REKLAMA

Przewodniczący ZNP: Nie można wykluczyć strajku nauczycieli w grudniu lub styczniu

2022-09-20 19:05
publikacja
2022-09-20 19:05

Nie wykluczam, że jest to wielce prawdopodobne, że strajk nauczycieli będzie miał miejsce w grudniu lub styczniu - przyznał we wtorek w RMF FM przewodniczący Związku Nauczycielstwa Polskiego (ZNP) Sławomir Broniarz. Tę decyzję uzależnił m.in. od poziomu płac nauczycieli.

Przewodniczący ZNP: Nie można wykluczyć strajku nauczycieli w grudniu lub styczniu
Przewodniczący ZNP: Nie można wykluczyć strajku nauczycieli w grudniu lub styczniu
fot. Mateusz Włodarczyk / / FORUM

Prezes ZNP Sławomir Broniarz pytany był we wtorek w radiu RMF FM między innymi o to, czy można spodziewać się strajku nauczycieli w grudniu lub styczniu. Stwierdził, że zależy to od tego, jak będzie rozwijała się debata związana z płacami nauczycieli i polityką edukacyjną.

"Oczywiście kwestią kluczową, zresztą z formalnego punktu widzenia jedyną, która może wywołać strajk, są sprawy prawa pracy. I jeżeli płace nauczycieli będą nadal utrzymywały się na tak dramatycznie niskim poziomie, a zacznie tych nauczycieli brakować i będą rosły obciążenia, no to nie wykluczam, że jest to wiele prawdopodobne" - podkreślił Broniarz.

Dopytywany o to, czy ZNP szykuje się już do strajku przyznał, że tak. "Ta akcja protestacyjna i te wydarzenia, które będą następowały w październiku, są w jakiejś mierze taką uwertura do tego, co może mieć miejsce w przyszłym roku" - powiedział. Zaznaczył, że w pewnym momencie obecna akcja protestacyjna może przerodzić się w spór zbiorowy. W październiku ZNP planuje organizację w Warszawie miasteczka edukacyjnego. Broniarz nie sprecyzował jednak, gdzie będzie ono zlokalizowane.

Według niego problemem jest to, że nauczyciele muszą wejść w spór zbiorowy z własnym pracodawcą. "Tym pracodawcą jest szkoła, kierownikiem zakładu pracy jest dyrektor, który jedzie na tym samym wózku, co nauczyciele - to jest jakiś absurd" - ocenił. Broniarz powiedział, że należy urealnić pracodawcę. Dodał, że trwają rozmowy w Radzie Dialogu Społecznego. "Intencją rządu jest dokładnie coś innego - znakomite utrudnienie związkom zawodowym wchodzenia w spór zbiorowy i rozpoczynanie ewentualnego strajku" - ocenił.

Własna działalność gospodarcza a podatki

Jaką formę opodatkowania wybrać?

Własna działalność gospodarcza a podatki

Założyłeś własną firmę? Kolejnym krokiem w jest wybór sposobu rozliczania się ze skarbówką z tytułu osiąganych dochodów. Odpowiednia formy opodatkowania, dopasowana do potrzeb przedsiębiorcy, niesie ze sobą korzyści finansowe. Warto o nich wiedzieć!<BR> Pobierz e-booka zostawiając zgody, albo zapłać 20 zł
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Broniarz pytany o spotkanie z szefem MEiN Przemysławem Czarnkiem stwierdził, że minister "nie jest specjalnie chętny do tych spotkań." "Między jednym a drugim spotkaniem upłynęło dokładnie 292 dni, więc tutaj nadmiaru chęci spotkania z tymi działaczami związkowymi nie ma" - ocenił.

Podkreślił, że ZNP jest otwarty na spotkanie z Czarnkiem. Powiedział, że związek zamierza zaprosić szefa MEiN na spotkanie na godz. 9.00 we wtorek.

Broniarz skomentował w internetowej części rozmowy petycje do ministra Przemysława Czarnka ws. odwołania ustnej matury w 2023 r. Przewodniczący ZNP przyznał, że popiera tę inicjatywę i apel ten "powinien być poważnie przez ministerstwo rozpatrzony".(PAP)

Autor: Szymon Zdziebłowski

szz/ mir/

Źródło:PAP
Tematy
Ranking kont firmowych z rachunkiem walutowym

Ranking kont firmowych z rachunkiem walutowym

Komentarze (12)

dodaj komentarz
katzpodola
Po smierci Elzbiety II ta komunistyczna kreatura jest najdłużej panującym monarchą na świecie
po_co
I właśnie dlatego związki zawodowe to rak który powinno się wyciąć.
Co ten strajk ma rzekomo zmienić?
W czasie ostatniego strajku rozmawiałem na ten temat z moją siostrą pracującą w przedszkolu.
Powiedziałem jej, że skoro nie pasuje jej pensja to jest cała masa prywatnych instytucji które przyjmą ją z otwartymi rękoma -
I właśnie dlatego związki zawodowe to rak który powinno się wyciąć.
Co ten strajk ma rzekomo zmienić?
W czasie ostatniego strajku rozmawiałem na ten temat z moją siostrą pracującą w przedszkolu.
Powiedziałem jej, że skoro nie pasuje jej pensja to jest cała masa prywatnych instytucji które przyjmą ją z otwartymi rękoma - nie chciała pracować dla prywatnego z uwagi na to, że rodzice rzekomo będą jej dyktować warunki. Moja żona pracuje w prywatnym przedszkolu i żaden rodzic nie dyktuje jej warunków, a jak jest taki który nie potrafi się przystosować to dziecko wraca pod jego opiekę. Tyle w temacie.
Moja siostra ma 30 lat doświadczenia pracy w zawodzie przedszkolanki i zarabia mniej niż moja żona pracując w prywatnym przedszkolu.

Tyle wywalczyły związki.
Co więcej ja swoje dzieci zabrałem z prywatnych placówek bo jaki jest sens wysyłać tam dzieci kiedy przedszkole nie działa bo strajkuje?

Jak znów wróci zamordyzm w szkołach jak to miało miejsce dwa lata temu to synów również wyślę do prywatnych szkół i tyle związki wywalczą.
Jeszcze te komentarze na drzwiach w szkołach "walczymy o lepszą edukację dla waszych dzieci".

Nauczyciel na lekcji przyrody uczy moje dziecko, że wieloryb to ryba.
Sądzę, że szkoły zapewnią lepszą edukację jak zatrudnią nauczycieli którzy sami skończyli jakąkolwiek szkołę.
I nie obrażam tutaj absolutnie nauczycieli, chcę po prostu pokazać, że nie w ten sposób dokonuje się zmian. Nie godząc w rodziców.
Sam też byłem nauczycielem akademickim i po prostu odszedłem z pracy do przemysłu.

To samo radzę innym nauczycielom, zamiast stawiać się przeciwko rodzicom pokażcie palec ministerstwu i po prostu zmieńcie pracodawcę.

Problem polega na tym, że strajk jest bezbolesny bo nauczycielom nie grożą żadne konsekwencje więc mogą się stawiać i jednocześnie otrzymywać pensje. Oj nie to nie są uczciwe warunki, chcecie protestować to bierzcie za to pełną odpowiedzialność.
itso_czowiek_zlasu
nie wierze na pewno się dogadaliście dogadacie znaczy się :D
bha
Najlepiej jakby ludzie w ogromie zawodów i branż latami pracowali za minimalne grosiki lub w porywach niewiele więcej lub jeszcze lepiej jaby pracowali za free, dla pięknej, szczytnej idei pracy, obiecanek cacanek lub gruszek na wierzbie. A i tak tzw.,, dawcą pracy''nadal jak od wielu lat byłoby nadal ciężko i nadal żle. Najlepiej jakby ludzie w ogromie zawodów i branż latami pracowali za minimalne grosiki lub w porywach niewiele więcej lub jeszcze lepiej jaby pracowali za free, dla pięknej, szczytnej idei pracy, obiecanek cacanek lub gruszek na wierzbie. A i tak tzw.,, dawcą pracy''nadal jak od wielu lat byłoby nadal ciężko i nadal żle. Brak więcej słów.
tecdswv4t
Robią To! . Przymusowe Przyjęcie Ludzi do Domów i Mieszkań, Wyburzenia Budynków - Analiza https://www.youtube.com/watch?v=mXNoQaxBlXA
boris-vodka
Broniarz przyszedł z wakacji i już strajk.:):):):)...W grudniu mamy kolejne wakacje świąteczne a w styczniu ferie zimowe..:):):)......Fajnie tak "pracować".....Acha w pażdzierniku kolejne wolne ....dzień nauczyciela........Broniarz kiedy wy będziecie strajkować?....W okresach między wakacjami?
baibina
Gdzie jest generał Kiszczak? On potrafił rozmawiać ze strajkującymi! NIE TYCH CO TRZEBA SKAZALIŚMY!
socjalistyczneg
Dopiero w grudniu?
Kupę kasy mają ci nauczyciele !
W grudniu inflacja będzie już 20%, dostana , może 10% to pogoń za własnym ogonem...
daniel_1
czy to jest ok, ze nauczyciel w-f zarabia tyle samo za prace co nauczyciel fizyki, chemii, matematyki ?
minekminka134
Oczywiście że nie w przeciwieństwie do innych nauczyciel wf zmusza uczniów do wysiłku, powinien zarabiać więcej.

Powiązane: Zarobki nauczycieli

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki