Przygraniczna gmina na medal

2022-08-22 10:39
publikacja
2022-08-22 10:39
Przygraniczna gmina na medal
Przygraniczna gmina na medal
/ YouTube

Gmina Kołbaskowo została wyróżniona w plebiscycie „Liderzy spójności” za działania na rzecz współpracy przygranicznej z Niemcami.

Gmina Kołbaskowo, położona na granicy z Niemcami, otrzymała wyróżnienie w kategorii „Współpraca przygraniczna” w plebiscycie „Liderzy spójności”, organizowanym przez Bankier.pl. Przedstawiciele samorządu wykonali ogromną pracę na rzecz poprawy jakości życia mieszkańców, a także ich integracji z zachodnimi sąsiadami. Wybudowano ścieżki rowerowe pozwalające na zwiedzenie zarówno polskiej, jak i niemieckiej okolicy na dwóch kołach. Zrealizowano także ogrom atrakcji dla mieszkańców pod hasłem „Poznaj kraj swojego sąsiada”. Dokonano również inwestycji mających na celu zwiększenie poziomu cyfryzacji w regionie.

 

Poznaj kraj swojego sąsiada

Projekt „Poznaj kraj swojego sąsiad” miał zintegrować mieszkańców gminy Kołbaskowo oraz ich niemieckich sąsiadów po drugiej stronie granicy. Inicjatywa promuje także cały Euroregion Pomeranii, do którego należą polskie województwa: pomorskie, zachodniopomorskie, kujawsko-pomorskie oraz niemiecki land Macklenburg-Vorpommern.

Kluczową częścią projektu był cykl bezpłatnych wycieczek kulturoznawczych odbywających się w całym regionie. Udział w wyjazdach mogli wziąć mieszkańcy gminy Kołbaskowo, Związku Gmin Gartz (nad Odrą) oraz innych polskich i niemieckich gmin Euroregionu Pomerania. Uczestnicy mogli zobaczyć wiele atrakcji, m.in. wyspę Wolin i Międzyzdroje po polskiej stronie granicy czy Eberswalde i Niederfinow po stronie niemieckiej. W każdej wycieczce brało udział ok. 30 uczestników (15 osób z Polski i 15 z Niemiec).

 

Projekt zakładał także inne atrakcje integrujące społeczeństwa. Jednym z nich było wspólne  obchodzenie Nocy Kupały, czyli święta związanego z letnim przesileniem Słońca. Zorganizowano także polsko-niemiecki Jarmark Bożonarodzeniowy w Przecławiu oraz integrację kobiet poprzez wspólny pokaz mody. Osoby w podeszłym wieku mogły natomiast spędzić czas wspólnie podczas Balu Seniora, który odbył się w Przecławiu. Zainteresowani mogli również wziąć udział w polsko-niemieckiej wycieczce kajakowej po Międzyodrzu, podziwiając przy okazji wspaniałe widoki w parku krajobrazowym Dolina Dolnej Odry.

Ważną inicjatywą był także projekt „Edukacja językowa dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Niemiecki i Polski jako język obcy”, podczas którego zarówno polskie, jak i niemieckie dzieci miały szansę na naukę języka sąsiadów. W ramach programu gmina Kołbaskowo zwiększyła liczbę godzin zajęć z języka niemieckiego dla dwóch klas w szkole podstawowej w Przecławiu. Wyposażyła także dwie sale językowe w sprzęt multimedialny: tablicę interaktywną, projektor multimedialny, laptopy oraz tablety. Powołano również specjalny zespół, którego zadaniem będzie opracowanie pomocy dydaktycznych do nauki języka niemieckiego i polskiego z odnośnikami regionalnymi.

Wszystkie inicjatywy były wyjątkową okazją na zbliżenie polskiego społeczeństwa z naszymi sąsiadami, a uczestnicy mieli szansę zobaczyć wiele atrakcji z całego regionu Pomeranii.

Transformacja cyfrowa gminy

Gmina Kołbaskowo aktywnie wspiera procesy cyfryzacji. Dzięki odpowiedniemu wykorzystaniu funduszy europejskich przedstawicielom samorządu udało się zrealizować projekt „Cyfrowa gmina”. Ma on na celu rozwój cyfryzacji w placówkach państwowych, a także zwiększenie bezpieczeństwa związanego z zagrożeniami w sieci. W ramach inicjatywy gmina znacząco rozbudowała system zabezpieczeń informatycznych w Urzędzie Gminy Kołbaskowo, w Straży Gminnej oraz Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej. Wykonano także audyt cyberbezpieczeństwa, wskazujący aktualny poziom ochrony we wszystkich systemach wymienionych placówek.

Samorząd zainwestował również w dostęp do technologii dla uczniów szkół podstawowych i średnich z rodzin pegeerowskich - z których przynajmniej jeden członek był kiedyś zatrudniony w zlikwidowanych państwowych przedsiębiorstwach gospodarki rolnej. Uczestniczące w projekcie dzieci otrzymały 160 laptopów i komputerów stacjonarnych wraz z niezbędnym oprogramowaniem oraz akcesoriami.

Jeden z liderów spójności


Inicjatywy gminy Kołbaskowo są świetnym przykładem skutecznych działań na poziomie samorządu, mających na celu umiejętne wykorzystywanie funduszy z Unii Europejskiej. Dlatego nie dziwi fakt, że projekty przedstawicieli tej gminy zostały wyróżnione podczas tegorocznego plebiscytu „Liderzy spójności” w obszarze „społeczeństwo i współpraca”, w kategorii „współpraca przygraniczna”.

fot. Materiał Partnera / 

Organizowany przez Bankier.pl w ramach projektu „Fundusze Europejskie bez tajemnic” plebiscyt „Liderzy spójności” ma na celu uhonorowanie najlepszych projektów polskich przedsiębiorstw, samorządów, a także organizacji non profit, współfinansowanych przez UE.

Źródło:
Przekonaj się, dlaczego warto wziąć kredyt gotówkowy w mBanku (RRSO 20,53%)

Przekonaj się, dlaczego warto wziąć kredyt gotówkowy w mBanku (RRSO 20,53%)

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki