REKLAMA

Prześladowani w czasach III Rzeszy będą mogli łatwiej uzyskać obywatelstwo RFN

2021-06-25 12:44
publikacja
2021-06-25 12:44
Prześladowani w czasach III Rzeszy będą mogli łatwiej uzyskać obywatelstwo RFN
Prześladowani w czasach III Rzeszy będą mogli łatwiej uzyskać obywatelstwo RFN
fot. josefkubes / / Shutterstock

Osoby, które musiały uciec z Niemiec przed prześladowaniami nazistowskimi w latach 1933-1945 oraz ich potomkowie, mogą uzyskać obywatelstwo niemieckie bez spełniania dodatkowych wymagań - zdecydował w piątek Bundestag.

Dotychczas osoby prześladowane w czasach III Rzeszy i ich potomkowie często nie mogły ubiegać się o paszport RFN ponieważ formalnie nigdy nie były ekspatriowane.

Bundestag zdecydowaną większością głosów uchwalił w piątek odpowiednie poprawki w ustawie o obywatelstwie zmieniające tę sytuację.

Zainteresowani będą musieli jedynie udowodnić, że oni lub ich przodkowie byli prześladowani w Niemczech w latach 1933-1945 lub należeli do grup prześladowanych w tym czasie.

Prawo do niemieckiego obywatelstwa mają więc uzyskać również osoby, które wcześniej nie mogły się o nie ubiegać na podstawie artykułu 116 niemieckiej konstytucji. Artykuł przewiduje wprawdzie naturalizację w Niemczech osób, które zostały pozbawione obywatelstwa w latach 1933-1945 z "powodów politycznych, rasowych lub religijnych", ale wielu z prześladowanych nie było formalnie ekspatriowanych, lecz traciło niemieckie obywatelstwo przez przyjęcie innego paszportu.

Wniosek o naturalizację jest wolny od opłat, po jego złożeniu można zachować inne obywatelstwo.

Z Berlina Berenika Lemańczyk (PAP)

bml/ adj/ ap/

Źródło:PAP
Tematy

Otwórz Konto Firmowe Godne Polecenia i zyskaj nawet 1600 zł premii!

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: II wojna światowa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki