REKLAMA

Przewoźnicy drogowi: Mamy do czynienia z próbą rozłamania jedności Unii Europejskiej

2017-05-29 14:40
publikacja
2017-05-29 14:40
fot. Brejeq / YAY Foto

Według przewoźników drogowych, obstawanie przez niemieckie związki zawodowe oraz stowarzyszenia przewoźników przy wprowadzeniu płacy minimalnej dla kierowców firm z Europy Środkowej i Wschodniej, przejeżdżających tranzytem przez Niemcy, to próba rozłamania jedności Unii Europejskiej - poinformował w poniedziałek PAP Jan Buczek prezes Zrzeszenia Międzynarodowych Przewoźników Drogowych.

"Mamy do czynienia z próbą rozłamania jedności Unii Europejskiej, tymczasem te najbogatsze państwa, które wyprowadziły produkcję do biedniejszych państw, które ledwie ponad dziesięć lat wcześniej weszły do UE, nie patrzą za ile i w jakich warunkach ci pracownicy pracują" - powiedział Buczek, odnosząc się do treści nowej ekspertyzy, która uzasadnia płacę minimalną dla kierowców i która została wykonana na zlecenie Federacji Niemieckich Związków Zawodowych (DGB) i Federalnego Stowarzyszenia Transportu Towarów (BGL).

"Spodziewaliśmy się tego, że przed wyborami w Niemczech, zaplanowanymi na 24 września, zostanie upolityczniona ta kwestia i że my będziemy przedmiotem rozgrywki pomiędzy zwalczającymi się frakcjami politycznymi w Niemczech" - dodał.

Przypomniał, że polska branża transportowa, która - jego zdaniem - stała się symbolem dobrego polskiego produktu eksportowego, przynosi ogromne korzyści dla budżetu i zagospodarowuje około 1 mln osób zatrudnionych pośrednio i bezpośrednio w transporcie.

"Uważam, że nasza władza, nasz rząd przyjmuje właściwy kurs, nie zgadzając się na wiele rozwiązań narzuconych przez inne państwa. Wierzymy, że będą to bardzo zdecydowane działania" - powiedział Buczek.

Prezes stwierdził, że próba wprowadzenia płacy minimalnej w Niemczech dla kierowców firm, których samochody tylko przejeżdżają tranzytem przez Niemcy, to powód do dużego zaniepokojenia. "Politycy takiego państwa, które stoi na straży praworządności w UE, powinni trochę ochłonąć i pamiętać o tych głównych swobodach europejskich, w których dopuszcza się wszelkiego rodzaju aktywność kapitału jak i przemieszczania osób, czy przemieszczania towarów, a tymczasem blokuje się nam przemieszczenie naszych ofert usługowych" - powiedział.

O nowej ekspertyzie, która uzasadnia płacę minimalną dla kierowców poinformował w poniedziałek dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung".

Przejeżdżając tranzytem przez Niemcy, kierowca "podejmuje działalność (gospodarczą)" w Niemczech, "nawet jeśli stoi w korku ulicznym", co oznacza, że podlega przepisom o płacy minimalnej - twierdzi autor ekspertyzy Peter Mankowski, cytowany przez "FAZ". Jego zdaniem, płaca minimalna obowiązuje wszystkich zatrudnionych w kraju pracowników.

Niemiecki prawnik zaznacza, że płaca minimalna dla kierowców w tranzycie nie stanowi naruszenia unijnej dyrektywy o usługach. Ochrona pracowników uzasadnia - jak pisze - "ograniczone ingerencje" w tę dyrektywę, gdyż nie chodzi w tym przypadku o powody czysto ekonomiczne. Mankowski dodaje, że traktat z Lizbony "wzmocnił socjalny wymiar" i "zrelatywizował prymat wolności wspólnego rynku".

DGB i BGL walczą od dawna o objęcie przepisami o płacy minimalnej także kierowców wschodnioeuropejskich przejeżdżających tranzytem przez Niemcy. Obecnie stawka wynosi 8,84 euro za godzinę. Obowiązujące wyjątki są - ich zdaniem - "dumpingiem" zapewniającym przewoźnikom z Europy Środkowej i Wschodniej niesprawiedliwe korzyści.

"FAZ" wyjaśnia, że przeciwko Niemcom toczy się unijne postępowanie o naruszanie swobody świadczenia usług. Minister pracy i spraw społecznych Andrea Nahles wprowadziła w 2015 roku do czasu rozstrzygnięcia sporu rozwiązanie tymczasowe, polegające na tym, że władze niemieckie odstąpiły na razie od kontroli przestrzegania przepisów o płacy minimalnej u kierowców przejeżdżających tranzytem.

Zdaniem "FAZ" sytuacja może ulec zmianie w toku prac w Komisji Europejskiej nad nową dyrektywą dotyczącą sektora transportowego, która ma sprecyzować przepisy o prawie pracy. Sprawą otwartą pozostaje, czy minister pracy Nahles zdoła pozbyć się przed wyborami do Bundestagu 24 września rozwiązania tymczasowego w sprawie płacy minimalnej - czytamy w "FAZ".

pif/ skr/

Źródło:PAP
Tematy
Załóż Konto Przekorzystne na selfie

Załóż Konto Przekorzystne na selfie

Advertisement

Komentarze (6)

dodaj komentarz
~Vasco
Przeciwko płacy minimalnej tak definiowanej protestują chyba tylko właściciele firm przewozowych i polscy politycy lobbowani przez tychże. Sami kierowcy na pewno byliby zadowoleni.
Ciekawe, że polscy politycy wyjeżdżający do UE dla siebie chcieli takich samych płac jak tamtejsi politycy. Innym płac nie chcą równać....
~PRZEWOŻNIK
Kierowcy w mojej firmie zarabiają 8000 PLN netto .W temacie płacy minimalnej nie chodzi o jej wysokość, lecz o bardzo dokuczliwe utrudnienia biurokratyczne związane z prowadzeniem całej dokumentacji dla władz niemiec.Oni po prostu próbują nas zwalczać bo jesteśmy lepsi od nich.
~Finter
"...Mamy do czynienia z próbą rozłamania jedności Unii Europejskiej..." powiedział wysoki urzędnik komisji eur.komentując stanowisko polskiego rządu w sprawie uchodźców...
~azaz
Większych głupot niż te głoszone przez p.Buczka dawno nie czytałem ! A już z tym "rozlamaniem jedności UE" to pojechał na Maksa. Boli go, że trzeba będzie się podzielić z kierowcami i dorabia do tego jakieś patriotyczne bzdury !
~asdsad
Zaczeło się, Putin w Wersalu, Merkel jedzie po USA, nas zaczynają gnębić gospodarczo bo się za szybko bogacimy, prędzej czy później odbiorą swoje ziemie pruskie po dobroci lub siłą.
~ArthQ
"Przejeżdżając tranzytem przez Niemcy, kierowca "podejmuje działalność (gospodarczą)" w Niemczech, "nawet jeśli stoi w korku ulicznym""

W takim razie analogicznie każdy kto wjeżdża do Polski niech staje się płatnikiem ZUS i musi mieć potwierdzenie opłacenia składek od zarobków
"Przejeżdżając tranzytem przez Niemcy, kierowca "podejmuje działalność (gospodarczą)" w Niemczech, "nawet jeśli stoi w korku ulicznym""

W takim razie analogicznie każdy kto wjeżdża do Polski niech staje się płatnikiem ZUS i musi mieć potwierdzenie opłacenia składek od zarobków (nieważne gdzie je uzyskał).

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki