REKLAMA

Putin: Będziemy wydawać Amerykanom hakerów, jeśli USA postąpią tak samo

2021-06-13 13:49, akt.2021-06-13 21:26
publikacja
2021-06-13 13:49
aktualizacja
2021-06-13 21:26
Putin: Będziemy wydawać Amerykanom hakerów, jeśli USA postąpią tak samo
Putin: Będziemy wydawać Amerykanom hakerów, jeśli USA postąpią tak samo
fot. Ververidis Vasilis / / Shutterstock

Prezydent Putin oświadczył, że kwestia cyberbezpieczeństwa będzie jednym z głównych tematów podczas rozmów z prezydentem Bidenem "ze względu na jej ważność". Zapowiedział też, że Rosja mogłaby wydawać cyberprzestępców Amerykanom, jeśli USA postąpią tak samo.

"Jeśli osiągniemy porozumienie w sprawie ekstradycji cyberprzestępców, to Rosja, ma się rozumieć, będzie się stosować do tych uzgodnień i ich wydawać. Jednakże będzie to możliwe tylko w takim wypadku, gdy druga strona, czyli Stany Zjednoczone, zgodzi się postępować tak samo i wydawać tego rodzaju przestępców władzom Federacji Rosyjskiej" - oświadczył Putin podczas rozmowy z dziennikarzami telewizji państwowej.

Kanał Rossija 1 publikuje w niedzielę obszerne fragmenty tego wywiadu z rosyjskim prezydentem.

Rozmowa była poświęcona m.in. przygotowaniom do szczytu przywódców Rosji i Stanów Zjednoczonych Władimira Putina i Joe Bidena, jaki odbędzie się w środę w Genewie.

Putin zaznaczył w jej trakcie, że cyberbezpieczeństwo jest "jednym z najważniejszych zagadnień doby obecnej, ponieważ wyłączanie całych systemów może pociągać za sobą poważne konsekwencje, a okazało się, że jest to możliwe".

Ocenił też, że jest całkowicie naturalne, że w przededniu szczytu obie strony zrezygnowały częściowo z negatywnej retoryki, by przygotować lepszy grunt pod rozmowy.

Biden wyraził gotowość do podjęcia tematu podczas konferencji prasowej na zakończenie szczytu G7 w Cargis Bay Kornwalii.

"Tak, jestem na to otwarty, jeśli istnieją przestępstwa popełniane przeciwko Rosji i ludzie odpowiedzialni za nie kryją się w Stanach Zjednoczonych, zobowiążę się, by pociągnąć ich do odpowiedzialności" - powiedział. Jak dodał, propozycja Putina jest "potencjalnie dobrym znakiem postępu".

Do sprawy odniósł się w niedzielę także szef dyplomacji USA Antony Blinken. Pytany przez dziennikarza telewizji CBS w programie "Face the Nation", dlaczego USA miałyby wierzyć w obietnice Rosji w tej sprawie, biorąc pod uwagę wcześniejsze łamanie umów przez Kreml, Blinken odparł, że "to nie jest kwestia zaufania".

"Ktoś kiedyś powiedział +ufaj, ale sprawdzaj+, ja mówię: +nie ufaj, ale sprawdzaj+. Zobaczymy, jak Rosja będzie wywiązywała się ze zobowiązań w praktyce. Kraje mają odpowiedzialność, by nie ukrywać na swoim terytorium osób dokonujących cyberprzestępstw. To jedna z rzeczy, którą prezydent Biden poruszy na spotkaniu z Putinem" - powiedział dyplomata. Zgodził się z dziennikarzem CBS, że jest to analogiczna sytuacja do tej, kiedy po zamachach 11 września USA uznawały kraje ukrywające terrorystów za współodpowiedzialne za te ataki.

Wypowiadając się w telewizji CNN na temat środowego szczytu Biden-Putin w Genewie, Blinken podkreślił, że nie będzie to spotkanie stanowiące "przełożenie wajchy" w stosunkach USA i Rosji. Dodał, że głównym celem jest zakomunikowanie Rosji chęci utrzymywania przewidywalnych i stabilnych stosunków oraz tego, że USA będą odpowiadać na każde wrogie działanie Kremla wobec Waszyngtonu.

O sprawach bezpieczeństwa zamierza w XVIII-wiecznej willi nad Jeziorem Genewskim rozmawiać w środę z Putinem również Joe Biden, który zapowiedział już, że poruszy sprawę motywowanych politycznie ataków hakerskich na USA.

"Prezydent Rosji wie, że nie zawaham się reagować na jakiekolwiek szkodliwe działania Rosji" - napisał amerykański prezydent USA w artykule opublikowanym 5 czerwca na łamach "The Washington Post", gdzie przypomniał o nałożonych niedawno sankcjach na Rosję w związku z cyberatakami.

"W rozmowach telefonicznych z prezydentem Putinem mówiłem o tym wprost i zająłem bardzo jasne stanowisko. Stany Zjednoczone nie szukają konfliktu. Chcemy stabilnych i przewidywalnych stosunków, w ramach których możemy współpracować z Rosją w kwestiach takich jak bezpieczeństwo strategiczne czy kontrola zbrojeń (...) Jednocześnie jednak obarczyłem znaczącymi konsekwencjami te zachowania (Rosji), które naruszają suwerenność USA, w tym - ingerencję w nasze demokratyczne wybory" - zaznaczył Biden.

We fragmentach wywiadu dla kanału Rossija 1 prezydent Putin nie wymienia żadnego amerykańskiego ataku hakerskiego, którego autorzy mogliby być wydani Rosji. (PAP)

mars/ osk/ akl/

Źródło:PAP
Tematy
Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Komentarze (10)

dodaj komentarz
darius19
Rosja to kraj bandycki. Obecnosc "lorelie" i "ajwaj_", adwokatow wzorowych demokracji wschodnich, duzo mowi. Pewnie benda premie. Nie widze "grzegorzkubik" i "talmud"??
"lorelie 2021-04-21 jedynie Łukaszenka jest gwarantem tego że nasza granica z agresywną Rosją nie będzie 7 razy
Rosja to kraj bandycki. Obecnosc "lorelie" i "ajwaj_", adwokatow wzorowych demokracji wschodnich, duzo mowi. Pewnie benda premie. Nie widze "grzegorzkubik" i "talmud"??
"lorelie 2021-04-21 jedynie Łukaszenka jest gwarantem tego że nasza granica z agresywną Rosją nie będzie 7 razy dłuższa. ktoś kto chce jego usunięcia jest zdrajcą interesów Polski"
"ajwaj_2021-04-16 ""za ubiegłoroczny atak hakerski" Jankesi to czolówka uposledzonych cyfrowo panstw w swiecie, wybieraja im prezydentów, szwendaja sie kal-bojom po tajnych serwerach 7/24 itd. Pomoze im ze znizka (bo pazerni) firma Kasperski, Pani Natalia dolozy pewnie i gry fajne, co by kal-boje brzydkich portali 7/24 ogladali"
"lorelie2021-04-20 cały świat odwra się od USA i żydow za ich awanturniczą politykę i ciągle wojny. Są spychani na margines ale mają dolara...i nie jest to takie proste"
"ajwaj_2021-04-16 Wllasnie Joe Bidet przemówil, albo sobowtór.U rusofreników w UKR, PISy nieprzespane noce, znowu panika, "co z nami bedzie""
ajwaj_
Szabasgoj masonerii PISy za friko
___________
""Związki tzw. obozu niepodległościowego z masonerią są ewidentne.

I jak do tego doszło, że to Loża „Kopernik” i jej ideologia (wrogość do ruchu narodowego, skrajna rusofobia wynikająca z tego, że masoneria była w Rosji zwalczana od początku XIX
Szabasgoj masonerii PISy za friko
___________
""Związki tzw. obozu niepodległościowego z masonerią są ewidentne.

I jak do tego doszło, że to Loża „Kopernik” i jej ideologia (wrogość do ruchu narodowego, skrajna rusofobia wynikająca z tego, że masoneria była w Rosji zwalczana od początku XIX wieku, działanie na rzecz czynników zewnętrznych pod pozorem „walki o niepodległość”)

https://myslpolska.info/2021/06/04/loza-kopernik-rzadzi-na-polskiej-prawicy/
ajwaj_
swoje donosy z 2021-4
wklejasz
itso_argumentum_ad_ignorantiam odpowiada ajwaj_
w dzisiejszych czasach to reklama :D
zdzislaw_
CYBER POLYGON 2021 - czas zacząć!
lorelie
kto i na czyje zlecenie uwięził twórcę wikileaks i dlaczego " wolne media" o niego nie walczą?
ajwaj_
Joe ma swojej punkty dla Jankesów,
a Rosjanie lapia hakerów i nie placza 7/24 publicznie
Karta sie nieco zmienia, mimo prósb Zelenski i PAD nie dostali terminu w Genewie,podobnie jak dowiedzeieli sie o Nord Stream 2 z internetu
NATO i G7 sa w rozterce, nie chca broni jadrowej w Europie, a G7 ma objekcje do kal-bojów
Joe ma swojej punkty dla Jankesów,
a Rosjanie lapia hakerów i nie placza 7/24 publicznie
Karta sie nieco zmienia, mimo prósb Zelenski i PAD nie dostali terminu w Genewie,podobnie jak dowiedzeieli sie o Nord Stream 2 z internetu
NATO i G7 sa w rozterce, nie chca broni jadrowej w Europie, a G7 ma objekcje do kal-bojów przeciw Chinow
_____________
""Kraje G7 są zainteresowane stabilnymi i przewidywalnymi relacjami z Rosją, donosi Bloomberg powołując się na komunikat, który otrzymał do swojej dyspozycji po szczycie G7.
Uczestnicy G7 zamierzają działać wspólnie z Moskwą tam, gdzie "istnieją obszary wspólnych interesów.
W 2020 roku Donald Trump stwierdził, że zdrowy rozsądek wymaga obecności Moskwy w G7 i chciał zaprosić Rosję na szczyt.
Kreml podkreślił jednak, że udział w G7 nie jest dla Rosji celem samym w sobie. Moskwa postrzega format G20 jako bardziej preferowany.""
ajwaj_ odpowiada prs
idz do domu
na podwórku zmarzniesz

Powiązane: Napięte relacje Rosji z Zachodem

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki