Przywódcy UE podkreślają korzyści z rozszerzenia Unii

Przywódcy Unii Europejskiej są zdania, że choć rozszerzenie Unii Europejskiej pociągnie za sobą koszty, korzyści będą znacznie większe. Takie stanowisko w rozmowach z premierem Leszkiem Millerem zaprezentowali na szczycie w Barcelonie unijni szefowie panstw i rzadów. Jest to - zapewnił dziennikarzy Leszek Miller - także stanowisko Polski.

Wprawdzie spotkanie w Barcelonie nie jest poświęcone rozszerzeniu wspólnoty, ten temat pojawił się w rozmowach zakulisowych. Zdaniem premiera Millera, z jego rozmów wynika wyraźnie, że utrzymuje się bardzo duża życzliwość dla naszych unijnych aspiracji i że istnieje dobry klimat. Wysiłki Polski mające na celu przyspieszenie negocjacji - mówił na konferencji prasowej premier - są odbierane z zadowoleniem.

Rozmawiano także o dostępie cudzoziemców do rynku ziemi w Polsce. "Wśród wszystkich zainteresowanych - zapewnił Leszek Miller - jest wola polityczna, aby na najbliższej sesji negocjacyjnej, jeszcze w marcu, zamknąć ten rozdział". Pozostają jednak do wyjaśnienia problemy techniczne, które - według premiera - można szybko rozwiązać. Leszek Miller podkreślił, że w kwestii obrotu ziemią strona unijna zaakceptowała wstępnie stanowisko Polski, które jest bardziej złożone od stanowisk innych krajów kandydackich.

Leszek Miller jest absolutnie przekonany, że kalendarz rozszerzenia zostanie dotrzymany. Szef rządu podkreślił, że jeśli Polska nie zostałaby przyjęta w 2004 roku, to nasze przyjęcie w dalszym terminie może być dalece niepewne.

W tym roku - powtórzył premier - należy zakończyć negocjacje, w przyszłym wygrać referendum, a w 2004 wejść do Unii.
Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,5% X 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 084,56 zł IX 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil