REKLAMA

Przez franka spadną ratingi polskich banków?

2015-02-16 08:00
publikacja
2015-02-16 08:00
Przez franka spadną ratingi polskich banków?
Przez franka spadną ratingi polskich banków?
fot. BARTLOMIEJ KUDOWICZ / / FORUM

Pod koniec stycznia agencja EuroRating obniżyła ośmiu działającym w Polsce bankom perspektywę ratingów kredytowych ze stabilnej do negatywnej. Jak tłumaczy Mariusz Bajda, analityk tej agencji, było to spowodowane bardzo dużym udziałem kredytów we franku szwajcarskim w ich aktywach. Jego zdaniem ostatnie propozycje Związku Banków Polskich powinny pomóc osobom zadłużonym w szwajcarskiej walucie.

- Banki, których perspektywa ratingowa została obniżona, mają bardzo duży udział kredytów frankowych w swoich aktywach - tłumaczy w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Inwestor Mariusz Bajda, analityk agencji ratingowej EuroRating. - Jest to rząd wielkości od 20 do 50 proc. portfela kredytowego, a w skali aktywów tych banków - od 16 do 30 proc. To bardzo duże zaangażowanie, które może znacząco wpłynąć na ich wskaźniki.

W połowie stycznia br. Narodowy Bank Szwajcarii (SNB) zdecydował, że przestaje bronić kursu swojej narodowej waluty wobec euro. Od 2011 r. dbał o to, by notowania franka szwajcarskiego nie spadały poniżej poziomu 1,20 do euro., wprowadzając na rynek franki i skupując euro. Dla równowagi SNB po raz kolejny obniżył stopy procentowe (o 0,5 proc.). Mimo tego wentyla bezpieczeństwa, znacznie umocnił się kurs szwajcarskiej waluty, w której blisko 600 tys. Polaków spłaca kredyty (najczęściej hipoteczne). Obniżenie perspektywy ratingu dotknęło ośmiu banków: BPH, Millennium, BNP Paribas Bank Polska, Deutsche Bank Polska, Getin Noble, mBank, Raiffeisen Bank Polska oraz Santander Consumer Bank

- Nie spodziewamy się jednak w najbliższej perspektywie pogorszenia sytuacji ani banków, ani osób spłacających tego rodzaju pożyczki - deklaruje Mariusz Bajda. - Trudno powiedzieć, jak w dalej będzie kształtował się kurs franka do złotego. Będziemy to szczegółowo obserwować i analizować. Ale na razie banki zapowiadają zmniejszenie, a niektóre nawet całkowite zaprzestanie wypłaty dywidendy za 2014 rok i prawdopodobnie także za bieżący.

Zdaniem agencji EuroRating propozycje uregulowania sytuacji zgłoszone przez Komisję Nadzoru Finansowego są mało korzystne zarówno dla zadłużonych we franku, jak i samych banków. Zakładają one m.in. dobrowolne przewalutowanie kredytów po kursie z dnia wymiany i podzielenie pożyczki na dwie części: zabezpieczoną i niezabezpieczoną hipotecznie. W tej propozycji bank wziąłby na siebie spłatę połowy tej drugiej raty.

- Takie odgórne, automatyczne przewalutowanie wszystkich kredytów spowodowałoby znaczne straty zarówno w bankach, jak i wśród kredytobiorców - komentuje Bajda. - Mogłoby się również negatywnie przełożyć na całą gospodarkę.

Zdaniem analityka wystarczająca jest propozycja Związku Banków Polskich, która zakłada m.in. uwzględnienie ujemnej stawki LIBOR dla franka podczas wyliczania oprocentowania rat, a także tymczasową redukcję spreadu walutowego, czyli różnicy między kursami po jakich bank kupuje i sprzedaje waluty.

- Ważne, by banki dostosowały się do ujemnego LIBOR-u franka, zawężenie spreadów walutowych także pomoże kredytobiorcom - ocenia Bajda. - Ale lepszym rozwiązaniem byłoby elastyczne podejście banków do zadłużonych, niewymaganie od nich dodatkowych zabezpieczeń, nawet w przypadku trudności ze spłatą.

Na sytuację banków w najbliższym czasie, według tego analityka, może mieć także wpływ obniżenie stóp procentowych, zawężenie marży odsetkowej, drastyczne obniżenie prowizji interchange od obrotu kartami płatniczymi, potencjalne dodatkowe dopłaty do bankowego funduszu gwarancyjnego w przypadku bankructw kolejnych SKOK-ów.

- Ich sytuacja jest wciąż bardzo trudna, co ostatnio udowodnił raport NBP - mówi Bajda. - Według naszej oceny na razie sytuacja jest stabilna, najprawdopodobniej żaden bank, ewentualnie jeden lub dwa, będą wymagały kapitalizowania. Obecnie nie jest to konieczne.

Źródło:
Tematy
 Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Komentarze (37)

dodaj komentarz
~luc
Po pierwsze nie przez franka a przez chciwość i lichwę !!!!!
~luc
Jakie to polskie banki są ?
Ja nie znam ani jednego prawdziwego polskiego !!!
~mike
A ja z kumplami dawałem za BPH już 700 tys. zł. to Pan Ładny Ryszard mówił "mało". Teraz więcej jak 400 tys zł. już nie damy!
~edytka24352
Jacyż cwani Ci frankowicze !!! Jak było dobrze to nabijali się z naiwniaków, którzy brali kredyt z złotówkach jak troszkę gorzej to zgrywają naiwniaków, którzy nie wiedzieli co to ryzyko kursu waluty??!!!! .....no cóż niedouczony gimnazjalista wie o zmianie kursu walut ale genialny frankowicz niby skąd, przecież banki im kazały Jacyż cwani Ci frankowicze !!! Jak było dobrze to nabijali się z naiwniaków, którzy brali kredyt z złotówkach jak troszkę gorzej to zgrywają naiwniaków, którzy nie wiedzieli co to ryzyko kursu waluty??!!!! .....no cóż niedouczony gimnazjalista wie o zmianie kursu walut ale genialny frankowicz niby skąd, przecież banki im kazały zaciągać kredyty na domek urządzony przez projektanta wnętrz, samochodzik i do tego piękne mebelki ...a co i jeszcze wakacje na Dominikanie i to jeszcze w walucie i nikt nie powiedział, że to będzie trzeba spłacić ?????
~stach
walutować po 3zł,ja chcę,będzie sprawiedliwie
~profuturis_org_pl
Czy ja dobrze czytam, że zdaniem tego analityka "tymczasowo" powinny zostać zawężone spready??? Czyli ten analityk łaskawie godzi się na TYMCZASOWE ZAWĘŻENIE czegoś co prawomocnie zostało uznane przez polskie sądy za nielegalne?

Druga sprawa:
Uwzględnienie ujemnego liboru? Laskawco! TO ejst w UMOWIE! Libor plus
Czy ja dobrze czytam, że zdaniem tego analityka "tymczasowo" powinny zostać zawężone spready??? Czyli ten analityk łaskawie godzi się na TYMCZASOWE ZAWĘŻENIE czegoś co prawomocnie zostało uznane przez polskie sądy za nielegalne?

Druga sprawa:
Uwzględnienie ujemnego liboru? Laskawco! TO ejst w UMOWIE! Libor plus marża. Nie ma w umowie żadnego warunku, że libor musi być parzysty, dodatni, ujemny, musi być liczbą pierwszą czy liczbą z ciągu FIbbonaciego! Jest napisane jak byk: LIBOR + MARŻA! I żadnej łachy bank nie robi.

Trzecia sprawa:
Jeśli wywali się z umów klauzule niedozwolone (uznaniowość banku, spread, indeksowanie) to w umowie zostają kwota w polskich złotych oraz LIBOR. Tak, szanowne banki. Dogadajcie się z klientami, żeby wam łaskawie zechcieli iść na rękę, przewalutować kredyty po kursie z dnia zaciągnięcia i uwzględnić jakąś marżę i WIBOR. Grzecznie ich o to proście, bo jak masowo pójdą do sądów to dostaniecie to co na umowie było legalne: kwota PLN + LIBOR. I będziecie wtedy cienko piszczeć.
~Rufi
Już widzę Frankowcy jak banki będą Was grzecznie prosić. Normalnie kino. Wydoili Was deweloperzy sprzedając mieszkania po zawyżonych cenach, następnie banki, a teraz czas na prawników. A Wy dalej jak te dzieci we mgle....
~autonomista odpowiada ~Rufi
najwięcej zarabia się na ludzkiej głupocie i chciwosci! Oto portret frankowicza!
~Andrzejek
Powinni przewalutować po kursie z dnia zaciągnięcia kredytu (kurs NBP a nie bankowa tabelka) pozostałe warunki umowy powinny pozostać bez zmian (oprocentowanie LIBOR + marża). To jedyne uczciwe rozwiązanie, które nauczy banki przestrzegania prawa.
~Stefan
Taa, i mieć kredyt w PLN oprocentowany LIBOREM! Super sprawa, gdzie takie dają?

Powiązane: Życie z frankiem

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki