Włoska turystyka nowym biznesem mafii?

Turystyka może stać się nowym biznesem mafii w czasach pandemii i po nich - przewidują eksperci i prokuratura w Palermo. Według tej hipotezy właśnie w ten sektor, głęboko dotknięty przez obecny kryzys, zainwestują prawdopodobnie mafijne klany.

(fot. MANUEL SILVESTRI / Reuters)

W kolejnym tygodniu walki z pandemią we Włoszech opublikowany został raport „Wpływ koronawirusa na przenikanie przestępczości zorganizowanej do biznesu”. Powstał on w międzyuniwersyteckim włoskim ośrodku badawczym Transcrime.

Punktem wyjścia dokumentu są wyniki analiz wskazujące na to, że 10 procent firm w kraju zagrożonych jest bankructwem, jeśli obecny kryzys epidemiologiczny nie zakończy się w tym roku.

Zdaniem autorów raportu istnieje realne ryzyko, że mafijne klany mogą zwrócić uwagę na nowe obszary i sektory, w tym na ponoszącą obecnie ogromne straty turystykę oraz na cały krąg aktywności wokół niej: gastronomię, hotele, transport itp. Jak przypomniano, już są w nich od dawna obecne.

Prokurator z Palermo Francesco Lo Voi zaakcentował, że mafie mają zdolność wyczuwania atrakcyjnych interesów i przenikania do legalnej gospodarki także dzięki olbrzymim sumom pieniędzy, jakimi dysponują.

“Silniejsze organizacje mafijne potrafią wyszukać wszystkie okazje, w których można odnieść korzyści. I to jest coś, co może teraz dotyczyć nie tylko Włoch, ale także innych krajów europejskich pogrążonych w kryzysie, które potem będą musiały się z niego podnieść” - stwierdził szef prokuratury w głównym mieście na Sycylii.

Jeden z badaczy i autorów raportu Andrea Carni wyraził zaś opinię, że jednym z rezultatów obecnej kryzysowej sytuacji może być wzrost społecznego przyzwolenia dla mafii.

Z Rzymu Sylwia Wysocka

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 21 wizytator

Jaka jest różnica między politykami a mafią?
Polityków łatwo zastraszyć.

! Odpowiedz
4 21 pc1974

U nas mafia też wszystko przejmuje.

! Odpowiedz
1 24 nie_lewacz_lemingu

Na pierwszy rzut oka się tak może wydawać, co innego jakby Twojej rodzinie zaproponowano opłatę za "ochronę" biznesu lub inne atrakcje. Wtedy też byś był taki pobłażliwy dla tych gnoji?

! Odpowiedz
11 23 myslcie_samodzielnie

Jeśli ta "branża" na tyle rozsądnie zarządzała bieżącymi wydatkami że ma odłożone kapitał na czarną godzinę, a rządom pali się podłoga pod stopami, to kto tu jest tym złym i nie patrzącym w przyszłość?

! Odpowiedz
2 15 kokis

Politycy prywatnie też mają odłożony kapitał na czarną godzinę :).

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne