Przywódcy G7 kontynuują dialog w Elmau - klimat i walka z biedą

W Elmau w Bawarii trwa szczyt G7. Przywódcy siedmiu najbardziej uprzemysłowionych państw Zachodu dyskutują w poniedziałek o ochronie klimatu i walce z głodem. O rezultatach szczytu poinformuje po południu kanclerz Angela Merkel.

W Elmau w Bawarii trwa szczyt G7
W Elmau w Bawarii trwa szczyt G7 (fot. AFP PHOTO / POOL / MICHAEL KAPPELER / EastNews)

Podczas porannej sesji uczestnicy szczytu zajmą się kwestiami ochrony klimatu. Gospodarz szczytu - Angela Merkel spodziewa się, że kraje G7 (Niemcy, W. Brytania, Włochy, Francja, Kanada, USA, Japonia) udzielą silnego wsparcia planowanemu porozumieniu klimatycznemu, które ma zostać przyjęte pod koniec roku w Paryżu.

Następnie przywódcy spotkają się z szefami państw afrykańskich i arabskich, aby omówić problem zagrożenia terroryzmem, walki z biedą i metody zwalczania chorób tropikalnych.

Wczesnym popołudniem kanclerz Angela Merkel poinformuje o rezultatach dwudniowego spotkania. Ogłoszony zostanie też dokument końcowy szczytu.

Głównym tematem pierwszego dnia szczytu była polityka Zachodu wobec Rosji w związku z kryzysem na Ukrainie. W wywiadach dla niemieckich stacji telewizyjnych Merkel powiedziała, że spodziewa się "jednolitego sygnału" G7 w kwestii sankcji wobec Rosji. Zniesienie sankcji jest możliwe w przypadku realizacji przez Moskwę porozumienia z Mińska - wyjaśniła szefowa niemieckiego rządu. Uznała obecnie za niemożliwy powrót prezydenta Władimira Putina do G7, które - jak podkreśliła - jest gronem podzielającym wspólne wartości. Rosja uczestniczyła w spotkaniach przywódców od 1998 roku, została jednak wykluczona w zeszłym roku po aneksji Krymu.

Merkel i prezydent USA Barack Obama wykorzystali spotkanie z mieszkańcami bawarskiego Kruen przed rozpoczęciem szczytu do zademonstrowania niemiecko-amerykańskiego partnerstwa, pomimo skandalu z inwigilowaniem przez służby USA obywateli Niemiec. Stany zjednoczone są naszym przyjacielem i partnerem - powiedziała przy tej okazji Merkel.

Przeciwnicy spotkania w Elmau podejmowali próby zablokowania dojazdu do miejsca obrad - zamku Elmau. Nie zanotowano poważniejszych incydentów. Antyglobaliści zapowiedzieli także na poniedziałek protesty. Przeciwnicy G7 uważają, że to niedemokratyczne gremium nie jest w stanie rozwiązać palących problemów współczesnego świata. (PAP)

lep/ ksaj/ ro/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~Inwestor

co w G7 robi Kanada? Dopiero 15 miejsce na świecie wg PKB. Amerykanie wprowadzili ją do klubu tylnymi drzwiami.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% XII 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% XII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 1,4% XI 2019

Znajdź profil