Psy i koty nie przenoszą koronawirusa

Analiza tysięcy próbek pobranych od psów i kotów nie przyniosła ani jednego wyniku dodatniego na obecność koronawirusa SARS-CoV-2, który wywołuje chorobę COVID-19 – informuje globalna spółka IDEXX Laboratories, Inc., zajmująca się diagnostyką i oprogramowaniem w dziedzinie weterynarii.

(fot. aonip / Shutterstock)

Testom poddano tysiące - pobranych od, psów i kotów - próbek, które zostały dostarczone przez laboratoria referencyjne IDEXX na całym świecie, zaznaczono w informacji prasowej przesłanej PAP.

Zdaniem przedstawicieli firmy otrzymane wyniki pozostają w zgodzie z aktualnymi poglądami specjalistów, że COVID-19 przenosi się przede wszystkim z człowieka na człowieka. Dlatego eksperci nie zalecają przeprowadzania testów wśród zwierząt domowych na obecność SARS-CoV-2. W przypadku psów i kotów z objawami oddechowymi zalecana jest wizyta u weterynarza w celu przeprowadzenia badań w kierunku bardziej pospolitych patogenów układu oddechowego.

O tym, że nie ma żadnych dowodów, aby zwierzęta domowe, w tym koty i psy, przenosiły SARS-CoV-2 i stanowiły źródło zakażenia dla ludzi, przekonują też m.in. amerykańskie Centra ds. Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) w Atlancie na swojej stronie internetowej. Podobną opinię można przeczytać na stronie Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC).

jjj/ zan/

Źródło: PAP
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 3 lelo1949

Psy nie ,ale ludzie wychodzący kilka razy dziennie,zakażają klatki schodowe i windy,koty to mają kuwety,może nadszedł czas nauczyć swe pieski siusiać i kupkać do nocniczka,jak pańcia pokaże to mądry piesek zrobi

! Odpowiedz
7 13 znawca_wszystkiego

Naprawdę? Bo ja słyszałem że klamka i bankomat potrafi przenieść wirusa.

! Odpowiedz
6 7 karbinadel

Tak, bankomat szczególnie jak wróci do domu

! Odpowiedz
8 15 wolnomysz

Mój pies potrafi przynieść ze spaceru pół kilo piachu, a nie przyniesie wirusa?
Ok, rozumiem, że psy nie chorują i wirus się w nich nie namnaża - ale tytuł artykułu to manipulacja. Z jednej strony dezynfekujemy niemal wszystko, programy informujące o wirusie wskazują że nie unosi się długo w powietrzu, a opada - z drugiej psy tarzające się w ziemi, obwąchujące i ocierające się o obszczane lampy uliczne - nie przenoszą wirusa? No błagam.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
8 6 karbinadel

To wrzuć go do pralki po każdym spacerze, i przestań bredzić

! Odpowiedz
4 7 wolnomysz odpowiada karbinadel

Jedno zdanie, a już wiem że kocha Pan/Pani psy, za to nie lubi logiki.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne