Przewodniczący PE proponuje "plan Marshalla" dla Afryki

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani podczas wizyty w Tunezji zaproponował w poniedziałek ustanowienie "planu Marshalla" dla Afryki, który umożliwi ekonomiczny i społeczny rozwój kontynentu, a także powstrzyma napływ migrantów do Europy.

(fot. Sławomir Stroński / Bankier.pl)

W wystąpieniu w parlamencie Tunezji włoski polityk wskazał, że kluczem do bezpieczeństwa Europy jest współpraca krajów europejskich i północnoafrykańskich w takich kwestiach jak terroryzm, kontrola granic i deradykalizacja.

"Europa powinna wybrać drogę prawdziwego planu Marshalla dla Afryki, to znaczy musi zainwestować, sądzę, że przynajmniej około 40 miliardów euro, i stworzyć dźwignię, (która poruszy) 400 miliardów euro dla rozwoju Afryki" - powiedział Tajani.

Podkreślił wagę zrozumienia prawdziwych powodów, które doprowadzają tysiące, a wkrótce miliony ludzi do opuszczania ich krajów na rzecz Europy, takich jak zmiany klimatyczne, powiększanie się obszarów pustynnych, głód, susze, wojna, bieda i przyrost demograficzny.

Mówiąc o eksplozji demograficznej, ocenił, że w roku 2050 "będziemy mieć w Afryce 2,5 miliarda mężczyzn i kobiet, a większość z nich będzie młoda". Ludziom tym powinna być stworzona szansa na przyszłość w ich własnych krajach.

Tajani dowodził, że pokój, stabilność i zatrudnienie jest tym, czego potrzebują młodzi Afrykańczycy, by nie być podatnymi na ekstremizm czy migrację.

"Wzrost gospodarczy Afryki nie jest powiązany z inwestycjami chińskimi, to jest inna sprawa. Chiny są tu, aby robić biznes. To jest zadanie dla nas, doprowadzić do porozumień politycznych, ponieważ stabilność i rozwój Afryki są także stabilnością i rozwojem Europy" - podkreślił.

Tajani bronił pragmatyzmu i dyplomacji gospodarczej rozumianych jako filary walki z nielegalną migracją i wskazał na dwustronną współpracę jako antidotum na radykalizację i terroryzm. Zaznaczył też, że problem migracji nie może być rozwiązany poprzez budowę murów, lecz tylko poprzez wspólną europejsko-afrykańską strategię na poziomie polityki.

Szef PE podziękował Tunezji, krajowi tranzytowemu dla migrantów, za jej wysiłki w celu zapewnienia pokoju w Libii, co jest kwestią kluczową dla migracji i dla stabilności w rejonie Morza Śródziemnego.

Po wizycie w parlamencie Tajani odwiedził Muzeum Bardo, w którym oddał hołd 22 ofiarom ataku terrorystycznego przeprowadzonego przez IS w marcu 2015 r.

We wtorek Tajani spotka się z prezydentem Tunezji Bedżim Kaidem Essebsim.

5 czerwca 1947 sekretarz stanu USA George Marshall przedstawił plan ekonomicznej pomocy dla zniszczonej II wojną światową Europy. Realizacja planu Marshalla rozpoczęła się w 1948 r. Rząd Stanów Zjednoczonych na pomoc dla krajów europejskich przeznaczył 17 miliardów dolarów. Z tej sumy wykorzystano 13,5 miliarda. Największymi beneficjentami amerykańskiej pomocy były Wielka Brytania (3,5 mld) i Francja (2,7 mld). Włochy i Niemcy Zachodnie (przyszła Republika Federalna Niemiec) otrzymały po 1,5 mld. Działania ekonomiczne podjęte przez USA okazały się efektywne i przyczyniły się w ogromnym stopniu do rozwoju gospodarczego w Europie Zachodniej oraz skutecznego zahamowania komunistycznej ofensywy ideologicznej. (PAP)

mbud/ mc/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% IX 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 125,26 zł VIII 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil