Przewodnik po aferze KNF. Czarnecki, Chrzanowski, "plan Zdzisława" i cała reszta

analityk Bankier.pl

Afera KNF zawładnęła debatą publiczną w Polsce. W gąszczu licznych wątków, postaci i pojęć łatwo się pogubić. Pomóc może „Przewodnik po aferze KNF”.

Nim przejdą Państwo do lektury naszego Przewodnika, kilka uwag wstępnych. Po pierwsze, afera wciąż ma charakter rozwojowy, więc niektóre istniejące hasła mogą w przyszłości wymagać edycji.

Po drugie, publikacja nie opisuje pełnych życiorysów, opisów działalności czy encyklopedycznych definicji pojęć. Celem „Przewodnika po aferze KNF” jest usystematyzowanie niektórych kwestii, zaprezentowanie najważniejszych faktów oraz wyjaśnienie narosłych już wokół afery nieporozumień.

Po trzecie, gorąco zachęcamy do klikania w linki zamieszczone w Przewodniku. Afera KNF to sprawa wielowątkowa, a przez jej pryzmat inaczej patrzy się na artykuły publikowane w przeszłości.

(FORUM)

Poniżej zamieszczamy spis treści. Kliknięcie w hasło spowoduje przejście do nowej strony. W wersji mobilnej strony, kolejne hasła umieszczone są jedno pod drugim.

Przewodnik po aferze KNF

Kapitalizacja (1%, 40 milionów)
Leszek Czarnecki
Szumidło
Lokaty

Adam Glapiński
Deponenci (a nie depozytariusze)

Marek Chrzanowski
Akcjonariusze
„Plan Zdzisława”
Bankowy Fundusz Gwarancyjny

Komisja Nadzoru Finansowego
Narodowy Bank Polski
Getin Holding
Getin Noble Bank

Idea Bank
GetBack
Obligatariusze

Komitet Stabilności Finansowej
„Chokobomsy” i dokapitalizowanie

Lista alertów GPW
Lista ostrzeżeń publicznych KNF

Grzegorz Kowalczyk
Grzegorz Bierecki

Upadłość banków w Polsce

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 rav82

Afera GetBacku to alegoria życia naiwnego człowieka, który z prezesa banku został premierem.

! Odpowiedz
1 1 tanidran

Ideabank strata 412 mln zł po 9 miesiącach 2018 r. Getinnoble 178 mln zł. Czyli tak jak przewidywałem. Słabe wyniki i teraz jasny staje się termin opublikowania podsłuchu. Darmowa pomoc z NBP się przyda.

! Odpowiedz
2 9 turysta2017

A gdzie Kamila Pończoszanka i inne aniołki Glapińskiego? To też należy opisać. Poza tym nie mówili "chokobomsy" tylko "coco-bondsy". Prawdopodobnie osoba dokonująca transkrypcji nie znała tego słowa, więc napisała "chokobomsy".

! Odpowiedz
0 2 aneleh

Opadł na chwilę kurz bitewny; podskoczył do 3,3% na lokatach w GNB; nie ma tego złego co by...

! Odpowiedz
19 19 silvio_gesell

Odgrzewany kotlet, nawet nagrania nie ma, tylko stenogramy.

! Odpowiedz
27 28 tanidran

Prawda jest taka, że nie wierzę w tę propozycję korupcyjną. Dlaczego? Wynagrodzenia członków Rady Nadzorczej są jawne w spółkach notowanych na GPW. Tzn. gdyby LC zatrudnił go za 13 mln zł rocznie byłoby to widoczne w raporcie. Po drugie. Gdyby prawo uchwalone po przyjęciu propozycji korupcyjnej było po myśli LC. Jaki wpływ na jego poczynania miał by szef KNF?. LC mógłby wywalić gościa z dnia na dzień, bez jakiejkolwiek obawy, że coś mu się stanie. Po trzecie plan przejęcia banku za 1 zł mógłby dotyczyć tylko banków w złej lub bardzo złej kondycji finansowej. Oczywiste staje się więc, że skoro taki był plan wobec LC to znaczy, że jego banki spełniają to kryterium. Jaka jest alternatywa? Banki LC upadną BFG pokryje straty dla wkładów do 100 tys. EUR, pozostałe banki będą miały wyższe wpłaty przez to na BFK. Wyższe wpłaty banków na BFK będą wymagały wyższych opłat od klientów innych banków. Koło się zamyka. Na końcu i tak płaci społeczeństwo.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
11 20 mhm

„Wynagrodzenia członków Rady Nadzorczej są jawne w spółkach notowanych na GPW. Tzn. gdyby LC zatrudnił go za 13 mln zł rocznie byłoby to widoczne w raporcie”
— z tego wynika, że Kowalczyk albo nie byłby zatrudniony w Getin Bank, albo tam tylko na części tego „wynagrodzenia”. Gdybyś nie był płatnym trollem, a osobą zainteresowaną tematem, która nagranie przesłuchała, to wiedziałbyś, że była o tym mowa:

***
Cz: Bank zrobił w marcu 30 mln na jednostkowym zysku dwadzieścia parę na skonsolidowanym, bez żadnych zdarzeń jednorazowych — i bardzo ładnie.
Ch: No mam nadzieję że to jest [niezrozumiałe].
Więc tak jak mówię, rozmawiam z panem szczerze.
Cz: Dziękuję bardzo, bardzo to doceniam.
Ch: I no też WIDZĘ, ŻE GDZIEŚ SĄ JAKIEŚ SYNERGIE, BANK MOŻNA POPCHNĄĆ, mam do pana pytanie takie, czy nie widzi pan jakiegoś, jakiejś potrzeby zwiększenia swoich zasobów jeżeli chodzi o prawników?
Cz: W samym banku, czy na zewnątrz banku?
Ch: Jeżeli chodzi o cały ten proces restrukturyzacji banku.
***

Tutaj Chrzanowski niemal wprost mówi, że nie chodzi o zatrudnienie prawnika (i nie ma znaczenia, gdzie będzie zatrudniony), ale że chodzi o uzyskanie „jakiejś synergii”, która ma „popchnąć” bank. W praktyce — że chodzi o łapówę.


„Gdyby prawo uchwalone po przyjęciu propozycji korupcyjnej było po myśli LC. Jaki wpływ na jego poczynania miał by szef KNF?. LC mógłby wywalić gościa z dnia na dzień, bez jakiejkolwiek obawy, że coś mu się stanie”
— przecież to już widzieliśmy: Terlecki z telefonem przy uchu wrzucił poprawkę, umożliwiającą samodzielne podejmowanie przez KNF decyzji administracyjnej o resolution,nawet, jeśli parametry funduszy własnych banku są w porządku, ale istnieje dokładniej niesprecyzowane ryzyko „powstania niebezpieczeństwa obniżenia tej sumy” w nieokreślonej przyszłości. Takie ryzyko istnieje (w mniejszym lub większym stopniu) w przypadku każdego banku, oczywiście w przypadku Idea i Getin tym bardziej, w każdym razie gdyby Czarnecki propozycję przyjął, ale się z niej nie wywiązał, to też by taka weszła. I została zastosowana.

„Po trzecie plan przejęcia banku za 1 zł mógłby dotyczyć tylko banków w złej lub bardzo złej kondycji finansowej. Oczywiste staje się więc, że skoro taki był plan wobec LC to znaczy, że jego banki spełniają to kryterium”
— to już powyżej wyjaśniłem. Wystarczy zmiana prawa praktycznie znosząca kryteria i dająca KNF możliwość samodzielnego podejmowania arbitralnej decyzji.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
15 9 tanidran odpowiada mhm

Nie odpowiadam na ataki ad personam bo świadczą kulturze osobistej piszącego i szkoda mi na nie czasu

Wracając do meritum.

Zakładając, że prawnik byłby zatrudniony w wielu spółkach LC i zarabiał te 13 mln zł. Co stałoby na przeszkodzie aby wywalić go na bruk gdy prawo uniemożliwiające przejmowanie banków za 1 zł zostałoby uchwalone. Załóżmy, że prawo zostałoby jednak zmienione i każdy bank bez względu na swoją sytuację majątkową mógłby zostać przejęty za taką kwotę. Chyba nie zdajesz sobie sprawy na jakie odszkodowanie naraziłby się SP przy jawnym zaniżeniu ceny przejęcia vide case Abrisa. (jeżeli wiesz o czym piszę - jeżeli nie to poszukaj w internecie).

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 10 atari65xe

Brakuje tutaj opisu wątku Plus Banku w całej tej sprawie ... co ciekawe dziś dostałem z tego banku pismo , że likwidują oddziały i obsługę kasową. Placówki Plusa będą teraz funkcjonowały w ramach salonów cyfrowy polsat/plusgsm i nie będą przyjmować/wypłacać gotówki ...

! Odpowiedz
3 17 janek43

przecież Pan Solorz też współpracował był TW co jest upublicznione i założył Plus Bank bo chciał robić te same numery co Czarnecki bo go podziwiał i tez chciał kawałek tego torta ale wyszła mu trochę wiocha bo jednak sieć komórkowa i jednocześnie bank ?

! Odpowiedz
7 1 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
16 11 kaczka-po-smolensku

Pis ewoluował i stał się platformą :) to jest POPIS

! Odpowiedz
26 38 janek43

akurat to że młody Kamiński pracuje w USA za 10tys dolarów to przy tamtych warunkach nie jest aferą bo tam wszyscy więcej zarabiają a aferą jest dzisiejsza rewelacja że Kobieta z Ernst & Young pisala za Tuska ustawy o finansach i podatkach ale o tym dzis w TVN i Polsat juz nie powiedza.

! Odpowiedz
10 22 sonmi451

"Mój Syn nie jest pracownikiem NBP, a w Banku Światowym został zatrudniony na wniosek Dyrektora Wykonawczego Banku Światowego, obywatela Szwajcarii."

vs.

"Wyboru Doradców Dyrektorów Wykonawczych w Banku Światowym dokonują sami Dyrektorzy Wykonawczy, którzy mianowani są z kolei przez kraje członkowskie Banku. Kierownictwo BŚ nie uczestniczy w procesie wyboru kandydatów na te stanowiska."


TO KONIEC KAMIŃSKIEGO!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 17 mhm

„TO KONIEC KAMIŃSKIEGO!!!!!!!!!!!!!!!!!!”
— czyżby?

Krzyczenie może tu nie wystarczyć...

! Odpowiedz
1 6 sonmi451 odpowiada mhm

tylko dlatego, że nie ma nikogo nieumoczonego w parlamencie i poza nim

! Odpowiedz
4 11 janek43

przecież akcje GetinNoble spadły wczoraj tylko o 6 groszy. Przedwczoraj też tylko o 6 groszy i wyszło jak w piosence Kazika- dwanaście groszy tylko nie płacz proszę.... A tak serio czy na pewno LC dalej ma akcje swoich spółek, czy Bankier może to sprawdzić bo nie chce mi się wierzyć że przez te 8 miesięcy nie opchnął.

! Odpowiedz
8 20 janek43

Leszek na lipcowej konferencji Bankiera powiedział że nic nie wie o zbliżających się kłopotach tak zwane nie ma "trupów w szafie" i jeszcze udawał że nie wie co to znaczy - nie jestem nekrofilem. To dowody że ten człowiek kłamie gdy tylko otwiera usta.

! Odpowiedz
10 15 janek43

Leszek to niezły kpiarz i jajcarz w poniedziałek o 22.30 po wyjściu z prokuratury życzył reporterom miłego wieczoru a oni co najwyżej wsiedli do reporterskich aut i pojechali z powrotem do Warszawy żeby rano być w robocie. Tak samo rano tego dnia zanim wszedł do prokuratury to już zrobił sobie jaja że to nie jest sprawa polityczna mimo że z 1000 adwokatów w mieście wziął akurat kolegę Platformy.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 13 liberalnyelementarz

Kim jest Pan Marek Chrzanowski? Warto poszukać informacji o rodzinie Chrzanowskich. Młody profesor robiący błyskotliwą karierę na najwyższych szczeblach władzy z reguły posiada potężnego protektora oraz rodzinne zaplecze. Co nam Mówi nazwisko Chrzanowski..., Chrzanowski..., Chrzanowski...?

! Odpowiedz
14 16 bialy_kruk

Mozecie nie pokazywac uchahanej geby tego ubeka?
Z gory dziekuje.

! Odpowiedz
5 5 elektrox

Mozesz się tu nie ujawniać?
Z góry dziękuje

! Odpowiedz
10 11 ajwaj

jedynym komptentnym profi na szefa KNF zostal u PISy
Misiewicz.. Jak pokazuje zycie, bedzie przelomem w zaufaniu do tej firmy

! Odpowiedz
0 3 lelo1949

kibuc

! Odpowiedz
15 19 2kbb

Człowieczek od szamb i nurkowania chciał się zabawić się w światowego bankiera.... Zapomniał tylko o tym że ta zabawa będzie tylko możliwa w czasie kiedy jego poplecznikami będą dawni koledzy ze służb z którymi się bawił podczas okupacji sowieckiej w Polsce....

! Odpowiedz
15 13 boob

Czarnecki zarobił uczciwie swoje pieniądze. Daj choć jeden konkretny przykład, gdzie mu te kontakty w ZSP pomogły - może mógł jako student wyjechać za granicę. Nic więcej chyba nie znajdziesz. Ciężko to nazwać przewinieniem.
A dzisiaj widzimy ogromne przekręty PIS-u i to jest temat. Jakby mieli chociaż gram uczciwych intencji - wycofali by mafijne poprawki lub doprecyzowali, że dotyczą banków spółdzielczych.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
15 13 tanidran

Z tego rozumiem, że nie ma na nagraniu ani kwoty anie nie ma kartki na której miałby być kwota. Ponadto nie ma nic na nagraniu. Gdzie tu jest korupcja? Ponadto ten gość pracuje w Plus Banku za dużo mniejsze pieniądze. Dla mnie to nie ma sensu.

! Odpowiedz
10 18 boob

Chyba żartujesz - tutaj jest mega korupcja i mafijny układ. Wysil się i wysłuchaj taśm!!!

! Odpowiedz
7 4 tanidran odpowiada boob

Przecież rozmowa jest podana w tekście. Nie ma w niej faktów jakie przytoczyłem.

! Odpowiedz
5 6 tanidran odpowiada boob

Tekst opublikowany przez bankiera:

MC: No okej. Wracając jeszcze tutaj. Wie pan, zna pan całą sprawę. Ja widzę to, jakiś horyzont, prawda?

LC: Mhm. I dlatego pana na trzy lata zatrudnić?

MC: No na przykład, tak.

LC: Mhm.

MC: I to jest długi horyzont czasowy, tak, w którym wszystko będzie wiadomo.

LC: Mhm.

MC: Prawda? I to nie jest żadna osoba, która jest ze mną w jakiś sposób powiązana rozwiązanie, w żaden, żaden sposób. I zależy jemu, panu, na wyniku, prawda, na koniec tego okresu i wydaje mi się, że jeżelibyśmy to jakoś chcieli zrelatywizować, prawda, do, załóżmy, kapitalizacji, tak, dzisiejszej. Pan się uśmiecha, to ja to widzę w ten sposób.

LC: Mhm.

Warto zauważyć, że to z ust Czarneckiego pada liczba trzy (sam Chrzanowski wcześniej móił o „kilku latach”). 40 milionów powstało więc w wyniku prostego działania - 13 milionów z drobnym hakiem razy trzy lata. Czy jednak gdyby miliarder zapytał o perspektywę krótszą lub dłuższą, to podawana w prasie kwota rzekomej propozycji korupcyjnej uległaby zmianie? Tego nie wiemy. Wiemy natomiast, że „Financial Times”, który w ten sam dzień opisał sprawę, w swoich publikacjach podawał 13 milionów złotych (czyli jedynie 1% kapitalizacji, bez pomnożenia przez liczbę lat).

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 11 boob odpowiada tanidran

Sama propozycja, że musi kogoś zatrudnić, to już jest gigantyczna korupcja. Popatrz na syna Kamińskiego (poniżej 30 lat do BŚ) 20 dalszych przykładów znajdziesz w necie.
Ty zajmujesz się drobiazgami, czy 14000000 zł, czy może 13999999 zł.

! Odpowiedz
0 10 mhm odpowiada tanidran

@tanidran, tak, jak pisze @boob — już te zacytowane słowa o zatrudnianiu to korupcja.

„Ja panu mówię w zaufaniu, i to mówię dyskretnie, nie chcę, żeby pan wykorzystywał tę informację, ja identyfikuję tutaj problem.”
Potem opisuje plan Zdzisława i różne planowane działania, które Czrneckiemu by nie odpowiadały, np. o tych obligacjach zamiennych: „W tej chwili czekamy na opinię departamentu prawnego. Ma być na początku przyszłego tygodnia opinia naszego departamentu, która mam nadzieję... [...] Ta opinia, mam nadzieję, że będzie pozytywna.” — tutaj wyraźnie sugeruje, że mógłby pomóc, tak jak mówiąc np. „No ja zrobię wszystko, żeby doprowadzić do wyjaśnienia tej sytuacji”.

Tego typu sugestie, że mógłby pomóc, pojawiają się wiele razy, aż w końcu pada stwierdzenie:
„Rozmawiam z panem szczerze. Też widzę, gdzieś są jakieś synergie. BANK MOŻNA POPCHNĄĆ.”

I dalej:
„Wie pan, mogę panu kogoś polecić. Wydaje mi się, że to byłoby z korzyścią i dla urzędu, i dla całej instytucji.”
„On byłby na pewno wdzięczny i – tak jak mówię – on mógłby się ZAJĄĆ JEDNĄ SPRAWĄ OD POCZĄTKU DO KOŃCA”

Jeśli to nie jest propozycja korupcyjna, to ja jestem arcybiskup.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
10 5 tanidran odpowiada mhm

Nie zgadzam się. KNF w ten sposób zyskiwał bezpośrednie narzędzie kontroli. Tak było np. w przypadku Plus Banku. Gość zarabia tam bodajże 130 tys. zł rocznie. Jaka to korupcja? Dalej nie rozumiem. Pytanie czy tego typu instrumenty kontroli były wykorzystywane w przeszłości. Jeżeli tak to tym bardziej nie widzę problemu. Jak na razie największym beneficjentem jest LC który dostał darmowe wsparcie z NBP. A jego banki pokarzą duże straty w bieżących raportach. Rozegrał to po mistrzowsku.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 10 mhm odpowiada tanidran

No cóż, jeśli dla Ciebie obietnice wpływania na prawo lub opinie działu prawnego za NIEFORMALNE zatrudnienie znajomego na dużą stawkę (jaka by nie była, to na pewno duża, bo liczona od wartości banku) to nie jest korupcja, to się nie dogadamy.

Tu nie chodziło o FORMALNE wprowadzenie przedstawiciela KNF do rady nadzorczej. Dowodem na to są słowa Chrzanowskiego:
„I to nie jest żadna osoba, która jest ze mną w jakiś sposób powiązana, w żaden, żaden sposób”
— chodziło oczywiście o utrudnienie wykrycia powiązań korupcyjnych między Czarneckim a Chrzanowskim, gdyby — jak twierdzisz — chodziło o jakieś formalne narzędzie kontroli KNF, to te słowa nigdy by nie padły.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 7 mhm odpowiada tanidran

„Jak na razie największym beneficjentem jest LC który dostał darmowe wsparcie z NBP. A jego banki pokarzą duże straty w bieżących raportach. Rozegrał to po mistrzowsku.”
— z tym akurat się zgadzam...

! Odpowiedz
8 2 tanidran odpowiada mhm

Nie ma dowodu zaoferowania dużej stawki. Nie ma nic na nagraniu ani nie ma kartki. Gdzie ta duża stawka więc jest? Obietnica wpływu na prawo przez przewodniczącego KNF. Nie bądź śmieszny. Takich obietnic nie można brać na serio. Powtarzam. Jeżeli takie instrumenty jak zatrudnianie znajomych były przez KNF stosowane w przeszłości nie widzę argumentu za tym, że to dowód korupcji.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 15 mhm odpowiada tanidran

„Jeżeli takie instrumenty jak zatrudnianie znajomych były przez KNF stosowane w przeszłości nie widzę argumentu za tym, że to dowód korupcji”
— wiele wskazuje na to, że „takie instrumenty” (korupcyjne) były stosowane nie tylko w stosunku do Czarneckiego.

„Obietnica wpływu na prawo przez przewodniczącego KNF. Nie bądź śmieszny”
— to raczej Ty się ośmieszasz, twierdząc że to była solowa akcja Chrzanowskiego. On sam ciągle wspomina o „otoczeniu”.
A jest faktem, że poprawka umożliwiająca wprowadzenie resolution przez samodzielnie przez KNF i na zasadzie dużej dowolności (brak ściśle określonych warunków, wystarczy domniemanie, że bank w przyszłości może mieć problemy) została wprowadzona przez marszałka Terleckiego, zapewne na telefoniczne zlecenie...
Nie widzę w tym nic śmiesznego.

„Nie ma dowodu zaoferowania dużej stawki. Nie ma nic na nagraniu ani nie ma kartki”
— i to właśnie jest dowodem.
Gdyby to była uczciwa sprawa (ale i tak ogólnie z treści rozmowy wynika, że nie jest), to Chrzanowski by tej rzeczy nie pisał na kartce.
Skądinąd on najpierw niby opowiadał o powiązaniu wynagrodzenia z wynikiem, a potem jednak okazało się, że to ma być wg „kapitalizacji dzisiejszej”, więc bez względu na wynik...

„Gdzie ta duża stawka więc jest?”
— jeśli to jest procent od kapitalizacji banku, to musi być wielka suma, szczególnie, że na nagraniu słychać długopis, trwa to ułamek sekundy, co wskazuje, że nie było to np. „0,01%”


Odsłuchałem teraz ponownie dużą część nagrania, naprawdę, trudno mieć wątpliwości, o co w tym chodzi, a poniżej wklejam mój stenogram najbardziej popularnej ;) części:

***
Ch: No OK, wracając jeszcze tutaj.
Wie pan, ma pan całą tą sprawę, eee, ja widzę to, jakiś horyzont, prawda?

Cz: Mhm, żeby tego pana na 3 lata zatrudnić, tak?

Ch: Dokł... na przykład, tak...

Cz: Mhm.

Ch: I... ech... to jest długi horyzont czasowy, tak, w którym wszystko będzie wiadomo, prawda.

Cz: Mhm.

Ch: Prawda? I... to nie jest żadna osoba która jest ze mną w jakiś sposób powiązana, w żaden, w żaden sposób.
Ech... I... zależy jemu, panu, na wyniku, prawda? Na koniec tego okresu.
I wydaje mi się, że... ech... jeżeli byśmy to jakoś chcieli zrelatywizować do... załóżmy, kapitalizacji dzisiejszej...
Pan się uśmiecha... To... Ja to widzę w ten sposób.
[słychać krótkie pisanie długopisem]

Cz: [słabym głosem] Mhm.

Ch: Jakkolwiek, WAŻNE JEST TO, CO BĘDZIE [stukanie długopisem] PO TYM OKRESIE, tak?
Nie wiem, czy panu to wszystko wiadomo, możecie sobie z nim porozmawiać, natomiast wydaje mi się, że TO JEST ROZWIĄZANIE, KTÓRE JEST W JAKIŚ SPOSÓB MOTYWUJĄCE W TYM OTOCZENIU, które jest w tej chwili. I mówimy o tej instytucji, o restrukturyzacji tej instytucji, o czymś co będzie za 3 lata, czyli DZISIAJ JEST NIEPEWNE, A WTEDY BĘDZIE PEWNE.
I o... wiemy, że w tej chwili to jest, przy dzisiejszym kursie, to jest mniej więcej... z czegoś takiego... [znowu słychać długopis, może zakreślanie czegoś?] prawda — ALE JUŻ WSZYSCY WIEMY, ŻE TO BĘDZIE TEŻ, ŻE JEST NADZIEJA, ŻEBY BYŁO LEPIEJ. Ja życzę bankowi, żeby się rozwijał.

Cz: Mam nadzieję... nie [no?] daj boże... No dobrze, spotkamy się z tym panem, OK.
***

Tak się nakręcił, jak to będzie dobrze, właśnie nad kartką z wynagrodzeniem owego prawnika...
Nie wiem, czy ty pamiętasz czasy bardziej powszechnej korupcji na niższym szczeblu, ale to zakończenie jest typowe gdy urzędnik, milicjant, lekarz mówił „ja życzę dobrze tej sprawie”, „ja panu źle nie życzę, ale przepisy”, „ja dobrze życzę pana mamusi” — to było wiadomo o co chodzi...

A jeśli chodzi Ci o to, że nie ma nagrania Chrzanowskiego, mówiącego: „panie prezesie Czarnecki, jak pan na parę lat nie zatrudni znajomego prawnika za X% dzisiejszej kapitalizacji, to Getin za złotówkę zostanie przejęty przez jeden z tych dużych banków” — to masz rację, takiego zdania nie ma.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 4 som4one

Macie błąd z datą powołania Chrzanowskiego do RPP. Powinien być rok 2016, a jest 2013.

! Odpowiedz
14 7 crank

Zaraz się okaże że trzeba wycofywać kasę z banków i przelewać na konto w pko bp. Bo jak upadnie getin to za nim kolejne banki o ludzie stracą oszczędności życia a BFG nie ma tyle kasy. Trzeba uciekać do pko bp. W bankach nie ma całej kasy. A klienci getin i idea banku pewnie wycofują środki na potęgę i zaraz ruszy domino upada na banków jeden za drugim ale będzie się działo tylko pko bp

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 4 boob

Banki dzielnie się trzymają. Ludzie nie wycofują kasy na potęgę - to jest moja obserwacja :). Wypłacać mogą tylko najwięksi panikarze. Na Bankierze jest mało informacji dotyczących afery. Warto zajrzeć do porządnych źródeł - sytuacja jest naprawdę dynamiczna.

! Odpowiedz
0 2 elektrox

Zrob badania człowieku. BGF jest SPONSOROWANY przez PKO BP równiez i wszystkie inne banki. A najwiekszą krzywde w całej tej sytuacji robią ludzie tacy jak TY który nie mają zielonego pojecia co się dzieje tak naprawde ale najwiecej kłapią jezorem

! Odpowiedz
2 11 knf

Czy państwo potrafi stanąć na wysokości zadania i wziąć konsekwencje za zaniechania po stronie nadzoru KNF, dziurawe przepisy i bezpodstawne wzbogacenie państwowych banków?

Nie ulega najmniejszym wątpliwościom, iż afera GetBack ma podłoże systemowe, to system naczyń połączonych a zarazem błędne koło.

Wszyscy odpowiedzialni powinni teraz ponieść koszty naprawienia szkód wyrządzonym akcjonariuszom oraz obligatariuszom.

Na odszkodowania dla inwestorów powinny się złożyć (pod przymusem) następujące podmioty:

1# Banki
Pozbyły się toksycznych, nieściągalnych oraz przedawnionych długów. Co więcej część banków np. Idea Bank, Lion's oraz inne wprowadzały w błąd swoich klientów co gorsza część z nich może nawet nie wiedzieć iż zamienili lokaty na obligacje korporacyjne

2# KNF
Zaniedbania ze strony KNF dotyczące dopuszczenia prospektu emisyjnego oraz jego błyskawicznego zaakceptowania w sytuacji gdy Polski rząd jest w sporze prawnym z głównym udziałowcem GetBacku na kwotę ponad 1 mld zł.

3# Deloitte

Renomowany audytor nie zidentyfikował (celowo lub nie) istotnych zagrożeń oraz podpisał się pod raportami finansowymi spółki.

4# BFG

Banki sprzedając toksyczne wierzytelności stały się beneficjentami a inwestorzy ofiarami zmowy instytucjonalnej

5# Abris

Główny udziałowiec ODPOWIADA za nadzór nad kontrolowaną spółką. Zachodzi uzasadnione podejrzenie iż cała operacja została zaplanowana celem uzyskania spornej kwoty od skarbu państwa. Fakty wskazują na to iż państwo brało udział w tym układzie i zgodziło się na grabież pieniędzy od inwestorów.

6# Skarb Państwa

Rząd, minister finansów, minister sprawiedliwości, zgodzili się aby podmiot, który domaga się gigantycznych roszczeń od Polski został właścicielem spółki, która ma realny wpływ na stabilność systemu finansowego w kraju. Rynek obligacji, zaufanie do KNF oraz audytorów zostało bezpowrotnie stracone.

7# Odpowiedzialność osobista zarządu oraz rady nadzorczej
W tym przypadku konfiskata rozszerzona to absolutne minimum, dodatkowo kara bezwzględnego więzienia na okres 10 lat.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 16 takaprawda

O tym jak nurek próbował zatopić polski system bankowy.

https://www.facebook.com/groups/1007230196121327/permalink/1093239290853750/

! Odpowiedz
1 4 grzegorzkubik

Powrót do przeszłości
https://www.youtube.com/watch?v=MTUJEkNx09w.

! Odpowiedz
4 25 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
32 20 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne