Puigdemont zaskarży komisję wyborczą za blokowanie jego kandydatury

Były premier Katalonii Carles Puigdemont zaskarży hiszpańską komisję wyborczą za próbę zablokowania jego kandydatury w wyborach do Parlamentu Europejskiego, które odbędą się 26 maja.

Jak poinformował Puigdemont, działania prawne przeciwko hiszpańskiej komisji wyborczej (JEC) mają “służyć ukaraniu jej sędziów” za próby utrudniania jego startu w wyborach do europarlamentu.

“Kroki prawne to działanie służące obronie moich praw w sytuacji, kiedy ktoś nadużywa ustawodawstwa. Takie praktyki nie mogą pozostać bezkarne” - powiedział we wtorek mediom były premier Katalonii.

Puigdemont wyjaśnił, że wejście na drogę prawną przeciwko sędziom JEC wynika z jego troski o demokrację i przestrzeganie prawa w Hiszpanii oraz w Europie.

“Nie może być tak, że sędziowie państwowej komisji wyborczej próbują zablokować niektóre kandydatury, gdyż nie lubią startujących w wyborach osób. Takie praktyki rozbijają podstawy systemu demokratycznego” - dodał Puigdemont.

29 kwietnia JEC zablokowała kandydaturę Carlesa Puigdemonta oraz dwojga jego byłych ministrów, Toniego Comina i Clary Ponsati, startujących z listy bloku Razem dla Katalonii (JxCat). Sędziowie hiszpańskiej komisji wyborczej orzekli, że trzej separatystyczni politycy nie będą mogli wystartować w wyborach do PE, gdyż ciążą na nich zarzuty o współudział w organizacji nielegalnego referendum w Katalonii w 2017 r.

W piątek sąd administracyjny w Madrycie skierował decyzję JEC do rozpatrzenia przez Sąd Najwyższy, a ten nie zgłosił sprzeciwu wobec udziału w wyborach 26 maja Puigdemonta i dwójki jego byłych ministrów. Sędziowie SN zaznaczyli też, iż nie mają kompetencji, aby orzekać o ostatecznym udziale polityków z Katalonii w wyborach do PE i skierował sprawę do sądu powszechnego.

Ostatecznie w poniedziałek sąd w Madrycie orzekł na korzyść Puigdemonta, Comina i Ponsati, przypominając o niedzielnym werdykcie sędziów SN, zgodnie z którym “osoby oskarżone o rebelię mogą startować w wyborach do PE”.

Na przełomie 2017 i 2018 r. Puigdemont, Comin i Ponsati wyjechali z Hiszpanii. Pierwsi dwaj udali się do Belgii, zaś Ponsati do Szkocji. Wkrótce też ruszyło śledztwo, w którym były premier Katalonii oraz jego byli ministrowie i urzędnicy katalońskiej administracji zostali oskarżeni m.in. o rebelię.

Marcin Zatyka (PAP)

zat/ ndz/ kar/

Źródło: PAP
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,5% X 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 084,56 zł IX 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil