REKLAMA
Tour de spółki

Pułapka na niedźwiedzie?

2020-02-26 08:46
publikacja
2020-02-26 08:46
Pułapka na niedźwiedzie?

Początek wtorkowej sesji zdecydowanie nie zapowiadał dramatu, który rozegrał się na giełdach w Europie i USA. Główne indeksy na Starym kontynencie rozpoczęły go na plusach, ale aktualizacja danych o liczbie zarażeń w Korei bardzo szybko pogorszyła sentyment. Mimo to jeszcze o godzinie 15:30 istniała szansa na zamknięcie nad kreską. Zachowanie Wall Street bardzo szybko ją rozwiało, a DAX finalnie stracił 1,9%, nie odbiegając od innych indeksów. Uwagę zwracało to, że FTSE MiB ze spadkiem o 1,4% było najsilniejszym z nich, w czym widzimy pozytywny sygnał na dzisiaj.

GPW malowała swoją własną historię. WIG20 stracił 2,8%, mWIG40 1,9%, a sWIG80 symboliczne 0,04%. W odróżnieniu od rynków zachodnich duże spółki osiągnęły dno bardzo wcześnie, krótko po godzinie jedenastej, wyglądając wówczas tragicznie na tle innych otwartych giełd. Było to poniekąd zrozumiałe po tym, jak nie obronił się krytyczny poziom 2000 pkt. Przecena była bardzo demokratyczna, ale szczególnie źle wyglądało CCC i mBank, które straciły odpowiednio 6,9% oraz 7,0%. Tematem dnia dla inwestorów indywidualnych była zapewne wcześnie rozpoczęta apokalipsa na WIG Games (-4,4%). Liderem spadków był Playway, którego akcje traciły w dołku 14%. Ostateczny bilans strat to „tylko” 8,5%, ale załamanie, które mocno uderzyło także w CD Projekt i Ten Square Games będzie interesującym testem nerwów tzw. „ulicy” przed kolejnym dniem, w którym negatywny scenariusz bardzo trudno wykluczyć. Wprawdzie z racjonalnego punktu widzenia niełatwo znaleźć sektor, któremu epidemia zagraża mniej, ale obecne wyceny same w sobie uzasadniają dalszą korektę.

S&P500 straciło 3,0%, a NASDAQ 2,8%. Załamanie w USA trwało do samego końca sesji, pomimo że na godzinę przed zamknięciem rentowności długu zaczęły wyraźnie odbijać, a obligacje 10-letnie zakończyły dzień powyżej 1,35%. Przetestowane zostały ich historyczne minima z 2016 r. i chociaż w dłuższym terminie nieuchronne wydaje się wyznaczenie nowych dołków, widzimy dużą szansę, że nie nastąpi to teraz.

Wprawdzie spadki o 0,8-1,1% w Azji zazwyczaj trudno byłoby nazwać niewielkimi, ale w kontekście wczorajszych wydarzeń takie określenie wydaje się adekwatne. Aktualna liczba zarażonych w Korei Południowej to 1146 osób, we Włoszech 322 osoby. Mimo to KOSPI nie odbiega znacząco od Hang Sengu czy Nikkei, co podobnie jak wczorajsze zachowanie Mediolanu może być naszym zdaniem sygnałem tworzącego się lokalnego dołka. Argumentem za dalszymi spadkami jest z pewnością sytuacja techniczna. Przełamanie z biegu 3200 pkt. otwiera S&P500 drogę do 3000 pkt., WIG20 z kolei wydaje się nie mieć żadnych istotnych wsparć powyżej 1800 pkt. W momencie pisania komentarza kontrakty futures na DAX sugerują około procentowe spadki na starcie sesji, tam również kolejny ważny poziom widać dopiero w okolicy 12500 pkt., 2,3% poniżej wczorajszego zamknięcia. Mimo to wczorajsze zachowanie długu, słabość dolara, a przede wszystkim złota, które dopiero dzisiaj odrabia silne straty, sprawiają, że w tej pozornie jasnej sytuacji technicznej widzimy pułapkę na niedźwiedzie. Na marginesie paniki wokół COVID-19 odnotowujemy również wczorajszą, bardzo trudną dla lidera wyścigu o nominację Demokratów, Bernie'go Sandersa, debatę. Zważywszy, że jego potencjalny wybór na prezydenta jest naszym zdaniem większym zagrożeniem dla Wall Street niż epidemia, jest to kolejny argument za tym, że finisz dzisiejszego dnia może wyglądać lepiej niż jego początek.

Kamil Cisowski

Dyrektor Analiz i Doradztwa Inwestycyjnego

Dom Inwestycyjny Xelion

0x01 graphic

Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marektwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i  nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę.

Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności

Źródło:Xelion. Doradcy Finansowi
Prowadź konto za 0 złotych w banku Pekao S.A.

Prowadź konto za 0 złotych w banku Pekao S.A.

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki