REKLAMA
Weekend z Bankier.pl

Blik chwali się swoją "gwiazdą produktową". Padły kolejne rekordy

Wojciech Boczoń2022-05-17 11:25analityk Bankier.pl
publikacja
2022-05-17 11:25
Blik chwali się swoją "gwiazdą produktową". Padły kolejne rekordy
Blik chwali się swoją "gwiazdą produktową". Padły kolejne rekordy
/ FORUM

Z Blika na koniec I kwartału 2022 r. korzystało już 10,5 mln osób – wynika z danych opublikowanych przez Polski Standard Płatności, operatora systemu. W ciągu pierwszych trzech miesięcy 2022 r. użytkownicy wykonali 250 mln transakcji na łączną kwotę 32,6 mld zł. Coraz większą popularnością cieszą się przelewy na telefon i transakcje w terminalach POS.

Transakcje w internecie nadal są najpopularniejszą formą płatności w systemie Blik i już dawno przegoniły płatności kartami. - Zgodnie z danymi udostępnionymi przez Narodowy Bank Polski na koniec grudnia 2021 r. liczba transakcji Blikiem była wyższa od liczby transakcji kartami aż o 230 proc. – mówi Dariusz Mazurkiewicz, prezes Polskiego Standardu Płatności.

Udział płatności w e-commerce w całej puli transakcji Blikiem wynosi 63,2 proc. wszystkich operacji. Między styczniem a marcem użytkownicy Blika zapłacili w sieci aż 156,3 mln razy – to o 38 proc. więcej niż rok wcześniej.

Blikmobile.pl

Drugim najchętniej wykorzystywanym sposobem na użycie Blika są przelewy na numer telefonu. Jak określił to Mazurkiewicz, jest to "gwiazda produktowa" w portfolio Blika. W pierwszym kwartale br. stanowiły one już 18 proc. wszystkich transakcji. W pierwszych trzech miesiącach 2022 r. użytkownicy zrealizowali w ten sposób aż 44,1 mln przelewów, czyli o 136 proc. więcej niż rok wcześniej. Wartość płatności P2P w analizowanym okresie wyniosła 5,1 mld zł.

Blikmobile.pl

Rośnie liczba transakcji wykonanych w terminalach POS. Dzieje się to także za sprawą płatności zbliżeniowych, które Blik uruchomił pod koniec ubiegłego roku. Liczba transakcji w POS wzrosła do 36,8 mln – to aż o 172 proc. więcej niż rok temu i 26 proc. więcej niż w czwartym kwartale 2021 roku. Od początku udostępnienia płatności zbliżeniowych usługę aktywowało ponad 800 tys. użytkowników. W analizowanym okresie zrealizowali oni aż 8,6 mln transakcji, co oznacza wzrost o 207 proc. w stosunku do wyniku osiągniętego kwartał wcześniej.

10 sprawdzonych sposobów, jak polepszyć zdolność kredytową

Poradnik

10 sprawdzonych sposobów, jak polepszyć zdolność kredytową

Pobierz poradnik bezpłatnie lub kup za 10 zł.
Masz pytanie? Napisz na [email protected]

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

W pierwszym kwartale 2022 liczba transakcji w bankomatach wzrosła rok do roku o 42 proc. i było ich 10,2 mln. Wypłaty i wpłaty w bankomatach stanowią obecnie 4,1 proc. wszystkich transakcji Blikiem.

Ze statystyk wynika, że w pierwszym kwartale 2022 r. Polacy wykonywali średnio 2,7 mln transakcji Blikiem dziennie. Dla porównania – w tym samym okresie ubiegłego roku było to 1,7 mln. W najlepszym dniu kwartału odnotowano prawie 3,7 mln transakcji. Średnia kwota operacji Blikiem wyniosła w tym okresie 132 zł.

Źródło:
Wojciech Boczoń
Wojciech Boczoń
analityk Bankier.pl

Ekspert z zakresu bankowości. Autor komentarzy, poradników, artykułów i raportów o bankowości skierowanych zarówno do branży, jak i jej klientów. Redaktor prowadzący branżowego serwisu PRNews.pl. Autor cyklu raportów "Polska bankowość w liczbach". Dziennikarz Roku 2013 według Kapituły Konkursu IX Kongresu Gospodarki Elektronicznej przy Związku Banków Polskich. Dwukrotnie nominowany do nagrody Dziennikarskiej im. Mariana Krzaka oraz laureat tej nagrody w 2014 r. Finalista Nagrody Dziennikarstwa Ekonomicznego Press Clubu Polska za 2019 r.

Tematy
Zyskaj aż 360 zł premii z kontem Millennium 360°

Zyskaj aż 360 zł premii z kontem Millennium 360°

Komentarze (4)

dodaj komentarz
andrz464
Próbowałem już się przesiąść na blik, ale wciąż nie widzę przewagi nad kartami. Ktoś może podać w czym blik jest od nich lepszy?
jas2
Lepszy, bo polski.

Jest nowocześniejszy, bezpieczny i wygodny w użyciu.
lebero654
Nie płacisz prowizji Amerykanom, tylko Polakom chociaż niby jest jakiś alians z Mastercard na Europę.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki