REKLAMA

Przestępczość wraca na przedpandemiczne tory

2021-07-21 06:47
publikacja
2021-07-21 06:47
Przestępczość wraca na przedpandemiczne tory
Przestępczość wraca na przedpandemiczne tory
fot. Chutima Chaochaiya /

Aktywność przestępców jest taka sama jak przed pandemią – zauważa w środę "Rzeczpospolita", powołując się na dane KGP.

Gazeta informuje, że ubiegłoroczny lockdown mocno ograniczył aktywność przestępców, ale nie na długo, bo już wróciła ona do poziomu sprzed pandemii.

Od stycznia do czerwca tego roku w kraju doszło do 245 tys. przestępstw kryminalnych – to o 15 tys. więcej niż w tym samym okresie roku ubiegłego – wynika z danych Komendy Głównej Policji, które poznała "Rz".

W tym roku częściej dochodziło do pospolitych, uciążliwych społecznie czynów. Wzrosła zwłaszcza liczba kradzieży – z domów, sklepów, ale także przedmiotów osobistych – było ich o ponad 3,7 tys. więcej (łącznie 50,5 tys.), oraz włamań – ich liczba wzrosła o 1000 (do 42,6 tys.). Najwięcej kradzieży przybyło na Śląsku (o blisko 1000), Dolnym Śląsku oraz w Warszawie i okolicach.

Z kolei włamywacze – jak podaje "Rz" - bardziej aktywni byli w woj. łódzkim, gdzie dokonali o 478 "skoków" więcej (łącznie 3,3 tys.), i na Mazowszu (w samej stolicy i jej powiatach włamań ubyło), Dolnym Śląsku oraz w Zachodniopomorskiem.

Gazeta podaje też m.in., że częściej dochodziło do zabójstw i gwałtów (każda z tych kategorii wzrosła o ponad 11 proc.). W minionym półroczu miały miejsce 352 zabójstwa, czyli o 36 więcej niż rok wcześniej. Nawet jeśli statystykę podnosi kilka takich zbrodni sprzed lat, dopiero teraz wykrytych przez policyjne Archiwa X, to i tak wzrost jest zauważalny – ocenia "Rz". (PAP)

ktl/ krap/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto w mBanku i zgarnij do 300 zł

Otwórz konto w mBanku i zgarnij do 300 zł

Komentarze (2)

dodaj komentarz
bankster-kreator
I zaraz się znowu wykolei bo czwarta fala już oficjalnie zapowiedziana a z nią wiadomo co: lock-dałn.
bankster-kreator
a złodzieje przecież boją się katarusa więc nie wchodzą do czyiś mieszkań bez rękawiczek i maski. No i wiadomo jak lock-dałn to grzecznie siedzą w domu. Głupoty jakich mało. Złodziej to złodziej tak samo okradnie cię w czasie wojny jak i w czasie pokoju. Na tym bankierze to już na prawdę nie mają o czym pisać.

Powiązane: Koronawirus w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki