REKLAMA

Przewidywana długość życia białych Brytyjczyków niższa niż mniejszości etnicznych

2021-07-27 02:06
publikacja
2021-07-27 02:06
Przewidywana długość życia białych Brytyjczyków niższa niż mniejszości etnicznych
Przewidywana długość życia białych Brytyjczyków niższa niż mniejszości etnicznych
fot. MARCIO DELGADO / / Shutterstock

Przewidywana średnia długość życia białych mieszkańców Anglii i Walii była na początku poprzedniej dekady drugą najniższą ze wszystkich grup etnicznych - wynika z opublikowanych w poniedziałek danych brytyjskiego urzędu statystycznego ONS.

W latach 2011-14 prognozowana w chwili urodzenia średnia długość życia białych mężczyzn wynosiła 79,7 lat i była wyższa jedynie od mężczyzn mieszanego etnicznie pochodzenia. We wszystkich pozostałych ośmiu grupach - czarni pochodzenia karaibskiego, czarni pochodzenia afrykańskiego, czarni innego pochodzenia, ludność pochodzenia indyjskiego, pakistańskiego, bangladeskiego, innego azjatyckiego i inni - przewidywana długość życia przekraczała 80 lat. Najwyższa była w przypadku innych Azjatów (84,5 lat) i innych (84 lata).

Podobnie było w przypadku kobiet, których prognozowany okres trwania życia był w każdej grupie etnicznej dłuższy niż mężczyzn. Najdłuższy - u czarnych pochodzenia afrykańskiego (88,9 lat) i pochodzenia bangladeskiego (87,3 lat), najkrótszy - u białych i pochodzenia mieszanego (po 83,1 lat).

Jak wyjaśnia ONS, przyczyną krótszej przewidywalnej długości życia białych mieszkańców jest przede wszystkim fakt, że wyraźnie częściej niż pozostałe grupy etniczne umierają oni na raka, a także częściej niż pozostałe grupy piją alkohol i palą papierosy. Ponadto potencjalnym powodem wyższej średniej długości życia w innych niż białe grupach etnicznych jest to, że więcej wśród nich jest niedawnych migrantów, a z innych badań wynika, że migranci mają tendencję do bycia zdrowszymi niż rdzenna ludność. ONS zaznacza też, że potrzebne są dalsze badania wyjaśniające, czy mieszkanie w uboższych okolicach ma wpływ na przewidywaną długość życia.

Dane na temat różnic w przewidywanej długości życia sporządzone zostały według nowej metody. Zestawiono prawie 50,2 mln zapisów ze spisu powszechnego z 2011 r. z rejestrami 1 303 274 zgonów, które miały miejsce między 27 marca 2011 r. - dniem spisu powszechnego - a 26 marca 2014 r. Ponieważ przy rejestrowaniu zgonów w Anglii i Walii nie zbiera się informacji o grupie etnicznej zmarłego, powiązanie rejestracji zgonów ze spisem powszechnym jest obecnie najbardziej wiarygodnym sposobem badania umieralności według grup etnicznych, wyjaśnia ONS. Autorzy badania zaznaczyli też, że pandemia koronawirusa może zmienić te dane ze względu na wyższy odsetek zgonów, które zaobserwowano wśród mniejszości etnicznych.

Z Londynu Bartłomiej Niedziński (PAP)

bjn/wr/

Źródło:PAP
Tematy
Woda pod Twoją marką i stojąca za nią historia

Woda pod Twoją marką i stojąca za nią historia

Advertisement

Powiązane: Demografia

Komentarze (1)

dodaj komentarz
pozhoga
Skandalicznie niepoprawne politycznie. Zaraz The Guardian wykluczy z debaty publicznej kogo trzeba i zrobi z tym porządek.

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki