Przelewy natychmiastowe rosną jak na drożdżach

analityk Bankier.pl

Tradycyjne przelewy bankowe mają kilka istotnych wad. Pieniądze pomiędzy różnymi bankami wędrują nawet dwa dni robocze, a w weekendy i święta ruch w ogóle zamiera. Dlatego przelewy natychmiastowe szturmem zdobywają rynek - w pierwszym półroczu liczba transakcji zwiększyła się o kilkaset procent.

Przelewy natychmiastowe rosną jak na drożdżach
Źródło: iStockphoto/Thinkstock

Na polskim rynku konkurują ze sobą dwa rozwiązania - Express ELIXIR, oferowany przez Krajową Izbę Rozliczeniową, oraz BlueCash, obsługiwany przez Blue Media SA. Oba systemy pozwalają na przekazywanie pieniędzy pomiędzy różnymi instytucjami przez 24 godziny na dobę. Wprawdzie nie wszystkie banki są dostępne non-stop, ale nawet biorąc pod uwagę ograniczenia czasowe przelewy natychmiastowe stanowią olbrzymi krok naprzód w stosunku do poprzednich rozwiązań.

Szybkie przelewy wieczorową porą

Tempo wzrostu obydwu systemów szybkich płatności jest imponujące. W porównaniu z drugim półroczem 2012 r. w pierwszych 6 miesiącach tego roku Express ELIXIR zrealizował ponad 500 proc. więcej transakcji. Wartość przesłanych środków wzrosła o 723 proc. W tym samym czasie BlueCash odnotował wzrost liczby przelewów o 778 proc., a ich wartość skoczyła o 644 proc.

Pod względem wartości transakcji przewodzi system obsługiwany przez KIR, w którym w pierwszym półroczu przepłynęło 645 mln zł. W tym samym czasie BlueCash pośredniczył w transferze 296 mln zł.

Narodowy Bank Polski przedstawił także dane dotyczące momentów najintensywniejszego ruchu w funkcjonowaniu nowych systemów płatności. Szybkie przelewy najczęściej zlecane są w piątek, ale niemal 10 proc. ogółu transakcji dokonywanych jest w soboty i niedziele. Zarówno w Express Elixirze, jak i w BlueCashu ponad 30 proc. operacji klienci zlecają pomiędzy godziną 16 a 24, a więc w porze, kiedy tradycyjne przelewy trwają w zawieszeniu pomiędzy ostatnią sesją rozliczeniową w ciągu dnia, a kolejnym dniem roboczym.

Październikowe podwyżki w bankach» Październikowe podwyżki w bankach

Przybywa współpracujących banków

Z szybkich przelewów Express ELIXIR mogą korzystać dziś posiadacze ROR-ów w Alior Banku, BPS, BZ WBK, ING Banku Śląskim, Meritum Banku oraz Millennium Banku. W dwóch instytucjach (Citi Handlowy, BRE Bank) taka usługa jest dostępna tylko dla klientów korporacyjnych.

Z nowej wersji BlueCasha korzystają obecnie klienci indywidualni kilku banków spółdzielczych oraz Alior Sync, mBanku i MultiBanku, ale nadal utrzymywany jest także system szybkich przelewów korzystający z rachunków pośredniczących, dostępny dla użytkowników 30 banków.

Oba systemy zapowiadają rozszerzanie listy obsługiwanych banków, a na konkurencji mają szansę skorzystać klienci. Dziś przelewy natychmiastowe nadal są stosunkowo kosztowne, zwłaszcza jeśli wziąć pod uwagę, że zwykłe zlecenia składane przez internet są zazwyczaj darmowe. W momencie, gdy skończy się wyścig o zbudowanie odpowiedniego zasięgu, BlueCash i Express ELIXIR skoncentrują się zapewne na zwiększeniu liczby przetwarzanych transakcji, a to może oznaczać obniżkę cen.

Michał Kisiel
analityk Bankier.pl

Michał Kisiel

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~AndrzejZ

W jakiej sytuacji niezbędny jest drogi przelew natychmiastowy?
Czy korzystający z tego są idiotami?

!
0 0 ~Marta

Wystarczy odrobina mozgu i troche planowania przynajmniej na 2 dni do przodu i taka usluga (o ile cena jest wyzsza niz ZERO PLN, tak jak przelew zwykly) staje sie zbedna... Jednak ludzie jak widac nie dbaja o swoje pieniadze...

! Odpowiedz
0 0 ~Goły i wesoły

Choćby w takiej sytuacji bystrzaku gdy istnieje duże ryzyko transakcji, trudność z jej zabezpieczeniem w inny sposób lub brak zaufania pomiędzy jej stronami. Np. sprzedaż samochodu na rynku wtórnym zamiast płacić gotówką.

! Odpowiedz
0 0 ~AndrzejZ

Kupno auta w pipidówie w łikend? Sprzedawca najczęściej nie ma konta w banku, albo ma w jakims nieobsługiwanym przez expresowe przelewy.

! Odpowiedz
0 0 ~klient blue cash

Zdecydowanie odradzam transakcje przez Blue Cash szczególnie w weekendy i święta bo przelew i tak dotrze dopiero w pierwszy dzień roboczy !!!! Mało tego !!! System automatycznie dolicza 5 lub 7 zł prowizji i nie zwraca prowizji w przypadku jeśli przelew do odbiorcy dotrze później niż gdybyśmy sami przelali pieniądze z własnego konta do konta odbiorcy. Trzeba niestety dzwonić na infolinię i porządnie się wykłócać o zwrot prowizji na opóźnienie w realizacji przelewu (standardowo do 15 min przelew powinien zaksięgować się na koncie odbiorcy). To nie wszystko. Bank PKO BP i INTELIGO w Blue Cash księgują "ręcznie" więc w dni wolne nie ma co liczyć na natychmiastowy przelew z lub do tego właśnie banku, a nie ma nic na ten temat na stronie blue cash. Jak dla mnie, firma blue cash to jeden wielki oszust !!!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~jareo

W jakiej sytuacji !? Stoi moja ciężarówka pod Paryżem a kierowca czeka na zasilenie konta bo pustą kartę debetową ! Gdyby nie te przelewy natychmiastowe to by tam stał od piątku do poniedziałku !! Jeszcze jakieś pytania ? Ośle !

! Odpowiedz
0 0 ~AndrzejZ

Gdybyś miał olej we łbie, to miałbys pojęcie o dzialaniu banków.
Polska karta debetowa we Francji ? Do czego się nada? Jaki bank? I dlaczego obszczymurku nie masz konta w tym banku?

! Odpowiedz
0 0 ~Term

Wiesz w niektórych bankach są bezpłatne ... np. Sync . Kto jest idiotą ?

! Odpowiedz
0 0 ~AndrzejZ

System Express ELIXIR obejmuje 8 banków
Przelewy natychmiastowe w Alior Sync wykonywane są z pomocą firmy Blue Media .
Test „przelewów natychmiastowych”
Test został wykonany w poniedziałek rano
Wyniki próby wykonania „Szybkiego przelewu” z Alior Sync:
Bank odbiorcy
Wynik
Bank Millennium
Nie można zrealizować przelewu
BGŻ
ok
BZ WBK
Nie można zrealizować przelewu
Citi Handlowy
Nie można zrealizować przelewu
Inteligo
Bank odbiorcy odrzuca przelew
mBank
Nie można zrealizować przelewu
Meritum Bank
Bank odbiorcy odrzuca przelew
Millennium
Bank odbiorcy odrzuca przelew
Polbank
Nie można zrealizować przelewu

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~tomasz

wszyscy jestesmy idiotami

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne