Putin: NATO nasila agresywne działania w pobliżu granic Rosji

Prezydent Władimir Putin oświadczył w środę, że NATO nasila agresywne działania w pobliżu rosyjskich granic, w związku z czym Rosja będzie musiała skupić się na rozwiązaniu zadań mających na celu zwiększenie jej zdolności obronnych.

(fot. Adnan Abidi / FORUM)

"NATO nasila swoją agresywną retorykę i agresywne działania w pobliżu naszych granic. W tych warunkach mamy obowiązek, by szczególną uwagę poświęcić rozwiązaniu zadań mających na celu podwyższenie możliwości obronnych naszego kraju" - powiedział Putin w Dumie Państwowej (niższej izbie parlamentu Rosji).

Prezydent podkreślił potrzebę połączenia sił w walce z terroryzmem międzynarodowym. Jak ocenił, "konieczne jest tworzenie nowoczesnego, pozablokowego i równego dla wszystkich państw systemu bezpieczeństwa zbiorowego". Rosja - zapewnił - "jest otwarta na dyskusje o tej bardzo ważnej kwestii i niejednokrotnie deklarowała gotowość do dialogu".

Dodał następnie: "Ale na razie znowu, tak jak to było przed II wojną światową, nie widzimy w odpowiedzi pozytywnej reakcji".

Gospodarz Kremla przemawiał na ostatnim posiedzeniu Dumy tej kadencji. Nowy skład izby zostanie wyłoniony w wyborach wyznaczonych na 18 września. Putin powiedział, że uważa za "historyczny rezultat" Dumy tej kadencji "integrację prawną" Krymu i Sewastopola z Rosją. Ocenił, że deputowani "poparli nastroje przeważającej większości obywateli Rosji, mieszkańców Krymu i Sewastopola".

Prezydent podkreślił też, że wszystkie frakcje odchodzącej Dumy przejawiły zgodność w kwestiach polityki zagranicznej. "Nikomu nie udało się rozbić waszej jedności, a zatem i konsolidacji naszego społeczeństwa" - wskazał.

Występując w parlamencie w dniu 75. rocznicy napaści Niemiec hitlerowskich na ZSRR, Putin ocenił, że II wojnie światowej można było zapobiec przez - jak się wyraził - stanowcze i we właściwym czasie "poskromienie" nazistów i ich wspólników. Według niego odrzucono "propozycje Związku Radzieckiego dotyczące zbiorowej obrony". Rosyjski prezydent zauważył, że "władze niektórych krajów zachodnich wolały politykę powstrzymywania ZSRR, dążyły do postawienia go w sytuacji izolacji międzynarodowej". Putin ocenił także, że "wspólnota międzynarodowa nie przejawiła czujności, woli i solidarności w celu zapobieżenia wojnie".

Odezwa Dumy Państwowej

Duma Państwowa, niższa izba parlamentu Rosji, debatuje w środę nad adresowaną m.in. do parlamentów państw NATO odezwą, w której zamierza wyrazić zaniepokojenie rozmieszczeniem w Europie, w tym w Polsce i Rumunii, elementów tarczy antyrakietowej USA.

W projekcie odezwy, przedstawionym na posiedzeniu plenarnym Dumy przez przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Aleksieja Puszkowa, izba wyraża "głębokie zaniepokojenie w związku z rozmieszczeniem w Europie, w szczególności na terytorium Polski i Rumunii, amerykańskich systemów obrony przeciwrakietowej, które - będąc systemami podwójnego przeznaczenia - mogą zostać użyte w celach ofensywnych przeciwko Federacji Rosyjskiej przy zadaniu błyskawicznego uderzenia globalnego".

"Działania te (...) przekształcają regiony na wschodzie i południowym wschodzie Europy w zakładników takiej polityki, automatycznie określając ich terytoria jako strefę uderzenia odwetowego w razie rozpętania konfliktu zbrojnego" - ostrzegają deputowani.

W proponowanej odezwie - jak mówił Puszkow - "słusznie mówi się o tym", że rozmieszczenie tarczy, a także polityka rozszerzenia NATO w Europie Południowo-Wschodniej, "to zjawisko nadzwyczaj niebezpieczne, które w istocie ma na celu nie obronę państw europejskich, a rozpętanie nowej zimnej wojny".

Niższa izba parlamentu Rosji proponuje, by "wspólnie ocenić możliwe następstwa tych kroków (ze strony NATO) i sformułować propozycje, których celem byłoby stworzenie sprzyjających warunków dla rozładowania napięcia międzynarodowego".

"W sytuacji, gdy przywódcy NATO stara się uzasadnić swe istnienie napędzaniem konfrontacji z Rosją, deputowani do Dumy uważają za niezbędne zjednoczenie wysiłków z zagranicznymi kolegami, aby przezwyciężyć niebezpieczne tendencje, jakie mogą doprowadzić do konfrontacji wojskowo-politycznej - napisano w dokumencie.

W ocenie rosyjskich deputowanych decyzja NATO o rozmieszczeniu w Polsce i krajach bałtyckich czterech batalionów Sojuszu jest sprzeczna z postanowieniami Aktu Stanowiącego Rosja-NATO z 1997 roku.

Puszkow zauważył, że sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg mówił niedawno, iż "zimna wojna jest historią i chcemy, by tak pozostało". Deputowany ocenił, że "niestety, jest to tylko retoryka, a działania NATO są zupełnie inne".

"Wciąganie do NATO coraz to nowych państw - ostatnio Czarnogóry - to nie historia; otwarcie baz obrony przeciwrakietowej w Polsce i Rumunii to nie historia, skierowanie około 4 tys. żołnierzy NATO do Polski i krajów bałtyckich to, niestety, również nie historia. Wzmocnienie obecności wojskowej USA w Europie Wschodniej () to nie historia; ostra kampania antyrosyjska, która prowadzona jest w państwach NATO także nie jest niestety historią" mówił deputowany.

Oprócz parlamentów państw NATO odezwa adresowana jest również do Zgromadzenia Parlamentarnego OBWE oraz parlamentów Serbii, Bośni i Hercegowiny, Czarnogóry i Macedonii. Duma zwraca się "z propozycją aktywizowania bezpośredniego dialogu (...) w związku z rozmieszczeniem amerykańskich systemów obrony przeciwrakietowej na terytorium krajów Europy Wschodniej i polityką rozszerzenia NATO w Europie Wschodniej i Południowo-Wschodniej". Duma proponuje, by dialog taki toczył się "w ramach dwustronnych kontaktów parlamentarnych oraz w Zgromadzeniu Parlamentarnym OBWE".

Rosyjscy parlamentarzyści wyrażają zaniepokojenie "polityką wciągania Czarnogóry do NATO", która ich zdaniem skutkuje rozdźwiękiem w społeczeństwie tego kraju. Apelują do parlamentów NATO, by były świadome "groźnych dla bezpieczeństwa europejskiego skutków" w przypadku ratyfikacji protokołu z maja 2016 roku o przystąpieniu Czarnogóry do NATO. Deputowani apelują o poparcie żądań opozycji w Czarnogórze, by w kraju odbyło się referendum.

Duma wyraża poparcie dla - jak napisano w projekcie odezwy - inicjatywy polityków z państw bałkańskich, aby stworzyć tzw. bałkański sojusz poza blokami (militarnymi) z udziałem Serbii, Czarnogóry, Macedonii, Bośni i Hercegowiny. Taki sojusz, zdaniem Dumy, może stać się podstawą architektury bezpieczeństwa regionalnego.

Głosowanie nad projektem odezwy zaplanowano na środę po południu.

Z Moskwy Anna Wróbel (PAP)

awl/ mal/

Źródło: Bankier24

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 0 ~abc

skoro chcą bezpieczeństwa pozablokowego, to po co im sojusze militarne z chinami i białorusią ? Propagandowe bzdury jak zawsze.

! Odpowiedz
3 2 ~SMACZNEGO

" Naukowcy ze Skołkowa wymyślili absolutnie innowacyjny produkt: tłuste muchy mięsne."

"– Nasze muchy są wysokokaloryczne, żyją dłużej i są bardziej płodne – zachwalają swój futurystyczny projekt jego autorzy"

"Muchy, żywiąc się fekaliami, będą produkować dziesiątki jaj. Części będzie można wykorzystać jako bazę do przygotowania smakowitej, kalorycznej jajecznicy, część posłuży do hodowli larw i reprodukcji populacji, pozostałe zamienią się w pokarm, który po spożyciu znów zamieni się w fekalia. W ten prosty sposób zapewnione będzie bezpieczeństwo żywieniowe Rosji, ratujące ją od głodu na okoliczność długotrwałych sankcji Zachodu." całość na kresy24.pl

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 0 ~zachód

Zakodowany towarzysz przychodzi we schodu

! Odpowiedz
2 5 ~paranoja

Jednym słowem - wycelujemy nasze rakiety we wszystkich, wszędzie i już na zawsze. Będziemy wszystkich ciągle szantażować użyciem broni atomowej i zamordowaniem całych narodów. Nie cofniemy się przed rozpoczęciem wojny atomowej.
Oczywiście w imię pokoju.
Takie zachowanie chyba ma jakąś kliniczną nazwę...

! Odpowiedz
3 8 ~pytanie

piszesz o bandytach z USA? bo pasi jak ulał

! Odpowiedz
0 2 ~dobre

"Niedawno rosyjscy dziennikarze opisywali sprawę tajemniczego twarogu, który po podgrzaniu zabłysnął jasnym ogniem wydzielając z siebie dziwny chemiczny zapach. Łatwopalny ser biały jest jednym z licznych przykładów zbijania kosztów na żywność kosztem jakości."

http://belsat.eu/pl/news/horror-zywnosciowy- w-rosji-falszuje-sie-mleko-przy-pomocy-gipsu-kredy-lub-wapna/

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 10 ~i_co

Wojna rosji z Ukrainą i zajęcie Krymu oraz Donbasu jest sprzeczne z Memorandum Budapeszteńskie o Gwarancjach Bezpieczeństwa podpisanym przez rosję w 1994 r. gwarantujące suwerenności i integralności terytorialną Ukrainy.

! Odpowiedz
4 4 ~wswsw

"W ocenie rosyjskich deputowanych decyzja NATO o rozmieszczeniu w Polsce i krajach bałtyckich czterech batalionów Sojuszu jest sprzeczna z postanowieniami Aktu Stanowiącego Rosja-NATO z 1997 roku."

W mojej ocenie aneksja Krymu i inzwazja na Ukraine tez jest sprzeczna z w.w. aktem, w zwiazku z tym o czym w ogole mowa...

! Odpowiedz
6 4 ~jas_kowalski

Jak patrzę na Putina to widzę samo zło! Tak bezczelnego i zakłamanego typa dawno nie było w światowej polityce.

! Odpowiedz
4 6 ~hehe

Jak patrzę na Pana Kartofla to widzę samo zło! Tak bezczelnego i zakłamanego typa dawno nie było w światowej polityce.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,2% IV 2019
PKB rdr 4,7% I kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,9% III 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 057,82 zł V 2019
Produkcja przemysłowa rdr 7,7% V 2019

Znajdź profil