REKLAMA

Przyszły szef brazylijskiego MSZ zapowiada wycofanie się z paktu migracyjnego ONZ

2018-12-11 14:38
publikacja
2018-12-11 14:38

Przyszły minister spraw zagranicznych Brazylii Ernesto Araujo zapowiedział, że wycofa swoje państwo z oenzetowskiego paktu migracyjnego. Obecny brazylijski rząd poparł to niewiążące porozumienie, ale z początkiem 2019 r. władze w Brasilii obejmie nowy gabinet.

/ fot. Adriano Machado / Reuters

"Imigracja jest mile widziana, ale nie powinniśmy być wobec niej bezkrytyczni" - napisał na Twitterze Araujo. Dodał, że musi ona "służyć narodowym interesom i spójności każdego społeczeństwa". W jego ocenie pakt jest "nieodpowiednim instrumentem", by zarządzać migracją.

Brazylia będzie trzecim po Chile i Dominikanie latynoamerykańskim krajem poza paktem - zauważa portal stacji France 24. W regionie problemem pozostaje masowa migracja z pogrążonej w kryzysie gospodarczym Wenezueli.

Większość państw ONZ - 164 - przyjęła w poniedziałek w Marrakeszu niewiążący pakt w sprawie migracji (Global Compact for Safe, Orderly and Regular Migration). Dokument zaaprobowano przez aklamację; poparł go m.in. obecny szef MSZ Brazylii Aloysion Nunes. Z podpisania paktu wycofało się szereg krajów, m.in. Polska, Austria, Bułgaria, Czechy, Łotwa, Słowacja, Węgry, Szwajcaria, Australia, Izrael i USA.

W ocenie France 24 deklaracja Araujo to "kolejny znak zgodności" administracji przyszłego prezydenta Brazylii Jaira Bolsonaro z polityką zagraniczną przywódcy USA Donalda Trumpa. Obejmujący 1 stycznia 2019 roku władze w Brazylii skrajnie prawicowy polityk zapowiedział szereg kroków zgodnych z linią Waszyngtonu m.in. przeniesienie ambasady swojego państwa do Jerozolimy oraz wyjście z porozumienia paryskiego.

Pakt migracyjny ONZ jest pierwszym dokumentem kompleksowo regulującym międzynarodowe przepływy osób. Ma upowszechnić standardy i normy dotyczące migracji oraz ułatwić współpracę państw w tym zakresie.

Wśród 23 szczegółowych celów paktu, mających zapewnić "bezpieczną, uporządkowaną i uregulowaną migrację", jest m.in.: "walka z negatywnymi czynnikami i problemami strukturalnymi, które popychają ludzi do opuszczenia kraju pochodzenia", "zapewnienie, by wszyscy migranci mieli dowód tożsamości i odpowiednie dokumenty", "ochrona życia i ustanowienie skoordynowanych wysiłków międzynarodowych na rzecz zaginionych migrantów", "poprawa ochrony konsularnej, pomocy i współpracy w całym cyklu migracji", "wzmocnienie ponadnarodowej odpowiedzi na przemyt migrantów", "uciekanie się do umieszczania migrantów w ośrodkach detencyjnych jedynie w ostateczności", "wyeliminowanie wszelkich form dyskryminacji i promowanie opartego na dowodach dyskursu publicznego w celu ukształtowania sposobu postrzegania migracji" czy "zapewnienie migrantom dostępu do podstawowych usług".(PAP)

mobr/ kar/

Źródło:PAP
Tematy
Załóż Konto Przekorzystne na selfie

Załóż Konto Przekorzystne na selfie

Advertisement

Komentarze (1)

dodaj komentarz
niepelnosprawny_org
ma leb na karku....

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki