REKLAMA

Przywódcy Białorusi i Chiny o nowej epoce w stosunkach obu krajów

2015-05-10 17:22
publikacja
2015-05-10 17:22

Przewodniczący Chin Xi Jinping zapewnił w niedzielę w Mińsku o gotowości do otwarcia nowej epoki w rozwoju białorusko-chińskiego partnerstwa strategicznego. Także prezydent Alaksandr Łukaszenka mówił o nowej jakości w stosunkach.

Jestem gotów podtrzymywać z wami ścisłe kontakty i więzy, omawiać kwestie związane z rozwojem dwustronnych stosunków, by wraz z wami otworzyć nową epokę w chińsko-białoruskich stosunkach wszechstronnego partnerstwa strategicznego - oświadczył chiński przywódca na oficjalnych rozmowach z Łukaszenką.

Podkreślił, że w ostatnich latach w Białorusi osiągnięto pod przywództwem Łukaszenki imponujące sukcesy w budowie państwa, utrzymuje się polityczna stabilność i rozwija się gospodarka.

Z uznaniem wypowiedział się też o roli Białorusi w rozwiązywaniu konfliktu na Ukrainie. W wyniku waszych wysiłków strony ostatecznie podpisały dwa mińskie porozumienia o przerwaniu ognia, co zaskarbiło sobie ogromne uznanie u wspólnoty międzynarodowej - zaznaczył.

Także Łukaszenka ocenił, że dwa kraje tworzą nową jakość w stosunkach dwustronnych, u której podstaw leży przejście od współpracy kredytowej do inwestycyjnej. Wspomniał przy tym m.in. o produkcji na Białorusi samochodów z udziałem chińskiej firmy Geely.

Nawiązując do krytyki pod adresem Białorusi ze strony Zachodu i głosów o izolacji jego kraju, podkreślił, że nie może być mowy o izolacji państwa, jeśli ma ono dobre i przyjazne stosunki z Chińską Republiką Ludową.

Zapewnił też, że Białoruś popiera wysuwaną przez Xi Jinpinga koncepcję ekonomicznego szlaku jedwabnego oraz morskiego szlaku jedwabnego XXI wieku. Jestem przekonany, że Białoruś stanie się platformą węzłową w realizacji tych zakrojonych na szeroką skalę projektów w regionie euroazjatyckim i tym samym jeszcze bardziej zbliży nasze narody i państwa - oznajmił.

Łukaszenka zapowiedział podpisanie pakietu porozumień, które pozwolą zwiększyć obroty handlowe dwukrotnie, m.in. umowę o przyjaźni i współpracy. W tych dokumentach przewidziano możliwości dwukrotnego zwiększenia wzajemnego handlu, wymianę technologiami i zwiększenie udziału innowacji naukowo-technicznych. Planuje się stworzenie warunków prawnych dla wymiany turystycznej, oświatowej i kulturalnej oraz umocnienie więzi w sferze wojskowo-technicznej - zaznaczył.

Xi Jinping rozpoczął w niedzielę trzydniową wizytę państwową na Białorusi, podczas której odwiedzi m.in. plac budowy chińskiego parku przemysłowego 25 km od Mińska.

Chiny zajmowały w 2014 r. piąte miejsce wśród partnerów handlowych Białorusi z udziałem 3,8 proc. Według agencji BiełTA dwustronna wymiana handlowa przekroczyła w 2014 r. 4 mld dol.

Białoruski prezydent był z wizytą w Chinach w lipcu 2013 r. Podpisano wówczas ponad 30 umów na sumę 1,5 mld dol. Niezależni ekonomiści podkreślali jednak, że większość z nich dotyczyła importu chińskich towarów.

Z Mińska Małgorzata Wyrzykowska (PAP)

mw/ kar/

Źródło:PAP
Tematy
Załóż Konto Przekorzystne na selfie

Załóż Konto Przekorzystne na selfie

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Chiny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki