Przewalutowanie kredytów we frankach kosztowałoby 44,4 mld zł

Ministerstwo Finansów ocenia, że strata sektora bankowego z tytułu przewalutowania kredytów udzielonych we frankach szwajcarskich na złote po kursie z dnia udzielenia kredytu wyniosłaby 44,4 mld zł.

Część polityków postuluje takie właśnie posunięcie. PSL w czwartek zaapelowało do banków o renegocjowanie z klientami takich kredytów. Według PSL banki powinny na nowo uregulować umowy kredytowe na lepszych dla klientów warunkach.

Bankier.pl poleca:
Szkolenie Jacka Maliszewskiego - profesjonalne zarządzanie ryzykiem walutowym
Kompleksowe pokrycie tematyki zmienności kursów walutowych oraz tego, jak skutecznie się przed nim zabezpieczyć.
  Zobacz program [PDF] Szczegóły  

"Na podstawie analiz przeprowadzonych przez Urząd Komisji Nadzoru Finansowego można stwierdzić, że gdyby operacja przewalutowania kredytów w CHF na PLN odbyła się 30 czerwca 2013 r., to łączna strata sektora bankowego z tytułu przewalutowania wyniosłaby 44,4 mld zł (wynik netto sektora bankowego zamknąłby się stratą w wysokości 36,2 mld zł wobec zysku 8,2 mld zł przed przewalutowaniem), przy czym poszczególne banki poniosłyby straty w wysokości od 0,1 mld zł do blisko 7 mld zł. Bardzo wysokie straty spowodowałyby zmniejszenie funduszy własnych sektora bankowego (z 135,9 mld zł do 93,6 mld zł, tj. o 42,3 mld zł, tj. o 31,1 proc.), przy czym w 3 bankach skala strat byłaby tak wysoka, że utraciłyby one całość funduszy i stały sięniewypłacalne" - napisał resort finansów w odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie kredytów w CHF.

MF napisał, że należałoby liczyć się również z tym, że operacja przewalutowania najprawdopodobniej doprowadziłaby do istotnego osłabienia złotego, w związku z czym straty banków byłyby wyższe. Zwiększyłaby się też liczba banków, które nie spełniałyby wymagań prawa bankowego lub też stałyby się niewypłacalne.

"Realizacja przedstawionego scenariusza oznaczałaby destabilizację systemu bankowego, w tym zagrożenie depozytów zgromadzonych w bankach, jak też zagrożenie dla stabilności całego systemu finansowego i całej gospodarki. W celu niedopuszczenia do kryzysu niezbędne byłoby dokapitalizowanie banków, przy czym w celu spełnienia wymagań prawa bankowego określającego minimalny poziom współczynnika wypłacalności na 8 proc. banki musiałyby zostać dokapitalizowane na kwotę 12,7 mld zł, a w celu spełnienia zaleceń KNF określających pożądany poziom współczynnika wypłacalności na minimum 12 proc. banki musiałyby zostać dokapitalizowane na kwotę 24,2 mld zł" - napisano.

Podkreślono, że w przypadku niektórych banków samodzielne spełnienie wymagań prawa bankowego oraz zaleceń nadzorczych byłoby trudne lub niemożliwe do osiągnięcia. Oznaczałoby to konieczność zaangażowania środków Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, środków publicznych, przejęcia banku przez inny podmiot albo konieczność likwidacji banku" - napisano. (PAP)

map/ jtt/ pad/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 ~kasia

Państwo pozwoliło na udzielanie takich niebezpiecznych kredytów to teraz niech ponosi straty co mnie to obchodzi!! Chcee przewalutować swój kredyt wzięłam 160 tys chf czyli 320 tys a teraz mam do spłaty 490 tys i już spłacam 6 rok!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Co nie złodziejstwo ???

! Odpowiedz
0 2 ~prosty chłop

...a kto ustala wartość waluty.......... aha zdaje się ,że rynek a kto to jest ten rynek i kto ma w nim najwięcej do gadania ma największy udział??? banki??? co za zbieg okoliczności..........
pozdrawiam

! Odpowiedz
0 1 ~jacol

rzekoma strata banków to tak naprawdę nie istnieje bo jeżeli kurs w chwili zaciągnięcia zobowiązania wynosił 2,5 zł gdzie tu strata BANKI PO PROSTU NIE ZAROBIĄ KROCI NA WYŻSZYM KURSIE WALUTY a co za tym idzie : mniejsze dywidendy do podziału i premie dla prezesów na Węgrzech i Chorwacji sprawa przewalutowania została przeprowadzona z powodzeniem .

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~zuza

Mam kredyt walutowy i śmieszy mnie to całe zamieszanie. Ale być może dlatego, że mnie dokładnie poinformowano w kwestii ryzyka walutowego, sama wcześniej też się nieźle orientowałam w temacie. Chociaż trudno mi też uwierzyć, że ktokolwiek mógłby sobie nie zdawać sprawy z tego ryzyka.
Szczerze mówiąc - póki co jestem na plusie w porównaniu do tego, co bym zapłaciła, gdybym zdecydowała się wziąć kredyt w złotówkach. Szczególnie teraz, gdy obowiązuje ustawa antyspreadowa i sama kupuję franki na spłatę kolejnych rat. Bo przecież oferta e-kantorów jest rewelacyjna. Wystarczy obejrzeć stronę z ich zestawieniem - StrefaWalut - i wyraźnie widać, ile można dzięki nim zaoszczędzić w porównaniu do kosztów spłacania kredytu walutą zakupioną w banku

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 ~axx

Zaraz, zaraz! Wziąłem kredyt 100tyś franków po kursie 2 zł. Bank przelał mój kredyt temu od którego kupiłem mieszkanie w złotówkach czyli 200tys zł. Teraz , po kursie 3,5 zł mój kredyt jest wart 350 tys zł. (dla uproszczenia przyjmuję że nic w międzyczasie nie spłaciłem prócz odsetek). Nawet, gdyby teraz nakazać bankom przewalutowanie mojego kredytu po kursie w którym go brałem czyli 2 zł, będę winien bankowi 200tys zł - tyle samo ile bank przelał za mnie. Zatem gdzie tu jest strata banku ??

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~Krisss

Dlaczego tylko FRANKI??? Przecież banki zachęcały do brania i udzielały kredytów również w EURO, DOLARACH I JENACH. Jeżeli dojdzie do dużego spadku wartości PLN po przewalutowaniu kredytów frankowych, to właściciele pozostałych kredytów walutowych wylądują NA BRUKU.

! Odpowiedz
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 0 ~lolandbol

Bardzo jestem ciekawi jaka kwota z banków wypłynęła zagranice w postaci dywidend ? Czy ta kwota nie będzie równa kwocie ewentualnej straty sektora bankowego ?
To polski naród ma martwić się o zagraniczny sektor finansowy, który ma większość udziału w polskim ? A niech bankrutują !!

! Odpowiedz
0 1 ~kris

rozumiem, że gdyby nagle wartość franka spadła do 2,5, a wszyscy kredytobiorcy chf przewalutowaliby swoje kredyty to mamy krach? Większej głupoty dawno nie czytałem!
Nie rozumiem gdzie tu strata dla banku:
po pierwsze swoje już zarobiły
a po drugie przewalutowanie to przychody z tytułu odsetek i większe bezpieczeństwo w przypaku nieruchomości, których wartość teraz jest dużo niższa niż wartość kredytu. Wszystko zależy od dobrej woli banku ale niestety coś takiego nie istnieje.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 ~dor

...czyli taka jest wartosc obciazenia ponoszonego przez frankowiczow na rzecz bankow - dobrze wiedziec...

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
USD/PLN 0,06% 3,8345
2019-12-13 03:48:00
EUR/PLN 0,00% 4,2859
2019-12-13 03:48:00
EUR/USD -0,05% 1,1178
2019-12-13 03:48:00
CHF/PLN 0,11% 3,8950
2019-12-13 03:48:00
Porównywarka kantorów internetowych

Kupuj walutę taniej >>

Chcę
Kupić
Sprzedać
Płacę

Wymień walutę taniej

Znajdź profil