Putin: Nord Stream 2 zostanie ukończony z niewielkim opóźnieniem

Prezydent Władimir Putin powiedział w środę, że Rosja ma statek, który może dokończyć układanie gazociągu Nord Stream 2, dzięki czemu jego budowa zostanie zakończona, mimo sankcji USA, jedynie z kilkumiesięcznym opóźnieniem.

(fot. Mikhail Metzel / TASS)

Informację o wypowiedzi prezydenta Władimir Putin na temat zakończenia budowy Nord Stream 2 podczas spotkania z rosyjskimi biznesmenami na Kremlu, podał w środę późnym wieczorem dziennik "Kommiersant" na swojej stronie internetowej.

Putin mówił, że Rosja ma statek do układania rur, który może zastąpić statki szwajcarskie wycofane przez szwajcarsko-holenderską firmę Allseas w celu uniknięcia amerykańskich sankcji. Zdaniem Putina pozwoli to zakończyć budowę gazociągu jedynie z kilkumiesięcznym opóźnieniem.

Prezydent USA Donald Trump podpisał niedawno ustawę o budżecie Pentagonu na 2020 rok w rekordowej wysokości 738 mld USD. Wpisano w nią m.in. sankcje na firmy budujące gazociąg Nord Stream 2.

Sankcje wobec firm budujących gazociąg Nord Stream 2, a także rurociąg Turecki Potok dotyczą operatorów statków prowadzących prace na głębokościach 30 metrów poniżej poziomu morza i większych. Obejmują zakaz wjazdu na terytorium Stanów Zjednoczonych oraz zamrożenie środków. W konsultacji z resortem finansów Departament Stanu USA ma 60 dni na przedstawienie Kongresowi listy podmiotów, które obejmą sankcje.

Szwajcarsko-holenderska firma Allseas, która układała rurociąg za pomocą dwóch statków - Pioneering Spirit i Solitaire - zawiesiła prace w celu uniknięcia sankcji USA.

O tym, że Rosja może dokończyć układanie gazociągu Nord Stream 2 z Rosji do Niemiec przez Morze Bałtyckie, wykorzystując statek "Akademik Czerski" i barkę "Fortuna", należące do rosyjskiego przedsiębiorstwa MRTS, już w ubiegłym tygodniu informował "Kommiersant".

Firma Allseas mogłaby zakończyć układanie rur już w styczniu, teraz jednak Gazprom będzie zmuszony do dokończenia układania rurociągu "samodzielnie" - pisze rosyjski dziennik.

"Kommiersant" zauważa przy tym, że taki scenariusz może opóźnić uruchomienie gazociągu o kilka miesięcy.

Nord Stream 2 AG, spółka budująca gazociąg NS2, poinformowała w poniedziałek, że jest on ukończony w 93 procentach, do ułożenia pozostaje 160 km rurociągu.

Rosyjski koncern mógłby w tym celu wykorzystać statek "Akademik Czerski", który układa rury o średnicy do 1,5 m, jest też więc w stanie ułożyć rury dla Nord Stream 2, ponieważ ich maksymalna średnica to 1,4 m - wskazuje gazeta.

"Problem w tym, że statek znajduje się w Nachodce i nawet jeśli wypłynie z portu w najbliższym czasie, będzie w stanie przybyć na Bałtyk w przybliżeniu za miesiąc" - zauważa. Nachodka to port na rosyjskim Dalekim Wschodzie, w pobliżu Władywostoku. Według Deutsche Welle "Akademik Czerski" będzie potrzebował około dwóch miesięcy, by dopłynąć do Danii.

Warszawski Ośrodek Studiów Wschodnich poinformował, że "Akademik Czerski" ma być zmodernizowany w 2020 r. i "nie jest pewne, czy może prowadzić prace na głębokościach, na których układany jest NS2". OSW ocenił, że amerykańskie sankcje nie doprowadzą do zablokowania budowy gazociągu. "Istnieje natomiast niewielkie prawdopodobieństwo, że utrudnią (opóźnią i zwiększą koszty) sprawne dokończenie budowy tego gazociągu" - wskazano, podkreślając, że oprócz uderzenia w firmę Allseas, sankcje także zniechęcą inne, "nierosyjskie podmioty dysponujące podobnymi statkami do ewentualnego zastąpienia tej spółki".

Deutsche Welle zaznacza, powołując się na analityków S&P Global Platts, że "Akademik Czerski" - w przeciwieństwie do "Fortuny" - jest wyposażony w system dynamicznego pozycjonowania, który jest wymagany do wpłynięcia na duńskie wody.

"Kommiersant" pisze, że MRTS (Meżregiontruboprowodstroj) brał już udział w budowie Nord Stream 2: barka "Fortuna" w 2018 roku ułożyła pierwsze 13 km obu nitek gazociągu w wodach terytorialnych Rosji. "Fortuna" jest przeznaczona do prac w wodach przybrzeżnych, jest bardziej uzależniona od warunków pogodowych niż statki Allseas, może układać rury NS2 na głębokości do 200 metrów, co, jak zaznacza dziennik, byłoby wystarczające do zakończenia projektu. Barka znajduje się w niemieckim porcie Mukran.

Ani Gazprom, ani MRTS na razie nie skomentowały doniesień gazety.

Według rosyjskich mediów MRTS zakupił statek "Akademik Czerski" (dawniej Jascon 18) w 2015 roku. Statek zbudowano w Singapurze w 2011 roku na zamówienie nigeryjskiego przedsiębiorstwa Sea Trucks Group Limited (STG). Według niektórych danych transakcję zakupu statku przez MRTS sfinansował Gazprombank - rok wcześniej udzielił MRTS kredytu w wysokości 1 mld dolarów za poręczeniem Gazpromu.

"Akademik Czerski" to statek o długości 150 metrów, szerokości 30 metrów, zanurzeniu 3,6 m. Tonaż brutto wynosi 29513 ton, a maksymalna prędkość to 7,5 węzła. Obsługuje go 400-osobowa załoga. (PAP)

wr/ sp/

arch.

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
33 29 _jasko

Dlaczego administracja Donalda Trumpa nie ma problemu z importem węgla i ropy z Rosji?
Bo Stany nie są w stanie zapewnić takich dostaw?
Dywersyfikacja źródeł dostaw gazu nie polega na zakręcaniu jednego kurka i odkręcaniu innego.
Jak Europa nie będzie kupować gazu od Rosji, to Chiny uzyskają niższą cenę zgodnie z prawem popytu i podaży.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
24 29 silvio_gesell

A Polska ma statek który pozwoli wysadzić NS2 w powietrze.

! Odpowiedz
26 21 szeregowy_forumowicz

Chyba jednak ruszyłeś w Święta to winko z zapasów.

! Odpowiedz
33 17 sel

Wiejski głu..k , czy przez Ukrainę czy przez Bałtyk to płynie ten sam gaz , tylko, że przez Bałtyk bez łapówek dla jankesów i oligachów a to 50% wartości gazu , a to razem góra 35% popytu Europy na gaz.. Jak chcesz mniej płacić to kupuj ten przez Bałtyk.

! Odpowiedz
15 22 silvio_gesell odpowiada szeregowy_forumowicz

Nie. Poza tym jest to logistycznie banalne do przeprowadzenia, tak by nie dało się udowodnić kto to zrobił. Rosja i Niemcy mają się liczyć z Polską.

! Odpowiedz
22 19 _jasko odpowiada silvio_gesell

W końcu nie robią łaski, za frajer nie zamawiamy bez przetargu uzbrojenie w Stanach i to za rekordowe sumy.

! Odpowiedz
20 11 szeregowy_forumowicz odpowiada silvio_gesell

Chyba jednak wino poszło niejedno. Nie pij, to większości ludzi służy.

! Odpowiedz
15 17 silvio_gesell odpowiada szeregowy_forumowicz

Rosyjski troll.

! Odpowiedz
11 10 szeregowy_forumowicz odpowiada silvio_gesell

Kto się przezywa sam się tak nazywa.

! Odpowiedz
13 10 szeregowy_forumowicz odpowiada silvio_gesell

Wypieranie tego czym sam jesteś i przenoszenie na innych, z grubsza tak to kiedyś tłumaczyłeś :) Da swidania :)

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,4% I 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% I 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 282,8 zł I 2020
Produkcja przemysłowa rdr 1,1% I 2020

Znajdź profil