Przewodnik po aferze KNF. Czarnecki, Chrzanowski, "plan Zdzisława" i cała reszta

analityk Bankier.pl

Afera KNF zawładnęła debatą publiczną w Polsce. W gąszczu licznych wątków, postaci i pojęć łatwo się pogubić. Pomóc może „Przewodnik po aferze KNF”.

Nim przejdą Państwo do lektury naszego Przewodnika, kilka uwag wstępnych. Po pierwsze, afera wciąż ma charakter rozwojowy, więc niektóre istniejące hasła mogą w przyszłości wymagać edycji.

Po drugie, publikacja nie opisuje pełnych życiorysów, opisów działalności czy encyklopedycznych definicji pojęć. Celem „Przewodnika po aferze KNF” jest usystematyzowanie niektórych kwestii, zaprezentowanie najważniejszych faktów oraz wyjaśnienie narosłych już wokół afery nieporozumień.

Po trzecie, gorąco zachęcamy do klikania w linki zamieszczone w Przewodniku. Afera KNF to sprawa wielowątkowa, a przez jej pryzmat inaczej patrzy się na artykuły publikowane w przeszłości.

(FORUM)

Poniżej zamieszczamy spis treści. Kliknięcie w hasło spowoduje przejście do nowej strony. W wersji mobilnej strony, kolejne hasła umieszczone są jedno pod drugim.

Przewodnik po aferze KNF

Kapitalizacja (1%, 40 milionów)
Leszek Czarnecki
Szumidło
Lokaty

Adam Glapiński
Deponenci (a nie depozytariusze)

Marek Chrzanowski
Akcjonariusze
„Plan Zdzisława”
Bankowy Fundusz Gwarancyjny

Komisja Nadzoru Finansowego
Narodowy Bank Polski
Getin Holding
Getin Noble Bank

Idea Bank
GetBack
Obligatariusze

Komitet Stabilności Finansowej
„Chokobomsy” i dokapitalizowanie

Lista alertów GPW
Lista ostrzeżeń publicznych KNF

Grzegorz Kowalczyk
Grzegorz Bierecki

Upadłość banków w Polsce

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
32 20 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
4 25 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
1 4 grzegorzkubik

Powrót do przeszłości
https://www.youtube.com/watch?v=MTUJEkNx09w.

! Odpowiedz
0 16 takaprawda

O tym jak nurek próbował zatopić polski system bankowy.

https://www.facebook.com/groups/1007230196121327/permalink/1093239290853750/

! Odpowiedz
2 11 knf

Czy państwo potrafi stanąć na wysokości zadania i wziąć konsekwencje za zaniechania po stronie nadzoru KNF, dziurawe przepisy i bezpodstawne wzbogacenie państwowych banków?

Nie ulega najmniejszym wątpliwościom, iż afera GetBack ma podłoże systemowe, to system naczyń połączonych a zarazem błędne koło.

Wszyscy odpowiedzialni powinni teraz ponieść koszty naprawienia szkód wyrządzonym akcjonariuszom oraz obligatariuszom.

Na odszkodowania dla inwestorów powinny się złożyć (pod przymusem) następujące podmioty:

1# Banki
Pozbyły się toksycznych, nieściągalnych oraz przedawnionych długów. Co więcej część banków np. Idea Bank, Lion's oraz inne wprowadzały w błąd swoich klientów co gorsza część z nich może nawet nie wiedzieć iż zamienili lokaty na obligacje korporacyjne

2# KNF
Zaniedbania ze strony KNF dotyczące dopuszczenia prospektu emisyjnego oraz jego błyskawicznego zaakceptowania w sytuacji gdy Polski rząd jest w sporze prawnym z głównym udziałowcem GetBacku na kwotę ponad 1 mld zł.

3# Deloitte

Renomowany audytor nie zidentyfikował (celowo lub nie) istotnych zagrożeń oraz podpisał się pod raportami finansowymi spółki.

4# BFG

Banki sprzedając toksyczne wierzytelności stały się beneficjentami a inwestorzy ofiarami zmowy instytucjonalnej

5# Abris

Główny udziałowiec ODPOWIADA za nadzór nad kontrolowaną spółką. Zachodzi uzasadnione podejrzenie iż cała operacja została zaplanowana celem uzyskania spornej kwoty od skarbu państwa. Fakty wskazują na to iż państwo brało udział w tym układzie i zgodziło się na grabież pieniędzy od inwestorów.

6# Skarb Państwa

Rząd, minister finansów, minister sprawiedliwości, zgodzili się aby podmiot, który domaga się gigantycznych roszczeń od Polski został właścicielem spółki, która ma realny wpływ na stabilność systemu finansowego w kraju. Rynek obligacji, zaufanie do KNF oraz audytorów zostało bezpowrotnie stracone.

7# Odpowiedzialność osobista zarządu oraz rady nadzorczej
W tym przypadku konfiskata rozszerzona to absolutne minimum, dodatkowo kara bezwzględnego więzienia na okres 10 lat.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
14 7 crank

Zaraz się okaże że trzeba wycofywać kasę z banków i przelewać na konto w pko bp. Bo jak upadnie getin to za nim kolejne banki o ludzie stracą oszczędności życia a BFG nie ma tyle kasy. Trzeba uciekać do pko bp. W bankach nie ma całej kasy. A klienci getin i idea banku pewnie wycofują środki na potęgę i zaraz ruszy domino upada na banków jeden za drugim ale będzie się działo tylko pko bp

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 4 boob

Banki dzielnie się trzymają. Ludzie nie wycofują kasy na potęgę - to jest moja obserwacja :). Wypłacać mogą tylko najwięksi panikarze. Na Bankierze jest mało informacji dotyczących afery. Warto zajrzeć do porządnych źródeł - sytuacja jest naprawdę dynamiczna.

! Odpowiedz
0 2 elektrox

Zrob badania człowieku. BGF jest SPONSOROWANY przez PKO BP równiez i wszystkie inne banki. A najwiekszą krzywde w całej tej sytuacji robią ludzie tacy jak TY który nie mają zielonego pojecia co się dzieje tak naprawde ale najwiecej kłapią jezorem

! Odpowiedz
0 4 som4one

Macie błąd z datą powołania Chrzanowskiego do RPP. Powinien być rok 2016, a jest 2013.

! Odpowiedz
15 13 tanidran

Z tego rozumiem, że nie ma na nagraniu ani kwoty anie nie ma kartki na której miałby być kwota. Ponadto nie ma nic na nagraniu. Gdzie tu jest korupcja? Ponadto ten gość pracuje w Plus Banku za dużo mniejsze pieniądze. Dla mnie to nie ma sensu.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne