REKLAMA
WEBINAR

Przewaga czerwieni na WIG20. Cyber Monday na kursie Allegro

2022-11-28 17:30
publikacja
2022-11-28 17:30

Nowy tydzień na GPW rozpoczął się od przewagi spadków w indeksie największych spółek i umiarkowanych wzrostów w niższych segmentach rynku. Księgowe odpisy na miliardy złotych spowodowały mocniejszą przecenę akcji Allegro. 

Przewaga czerwieni na WIG20. Cyber Monday na kursie Allegro
Przewaga czerwieni na WIG20. Cyber Monday na kursie Allegro
fot. Marek Wiśniewski / / FORUM

Rynki akcji zaliczyły w poniedziałek cofnięcie, które wydaje się efektem wyczerpania paliwa do wzrostów pchającego w górę indeksy w ostatnich tygodniach. Co prawda sytuacja w Chinach i tamtejsze protesty przeciwko polityce „zero covid” nie umknęły uwadze inwestorów, ale trudno na razie oceniać i ich skalę, i konsekwencje. Sentyment do akcji budowany na bazie tzw. pivotu Fedu może jednak otrzymać solidne wsparcie już w rozpoczętym tygodniu, a to najważniejszy czynnik decydujących o nastawieniu inwestorów. 

WIG20 stracił w poniedziałek 1,54 proc. przy spadku WIG o 0,95 proc. Z kole mWIG40 i sWIG80 zyskały odpowiednio 0,27 proc. i 0,7 proc. Obroty przekroczyły 922 mln zł, z czego 783 mln dotyczyło WIG20.

Bankier.pl

Sektorowo na plusie było tylko 5 branż, z których najwięcej zyskało budownictwo (1,62 proc.) i informatyka (1,16 proc.). Największe spadki zaliczyły z kolei odzież (-2,76 proc.) oraz najmocniej ciążące rynkowi górnictwo (-1,61 proc.) i paliwa (-2,44 proc.).

"Uważamy, że chwilowo może rozpocząć się korekta trwająca do około połowy przyszłego miesiąca - 13 grudnia będzie miała publikacja amerykańskiego CPI, uruchamiająca potencjalnie dalsze wzrosty. Taki sam efekt mogą mieć wprawdzie piątkowe dane z amerykańskiego rynku pracy, ale musiałyby one okazać się bardzo złe, by dalej wpływać na obniżanie oczekiwań co do kolejnych podwyżek stóp w USA" – napisali w porannym komentarzy analitycy z DI Xelion.

"Moim zdaniem rośnie prawdopodobieństwo, iż kolejne dane makro z USA zaczną potwierdzać słabnącą koniunkturę w amerykańskiej gospodarce, co wpłynęłoby na politykę banku centralnego. W tym kontekście istotne może być również wystąpienie prezesa Fedu, które planowane jest na środę, 30 listopada, o 19.30 czasu polskiego" - powiedział z kolei strateg rynkowy PKO BP Mirosław Budzicki, cytowany przez PAP.

W WIG20 spadki zaliczyły kursy 16 spółek. Najwięcej handlowano na akcjach PKN Orlen (-2,58 proc.), które traciło przy spadających o ok. 2 proc. cenach ropy, które były najniżej od 2021 r.

Liderem przeceny w koszyku największych spółek był jednak kurs Allegro (-5,15 proc.). Kurs właściciela e-commercowej platformy, na której trwa zakupowy „Cyber Monday”, oznaczający liczne wyprzedaże i promocje w sklepach internetowych, sam zaoferował inwestorom sporą zniżkę, po tym jak spółka podała, że utworzy odpis księgowy na ponad 2 mld zł związany z utratą wartości aktywów przejętej Grupy Mall.  

Tracili inni detaliści, jak Pepco (-4,04 proc.) czy LPP (-3,09 proc.), a ponad 2 proc. zniżkowały kursy KGHM-u, mBanku, wspomnianego Orlenu i CCC.

Na plusie sesję skończyły tylko kursy JSW (4,5 proc.) oraz Asseco, Kruka i PZU, których skala jednak był niższa niż 1 proc. Górnicza spółka pokaże w poniedziałek wyniki za III kwartał. 

W drugiej linii również to spółka węglowa przewodziła skali wzrostów. Kurs Bogdanki zyskał 4,37 proc., a o 4,08 proc. poszedł do góry kurs Eurocashu. Jak podała Agencja Rozwoju Przemysłu, która analizuje rynek węgla, wynik finansowy netto sektora górnictwa węgla kamiennego w okresie I-III kw. wyniósł 7,34 mld zł wobec straty 2,28 mld zł w analogicznym okresie 2021 roku.

W tym segmencie rynku najwięcej spadły akcje Intercars (-2,15 proc.), a w przypadku tylko dwóch innych spółek – Ciechu i 11bit – spadki przekroczyły jeszcze 2 proc.

Na szerokim rynku warto zwrócić uwagę na wzrost kursu SimFarbic w efekcie informacji o emisji akcji i ustalonej cenie za walor. Z kolei o 46,62 proc. wzrósł kurs akcji Berlinga, po informacji o wezwaniu z ceną 7 zł za papier.

Michał Kubicki

Źródło:
Tematy
MINI pełne przygód.

MINI pełne przygód.

Komentarze (2)

dodaj komentarz
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
forfun
nic z tego - jest pewniejsze oraz ma lepszą obsługę reklamacyjną niż chińczycy

Powiązane: Sesja na GPW

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki