REKLAMA
WEBINAR

"Puste" faktury VAT na 1,5 mld zł. Są kolejni zatrzymani w śledztwie

2023-05-16 07:01
publikacja
2023-05-16 07:01

W zachodniopomorskim wydziale Prokuratury Krajowej kolejne 22 osoby, z których 19 zostało zatrzymanych przez policjantów CBŚP, usłyszały zarzuty w śledztwie dotyczącym czterech grup przestępczych wyłudzających podatek VAT. Łącznie w tej sprawie jest już ponad 350 podejrzanych, a łączna kwota na jaką wystawiono "lewe" faktury wynosi ok. 1,5 mld zł.

"Puste" faktury VAT na 1,5 mld zł. Są kolejni zatrzymani w śledztwie
"Puste" faktury VAT na 1,5 mld zł. Są kolejni zatrzymani w śledztwie
fot. Jan Wu / / Shutterstock

Rzeczniczka Centralnego Biura Śledczego Policji podinsp. Iwona Jurkiewicz przekazała PAP, że tym razem akcja funkcjonariuszy miała miejsce na Śląsku. Policjantów CBŚP w działaniach wspierali funkcjonariusze śląskiej i zachodniopomorskiej Krajowej Administracji Skarbowej.

"Zarzuty przedstawiono 22 osobom, z których 19 zostało zatrzymanych. W wyniku przeszukań zabezpieczono dokumenty oraz sprzęt elektroniczny, które zostaną poddane szczegółowej analizie" - podkreśliła policjantka.

"Z ustaleń śledztwa wynika, że zatrzymani w wyniku ostatnich działań to pośrednicy biorący udział w nierzetelnym obrocie księgowym i końcowi odbiorcy faktur, którzy poprzez nieuprawnione zmniejszenie należności podatkowych, mogli spowodować straty Skarbu Państwa na około 3 milionów złotych" - dodała rzeczniczka CBŚP.

Zatrzymani zostali doprowadzeni do Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie. "Prokurator przedstawił zatrzymanym zarzuty dotyczące m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, wyłudzenia podatku VAT kwalifikowane jako przestępstwa karnoskarbowe, wystawiania i przyjmowania nierzetelnych faktur VAT oraz +prania pieniędzy+" - poinformował Dział Prasowy Prokuratury Krajowej.

"Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania na wniosek prokuratora wobec pięciu podejrzanych zastosowano środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania. Wobec pozostałych podejrzanych prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci poręczeń majątkowych w wysokości do 100 tysięcy złotych, dozoru policji połączonego z zakazem kontaktowania się ze współpodejrzanymi, jak również zakazu opuszania kraju" - podała PK.

Za zarzucane czyny podejrzanym grozi nawet do 15 lat więzienia.

Śledztwo w tej sprawie policjanci CBŚP wspólnie z zachodniopomorskim wydziałem PK prowadzi od 2018 roku i występuje już w nim ponad 350 podejrzanych. "Ustalono, że członkowie tych grup wprowadzili do obiegu faktury na kwotę blisko 1,5 mld zł, a straty Skarbu Państwa w wyniku ich działalności oszacowano na kwotę około 140 mln zł" - przekazała podinspektor Iwona Jurkiewicz.

Według śledczych cztery grupy przestępcze działały od stycznia 2017 roku do października 2022 roku w głównie w Warszawie, Bielsku-Białej, Gliwicach, ale także w innych regionach Polski, jak również w Hiszpanii. Członkowie gangów zajmowali się wystawianiem nierzetelnych i poświadczających nieprawdę faktur VAT przez podmioty, które w strukturze grup pełniły rolę +znikających+ podatników oraz +buforów+.

"+Puste+ faktury VAT za pośrednictwem rozbudowanej sieci +buforów+ przekazywane były ostatecznym odbiorcom, którzy w sposób sprzeczny z prawem obniżali koszty działalności swoich firm" - wyjaśniła PK.

"Dotychczas prokurator Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie skierował w tej sprawie siedem aktów oskarżenia wobec 62 osób" - dodała PK.

Jak zapewniają śledczy sprawa ma wielowątkowy i rozwojowy charakter i niewykluczone są kolejne zatrzymania. (PAP)

autor: Bartłomiej Figaj

bf/ akub/

Źródło:PAP
Tematy
Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Advertisement

Komentarze (6)

dodaj komentarz
zenonn
"Puste" faktury VAT na 1,5 mld zł.
mogli spowodować straty Skarbu Państwa na około 3 milionów złotych"


Ależ znikomy uzysk, strata, 0,2%
Po co angażować w to tabuny funkcjonariuszy?
Premie sobie przydziela, by strata była większa.
Ciemny lud zapłaci.
karbinadel
"którzy w sposób sprzeczny z prawem obniżali koszty działalności swoich firm" - chyba raczej zawyżali koszty (żeby płacić mniejsze podatki)
men24a
8 lat rządzenia i dalej wyłudzają VAT.
Zaraz będą mówić że od złodziei vatowskich będzie 800+
karbinadel
Już mówią. Wczoraj w Polsacie Mateo bajerował, że kasa na kiełbasę będzie z uszczelniania podatków.
marok
To tak jakby oczekiwać ,że nie będzie przestępstw.
Wiadomo ,że przestępstwa będą zawsze, jednak róznica jest taka ,że wcześniej przymykano na to oczy i można było bezkarnie kraść, a teraz zostało to ukrócone i tylko szaleńcy decyduja się na tego typu kradzież, bo kara jest nieuchronna i wysoka..

Powiązane: Wyłudzenia VAT-u

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki