REKLAMA

Putin: Mam nadzieję, że Białorusinom wystarczy dojrzałości politycznej

2020-12-02 12:49
publikacja
2020-12-02 12:49
fot. Evgenii Sribnyi / Shutterstock

Prezydent Rosji Władimir Putin wyraził w środę nadzieję, iż "narodowi białoruskiemu wystarczy dojrzałości politycznej", by samemu rozwiązać problemy w kraju "bez ingerencji z zewnątrz". Za taką ingerencję Putin uznał wsparcie polityczne i finansowe z zagranicy.

"Mam wielką nadzieję, że narodowi białoruskiemu wystarczy dojrzałości politycznej do tego, by spokojnie, bez żadnych gwałtownych ruchów, nawiązał dialog ze wszystkimi siłami politycznymi i by sam rozwiązał swoje sprawy wewnętrzne, bez żadnych nacisków i ingerencji z zewnątrz" - powiedział Putin.

Rosyjski prezydent wypowiadał się na posiedzeniu Organizacji Traktatu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (ros. skrót ODKB), bloku obronnego łączącego kraje poradzieckie. Przywódcy państw członkowskich, wśród których jest też Białoruś, przeprowadzili w środę wideokonferencję.

Putin przekonywał, że ingerencja z zewnątrz zawsze uzasadniana jest dobrymi zamiarami, a tymczasem "dobrymi chęciami jest piekło wybrukowane". Dodał następnie: "oto dokąd prowadzą dobre chęci - do ingerowania w sprawy innych państw". Gospodarz Kremla mówił o pojawiających się często przed wyborami różnych ruchach społecznych i konfliktach. Jako przykład ingerencji z zewnątrz wyliczył wsparcie polityczne, finansowe i informacyjne.

Alaksandr Łukaszenka ze swej strony oskarżył Polskę i kraje bałtyckie o ingerencję w sprawy wewnętrzne Białorusi. Według niego Białoruś doświadcza "jawnej ingerencji w sprawy wewnętrzne, w tym poprzez prowokowanie niezadowolenia społecznego". Polska i kraje bałtyckie są w swoim zachowaniu "zażarcie przeciwne" Białorusi i dążą do urzeczywistnienia własnych interesów i "podniesienia swojego znaczenia w Unii Europejskiej" - oznajmił Łukaszenka.

Ocenił także, że dochodzi do budzącego niepokój "wzmacniania obecności wojskowej USA i NATO u zachodnich granic ODKB". Chodzi przede wszystkim, jak dodał, o rozmieszczenie dodatkowych sił amerykańskich w Polsce i o plany Polski, by utworzyć w kraju nowe obiekty infrastruktury wojskowej.

ODKB jednoczy sześć państw poradzieckich: oprócz Rosji i Białorusi są to Armenia, Kazachstan, Kirgistan i Tadżykistan.

Z Moskwy Anna Wróbel (PAP)

awl/ mal/

Źródło:PAP
Tematy
Najlepsze z najtańszych kart kredytowych – styczeń 2021 [Ranking]

Najlepsze z najtańszych kart kredytowych – styczeń 2021 [Ranking]

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Białoruś

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki