Przeliczenie emerytury za 180 zł. Oszuści kantują seniorów

ZUS ostrzega przed oszustami, którzy proponują przeliczenie emerytury. Za swoją usługę żądają 180 zł, natomiast pracownicy ZUS przygotowują kalkulację całkowicie bezpłatnie.

Oszuści kantują na przeliczaniu emerytury. Można stracić 180 zł!
Oszuści kantują na przeliczaniu emerytury. Można stracić 180 zł!

Do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych na terenie Dolnego Śląska docierają sygnały, że z emerytami kontaktują się osoby, które proponują usługę przeliczenia emerytury. ZUS ostrzega, że osoby te nie są w stanie dokonać prawidłowych wyliczeń, za które dodatkowo pobierają 180 zł. Rzecznik prasowy ZUS-u na Dolnym Śląsku podkreśla, że oszuści nie są pracownikami ZUS, w związku z czym nie mają dostępu do konta ubezpieczonego i nie mogą wiarygodnie i rzetelnie przeliczyć emerytury.

Jednocześnie ZUS przypomina, że każdy emeryt, który chce ponownie przeliczyć wysokość swojego świadczenia, ponieważ np. znalazł nowe dokumenty potwierdzające zatrudnienie lub dorabiał do swojej emerytury, powinien zwrócić się bezpośrednio do dowolnego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, gdzie pracownicy przygotowują nową kalkulację całkowicie bezpłatnie. Wiele osób po przejściu na emeryturę nie decyduje się na całkowite porzucenie pracy. Uzyskiwane wynagrodzenie może zapewnić dodatkowy zastrzyk gotówki, ale również zwiększyć kwotę emerytury, pod warunkiem, że emeryt pozostaje zatrudniony na umowę i regularnie opłaca składki.

Oszuści często wykorzystują niewiedzę ubezpieczonego. Dlatego ZUS podkreśla, że jeżeli ktoś zdecyduje się skorzystać z usługi proponowanej przez oszustów, to takie wyliczenie nie będzie wiążące dla zakładu. Pracownicy i tak osobiście sprawdzą wysokość świadczeń na podstawie posiadanych dokumentów.

ZUS ostrzega także, że tego typu oferty mogą być również próbą wyłudzenia danych osobowych. Należy pamiętać, że pracownicy oddziałów nie telefonują, a tym bardziej nie odwiedzają klientów w domach, szczególnie w sprawie dziedziczenia składek emerytalnych. Wszelkie sprawy z klientami są załatwiane listownie. W razie wszelkich wątpliwości, każdy ubezpieczony może skorzystać z bezpłatnych konsultacji bezpośrednio na salach obsługi bądź za pośrednictwem Centrum Obsługi Telefonicznej ZUS. Natomiast osoby posiadające indywidualne konto na Platformie Usług Elektronicznych ZUS, informacje mogą uzyskać także online.

Pracownicy ZUS apelują, aby wszelkie próby wyłudzeń oraz podejrzane sytuacje zgłaszać od najbliższej placówki ZUS, Centrum Obsługi Telefonicznej ZUS pod nr tel. 22 560 16 00 lub bezpośrednio na policję.

Katarzyna Rostkowska

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Przeczytaj też

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 luckow

No nie całkiem . ZUS podniesie emeryturę ,ale tylko gdy ubezpieczony mu udowodni , kiedy ,co ,jak i dlaczego podwyżka mu się należy. Jeżeli klient nie orientuje się w tych przeliczeniach emerytalnych , to choć zgodnie z przepisami winien mieć większą emeryturę ,ZUS będzie go okradał w świetle prawa. Tak działa ZUS

! Odpowiedz
0 20 po_co

W Chorzowie Ci oszuści byli tak bezczelni, że na ulicy Dąbrowskiego 45 wynajęli cały gmach i podpisali się Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

! Odpowiedz
Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl