Przemysław Dąbrowski zrezygnował z pełnienia funkcji prezesa zarządu GetBacku

Przemysław Dąbrowski zrezygnował z pełnienia funkcji prezesa zarządu GetBacku z dniem 10 kwietnia - podał GetBack w czwartkowym komunikacie. Dąbrowski pozostanie jednak w zarządzie spółki.

(fot. Marek Wiśniewski / Puls Biznesu)

Przemysław Dąbrowski nie wskazał przyczyn rezygnacji - wynika z informacji spółki. To jednak nie koniec jego przygody z GetBackiem. Dąbrowski ma jednak zasiadać na stanowisku wiceprezesa GetBack. W nowej roli odpowiadać będzie przede wszystkim za skuteczne zamknięcie transakcji sprzedaży aktywów funduszy EasyDebt oraz Open Finance Wierzytelności na rzecz podmiotów z grupy Hoist.

Do zarządu ma także trafić Paulina Pietkiewicz, która zrezygnowała dziś z zasiadania w radzie nadzorczej spółki. To nie koniec roszad, stanowisko przewodniczącego rady nadzorczej przypadło bowiem Radosławowi Barczyńskiemu. Jak informuje GetBack zmiany mają związek z wejściem przez spółkę w drugi etap restrukturyzacji.

W rezultacie przeprowadzonych zmian w skład Zarządu spółki wchodzą - PrzemysławDąbrowski, Magdalena Nawłoka, Paulina Pietkiewicz oraz Marcin Tokarek odpowiadający zaobszar operacji. Do Rady Nadzorczej spółki, jako członek niezależny, dołączył Piotr Rybicki - biegły rewident i uznany ekspert z zakresu corporate governance.

Układ Dąbrowskiego

Dąbrowski prezesem GetBacku został w maju 2018 roku, już po tym, gdy na jaw wyszła związana ze spółką afera. Stanął przed ciężkim zadaniem, spółka była bowiem wówczas niewypłacalna i musiała przygotować układ z gronem ponad 9 tysięcy rozwścieczonych sytuacją wierzycieli.

Prace nad układem budziły silne emocje i zarząd GetBacku dwukrotnie prosił o przełożenie głosowania. Układ udało się przegłosować dopiero za trzecim razem - w styczniu 2019 roku - i to w bardzo kontrowersyjnych okolicznościach. Tuż przed głosowaniem wycofał się partner, który miał nabyć aktywa spółki. Propozycje były więc przygotowane na szybko, wierzyciele mieli zaś niewielką alternatywę. Szczególnie, że nie pomagał im nadzorca sądowy, o czym szerzej pisaliśmy w artykule "GetBack - akt trzeci, czyli farsa".

Ostatecznie przegłosowano propozycję zarządu zakładającą spłatę 25 proc. niezabezpieczonych wierzytelności w czasie ośmiu lat (przy czym pierwsza spłata miałaby miejsce w 2020 roku). Bez konwersji długu na akcje, czyli z całkowitym umorzeniem 75 proc. zadłużenia. Zarząd chciał także, by spółka wyprzedawała miarowo swoje aktywa, co umożliwiłoby szybszą spłatę wierzycieli i ograniczyło ryzyko kontynuacji działalności GetBacku. Warto jednak dodać, że całość nie jest zatwierdzona przez sąd. Ten ostatnio odroczył rozprawę w sprawie zatwierdzenia układu do 29 maja.

Telenowela z Hoistem

Przypomnijmy, że Dąbrowski od pierwszego zgromadzenia wierzycieli za swojej kadencji dążył do zbudowania alternatywy dla dalszej działalności GetBacku w postaci zorganizowania podmiotu, który wykupi aktywa niewypłacalnej spółki. Początkowo chodziło o całość, jednak partner do tego przewidziany - Hoist - wycofał się w ostatnim momencie. "Pomógł" w tym nieco szwedzki nadzorca, który przykręcił Hoistowi regulacyjną śrubę. W GetBacku stanęło więc na wyprzedaży majątku w częściach.

Tutaj na polu gry ponownie pojawił się Hoist, do którego mają trafić znaczące aktywa GetBacku. Warto dodać, że 5 kwietnia, a więc niecały tydzień przed rezygnacją Dąbrowskiego, GetBack informował, iż wszystkie warunki zawieszające umowę sprzedaży Hoist Finance wybranych portfeli wierzytelności GetBacku spełniły się i umowa zostanie sfinalizowana do 29 kwietnia 2019 roku. 

Podczas głosowania nad układem Dąbrowski przekonywał, że sprzedaż aktywów GetBacku jest konieczna, ponieważ GetBack nie działa efektywnie. - My, aby odzyskać złotówkę, musimy płacić 50 groszy, Kruk robi to za 30 groszy. Dlatego tak mocno optowaliśmy za wariantem z inwestorem - tłumaczył. W głosowaniu substytutem wariantu z inwestorem były wyprzedaże pakietów aktywów, bowiem - jak zaznaczał Dąbrowski - na rynku nie ma kolejki podmiotów zainteresowanych całym GetBackiem. - Łatwiej sprzedać małe pakiety, może nawet uda się uzyskać lepszą cenę, tylko trochę dłużej to potrwa - dodawał.

Adam Torchała

Źródło:
Firmy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 3 pjb

Układ zaproponowany przez getback to istny przykład zimnego opartego na chorym prawie wyrolowania obligatariuszy. Oferta zwrotu 25% inwestycji bez zamiany reszty na akcje to najbardziej wyrachowana operacja na polskim rynku finansowym, czy ktoś jeszcze kiedyś zwierzy tej firmie? Czy ktoś jeszcze kiedykolwiek kupi choć jedną obligację getback? To efekt pracy Pana Prezesa. Skoro nie będzie inwestorów to nie będzie kasy na zakupy portfeli. Co zostaje, wyprzedać co się da z aktywów i ........ Czy o taką przyszłość chodzi akcjonariuszom?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 0 adamleszcz

Oszuści z Lion's Idea, z PDM, z GetBack, z Abris, z Deloitte, i wielu innych, z tej zalegalizowanej grupy przestępczej, z tej mafii finansowej, zrujnowali tysiące rodzin, pakując ich podstępem w GetBack, zniszczyli ludziom majątki życia! Zatruli i spalili wiele losów ludzkich! I oszukują nadal. W duchu chorego prawa zalegalizowali kradzież 75% pożyczonych im pieniędzy.

Moje pieniądze, zresztą podstępem im pożyczone, a za mnie jakiś "kurator", którego w ogóle nie chcę, siłą mi narzucony, jakiś mi obcy gość, teraz moimi pieniędzmi za mnie decyduje, bez mojej woli i zgody ustala, że ja oddaję tym złodziejom i szujom z GetBack 75% moich pieniedzy, a Sąd to przyklepuje. Granda! Banda, po prostu pospolita banda. Dalej są tymi kim byli. Pospolitymi krętaczami. Dalej kradną! Przecież co im pozostaje jak iść w zaparte?

Ile zostało ludzkich losów ukrzyżowanych dla ich gierek i prowizji lekko sobie wypłacanych. Jakaś dostała 5 mln za "doradztwo". Przecież to jest zgnilizna. Kto widzi, że te 5 mln wyłudzone od ludzi, głównie przez naciągaczy z Idea Bank (Lion's), to oszczędności, częstokroć całego życia, zamienione na obligacje GetBack, który potem tą ludzką krwawicą płacił takim słupom.
Ciężko zarobione pieniądze wzięte ludziom.

Takie tylko 5 mln, co zagarnęła, tak jedynie przy okazji, jako dodatek do jakiejś naciąganej transakcji, to około 16 ludzi, ich dziesiątek lat pracy, całkowicie zrujnowanych, życiowe głębokie dramaty.

Co dopiero gdy pod uwagę weźmiemy 180 mln, albo całe złodziejstwo GetBack, i ich wspólników, jak PDM i znane Banki, w kwocie 2 miliardów złotych.

Widzicie to, przekładacie to na tragedie pojedynczych losów ludzkich, kreując te wilki, albo już wilkołaki, w owczej skórze, tych ich dopracowanych lic twarzy i wzroku, jakoby "solidności" i "uczciwości", i tych ich garniturków, kupowanych za oszczędności emerytki, kreując te wilki na "porządny" biznes, a nawet często, jak ich już zamkną, na ofiary aparatu sprawiedliwości?

Mają agonalne sumienie, ślepotę, która jedynie jeszcze widzi, i tak zanikający z wiekiem lat, żar owych nakradzionych ludziom milionów złotych, ślepotę, która nie pozwala dostrzec, że za każdym ukradzionym wyrafinowanie milionem złotych, pozornie w „duchu prawa”, stoją setki, tysiące ludzi, stoi po prostu ukrzyżowany przez bankiera człowiek i jego życie.

Tak właśnie kradną "białe kołnierzyki", z ich szyderczymi uśmieszkami, jakoby życiowych zwycięzców.

Jedynie zakompleksieni głupcy im przyklaskują, myśląc, że w ten sposób coś im kiedyś od nich, i tak jedynie z tyłu, spadnie, i będą mogli powąchać "życiowego sukcesu"...

Pieniądze od ludzi w kwocie 2.000 mln zostały wyłudzone, a zabezpieczono 4% tj. 80 mln, które i tak jako sztucznie wykreowana "ofiara" zagarnie taki złodziej GetBack albo jakiś Bank.

Złodziejski i nikczemny układ od poziomu ustawodawstwa, gdzie banksterscy oszuści, jako instytucje, które doskonale wiedziały co jest grane i co robią, są po prostu chronieni, a pokrzywdzeni oprócz spotkań i przemijającej uwagi, i iluś symbolicznych aktów aresztowanych płotek, i sejmowych dywagacji, pozostają na sam koniec z niczym, swoją tragedią i bezradnością.

Taka ta obecna rzeczywistość bankstersko-finasowego piekiełka. Rządzący nie chronią faktycznie obywateli, bo szopka, która w ogóle nie przybliża do odzyskania ukradzionych oszczędności, jest po prostu pusta, i ostatecznie, dla faktycznych ofiar tego wszystkiego, bez znaczenia.

Warto zogniskować swą uwagę także na człowieku, tym małym, na samym końcu. To bardzo dobra inwestycja, dla własnego dobra...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
WIG -0,70% 57 618,54
2019-11-21 17:15:02
WIG20 -0,69% 2 179,53
2019-11-21 17:15:00
WIG30 -0,76% 2 471,15
2019-11-21 17:15:01
MWIG40 -0,92% 3 715,08
2019-11-21 17:15:01
DAX -0,16% 13 137,70
2019-11-21 17:37:00
NASDAQ -0,24% 8 506,21
2019-11-21 22:03:00
SP500 -0,16% 3 103,54
2019-11-21 22:08:00

Znajdź profil

Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.