REKLAMA

Przewalutowanie kredytów w CHF przełoży się na gwałtowne osłabienie PLN

2015-02-05 07:45
publikacja
2015-02-05 07:45
Przewalutowanie kredytów w CHF przełoży się na gwałtowne osłabienie PLN
Przewalutowanie kredytów w CHF przełoży się na gwałtowne osłabienie PLN
fot. Krystian Maj / / FORUM

Masowe przewalutowanie kredytów w CHF zmusi banki do zakupu za środki złotowe "gigantycznej" ilości franków szwajcarskich, co w efekcie mocno osłabi złotego wobec walut wymienialnych - ocenił członek zarządu NBP Andrzej Raczko.

(fot. Stanislaw Kowalczuk/East News / EastNews)

"Znając mechanizm refinansowania kredytów frankowych przez banki, można rozważyć skutki masowego przewalutowania ich na złote. W takim przypadku banki zobowiązane będą do spłacenia zagranicznych wierzycieli, czyli w krótkim czasie będą musiały zakupić na rynku walutowym za środki złotowe gigantyczną ilość franków" - napisał Raczko w opinii zamieszczonej w czwartkowej "Rzeczpospolitej".

"Wówczas kurs złotego do franka oraz innych wymienialnych walut gwałtownie spadnie. Zmiana będzie na pewno bardzo silna i nie tylko wywoła zawirowania na rynku finansowym, ale istotnie obciąży kosztami importerów oraz przedsiębiorstwa zadłużone w walutach obcych" - dodał.

W ocenie Andrzeja Raczko osłabienie złotego będzie na tyle poważne, że doprowadzi do gwałtownego powrotu inflacji i konieczności "drastycznego" zacieśnienia polityki pieniężnej".

Członek zarządu NBP dodał, że dalszymi konsekwencjami może być również odwrócenie się zagranicznych inwestorów od polskich aktywów, co przełoży się na spadek notowań na warszawskiej GPW i cen na rynku wtórnym polskich obligacji. Dodatkowym skutkiem może być również wzrost kosztów obsługi długu publicznego. (PAP)

kam/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Otwórz konto, które samo oszczędza na 2,2% i zgarnij nawet 300 zł

Otwórz konto, które samo oszczędza na 2,2% i zgarnij nawet 300 zł

Komentarze (253)

dodaj komentarz
~Kamil
Ja przystąpiłem do pozwu zbiorowego przeciwko millenium - opłaciło się ponieważ jest wyrok i bank oddał znaczną (w moim przypadku 82 000PLN) róznicę kursową. Analizą i kwalifikacją sprawy zajął się mój prawnik, któremu jestem wdzięczny. Jakby ktoś chciał powalczyć zostawiam kontakt do Pana Pawła.

[email protected]
~masacre
widziały gały jak kredyty dawały.. :) a na serio...pół Europy dało radę, Chorwacja, Hiszpania, Malta, Węgry, Rumunia, a u nas jak zwykle ,,siała baba mak, nie wiedziała jak,,..
W całej zagranicznej prasie trąbią jak doprowadza się obywateli do ruiny!! żałość bierze..
~Zukosa
Niech Pan Raczko sobie poczyta -bo pewnie zapomniał w czyim imieniu się wypowiada- ustawę o NBP. Ponadto , drobna uwaga : Kredyt w CHF , to kredyt uruchomiony i wypłacony, czyli wykorzystany w PLN.-art.69 ust.1 Prawa Bankowe. CHF w umowie to nie waluta , tylko wskaźnik waloryzacji kredytu , aby orżnąć konsumenta, omijając ustawę Niech Pan Raczko sobie poczyta -bo pewnie zapomniał w czyim imieniu się wypowiada- ustawę o NBP. Ponadto , drobna uwaga : Kredyt w CHF , to kredyt uruchomiony i wypłacony, czyli wykorzystany w PLN.-art.69 ust.1 Prawa Bankowe. CHF w umowie to nie waluta , tylko wskaźnik waloryzacji kredytu , aby orżnąć konsumenta, omijając ustawę antylichwiarską . Franka nikt na oczy nie widział , bo nikomu nie był potrzebny , bo i po co...??????????????
~raf
Normalnie i taki idiota siedzi w NBP. Załamka.
~franek
Trzeba było o tym myśleć jak banki dawały te kredyty nawet na 120% wartości nieruchomości.
~ja
pewnie !!! puszczajmy w obieg guzik warte informacje celem ochrony banków

-- bo duzy mam miec wiecej
Tylko zapominacie,ze ten duzy bogaci sie dopóki mały bedzie miał płynnośc finansową
~von
pojebany.nikt z bankow nie bral kredytu we frankach.chyba ,ze dla innych celow.rozliczenie we frankach bylo umowne.banki nie mialy frankow.by ten problem rozstrzygnac prosze by takie pko bp lub getin noble pokazalo w telewizji z udzialem niezaleznych finansistow ,ze rzeczywiscie zaciagnely
~MacGawer
Wielu komentujących błędnie uważa, że skoro dostali złotowki, a nie franki to nie ma mowy o operacjach walutowych. To nie jest tak, baki musiały mieć franki, bo w przeciwnym wypadku NIE MOGŁY udzielić kredytu na warunkach lepszych niż w PLN. Po prostu KAŻDA rata frankowiczów MUSIAŁA mieć zabezpieczenie w jak najbardziej realnym franku Wielu komentujących błędnie uważa, że skoro dostali złotowki, a nie franki to nie ma mowy o operacjach walutowych. To nie jest tak, baki musiały mieć franki, bo w przeciwnym wypadku NIE MOGŁY udzielić kredytu na warunkach lepszych niż w PLN. Po prostu KAŻDA rata frankowiczów MUSIAŁA mieć zabezpieczenie w jak najbardziej realnym franku (ew. jakimś instrumencie na nim opartym).

Z kolei członek zarządu NBP powinien mieć większą wiedzę od przeciętnego frankowicza. To, czy na rynku zwiekszy się popyt na CHF zalezy od tego co KONKRETNIE zrobia banki. Najuczciwszą operacją byłoby przewalutowanie po kursie z dnia zaciągnięcia z odsetkami jak za kredyt w PLN naliczonymi od dnia otrzymania kredytu. Nie trzeba być profesorem ekonomii by zauważyć, że to byłaby zwykła operacja KSIĘGOWA, bez udziału zlamanego franka! Czyli gdyby KNF lobbował za wprowadzenie tego wlaśnie rozwiązania złoty UMOCNIŁBY się do WSZYSTKICH walut (a nie tylko franka). Natomiast wszelkie rozwiązania "hybrydowe", gdzie kredyt dalej jest nominowany we franku (np. ostatnie propozycje KNF) niewiele zmieniają popyt na franka i nie ma mowy o jego umocnieniu wzg PLN. Bo czy ryzyko kursowe poniesie w większym stopniu klient czy bank NIE ELIMINUJE obecności franka! Nie wiem dlaczego nikt, z frankowcami włacznie nie chce radykalnej terapii w postaci przejścia na kredyt zlotowkowy? Czyżby natura bankowego szulera i niedzielnego cinkciarza jakim sa frankowicze niewiele się od siebie różniła? Zyski sprywatyzować, a straty znacjonalizować, ta pewnie chce większość umoczonych we franka...
~alan_fabiani
to się tylko tak wydaje, że musiały...nic nie musiały i nic nie miały, chyba że tak jak wspominasz miały "jakieś instrumenty finansowe" - czekam na ich ujawnienie, dopiero się SZAMBO BANKOWE wtedy wyleje jak Ludzie zobaczą na czym ta magia polega i może ludzie wtedy się ogarną
~nolzak
Kolejny bankowy lobbysta, próbujacy utrącić rozwiązania systemowe dla kredytów w CHF.

Powiązane: Życie z frankiem

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki