Na czele Sudanu stanął minister obrony

Minister obrony Sudanu Awad Mohamed Ahmed ibn Auf został w czwartek przewodniczącym Tymczasowej Rady Wojskowej, która ma rządzić tym krajem w dwuletnim okresie przejściowym po obaleniu prezydenta Omara Baszira - poinformowała miejscowa telewizja państwowa.

(fot. Stringer / Forum/Reuters)

Jego zastępcą został dotychczasowy szef sztabu wojskowego generał Kamal Abdul Murof.

Powołanie nowej rady wojskowej i nominacje jej władz nie uspokoiły nastrojów społecznych w stolicy kraju Chartumie. W czwartek wieczorem przed budynkiem ministerstwa obrony znów zgromadziły się tłumy ludzi niezadowolonych z wojskowej władzy po obaleniu dotychczasowego prezydenta.

"Pokój, sprawiedliwość, wolność" - skandowali demonstranci, ignorując godzinę policyjną, która obowiązuje od 22:00 do 4:00 czasu lokalnego i została ogłoszona na miesiąc przez przewodniczącego Tymczasowej Rady Wojskowej. W komentarzach protestujących powtarzało się stwierdzenie, że nowa sytuacja jest "fotokopią reżimu".

Wcześniej w czwartek minister obrony ogłosił trzymiesięczny stan wyjątkowy oraz poinformował o zamknięciu sudańskich granic i przestrzeni powietrznej. Wskazał, że obowiązywanie konstytucji zostaje zawieszone, a rząd i parlament - rozwiązane.

W czwartek telewizja Al-Arabija informowała, że po blisko 30 latach sprawowania władzy pod presją protestów w całym kraju prezydent Sudanu Omar Baszir ustąpił ze stanowiska.

Początkowo trwające od połowy grudnia protesty w Sudanie spowodowane były rosnącymi cenami, a także brakiem żywności i paliw. Szybko jednak zaczęto domagać się dymisji rządzącego krajem Baszira. Były to największe protesty podczas jego rządów. Zginęło w nich kilkadziesiąt osób. Siły bezpieczeństwa używały wobec uczestników akcji gazu łzawiącego, gumowych kul, żywej amunicji oraz pałek.

Niektóre organizacje praw człowieka wystosowały w czwartek apel o postawienie Baszira przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym (MTK) w związku z konfliktem w Darfurze. W 2009 roku Baszir został oskarżony przez MTK o zbrodnie przeciwko ludzkości, zbrodnie wojenne i ludobójstwo w sudańskiej prowincji Darfur.

Baszir był pierwszym w historii urzędującym prezydentem, wobec którego wysunięto takie zarzuty. MTK wysłał za nim dwa nakazy aresztowania - w 2009 i 2010 roku. ONZ szacuje, że w czasie konfliktu w Darfurze od 2003 roku zginęło ponad 300 tys. ludzi. Baszir odrzuca oskarżenia.

zm/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% VI 2019
PKB rdr 4,7% I kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,3% VI 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 057,82 zł V 2019
Produkcja przemysłowa rdr -2,7% VI 2019

Znajdź profil