REKLAMA
Tour de spółki

Przegląd wiadomości ze spółek, 30 lipca, godz. 15

2009-07-30 15:04
publikacja
2009-07-30 15:04
30.07. Warszawa (PAP) - Przegląd wiadomości ze spółkę, 30 lipca, godz. 15

BUDIMEX

Zysk netto przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej Budimeksu w pierwszym półroczu 2009 wyniósł 66,9 mln, a przychody wyniosły 1,5 mld zł - podała spółka w czwartkowym komunikacie.

Budimex poinformował też, że w pierwszym półroczu zysk z działalności operacyjnej wyniósł 76,6 mln zł, zysk brutto wyniósł 90,6 mln zł.

CARWASH INVESTMENT

25 inwestorów w ciągu ostatnich dwóch miesięcy zdecydowało się na inwestycję w myjnie bezdotykowe w ramach sieci, tworzonej przez katowicką firmę Carwash Investment.

Do końca roku w całej Polsce może być nawet 250 takich myjni, wobec pierwotnie planowanych 150. Obecnie - jak podała w czwartek firma - są prowadzone rozmowy z prawie 300 potencjalnymi inwestorami.

Spółka szuka partnerów, którzy we współpracy z nią wybudują i będą operatorami myjni.

Inwestor uważa, że usługi bezdotykowego mycia samochodów to jedna z nisz na polskim rynku, której wypełnienie może przynieść spore zyski. Firma przekonuje, że poniesione nakłady zwracają się nawet w dwa lata.

Nowe myjnie mają działać pod szyldem polskiego producenta BKF Myjnie. Obecnie pod tą marką pracuje ok. 70 z 400 wszystkich myjni bezdotykowych w Polsce. Teraz sieć BKF ma się rozszerzyć właśnie w oparciu o system partnerski. Pierwsza myjnia w tym systemie ruszy wkrótce w Częstochowie, trwają rozmowy na temat kolejnych w różnych częściach Polski.

GE MONEY BBANK

Za jedną akcję GE Money Banku, akcjonariusze otrzymają 1,189 akcji Banku BPH. Banki planują połączyć się w czwartym kwartale 2009 roku - poinformował bank w zaktualizowanym planie połączenia.

Kapitał zakładowy Banku BPH zostanie podwyższony z kwoty 143.581.150 zł o 334.380.985 zł do 477.962.135 zł, w drodze emisji 66.876.197 akcji Banku BPH serii "E" o wartości nominalnej 5 zł każda.

Połączenie Banku BPH i GE Money Banku nastąpi poprzez przeniesienie całego majątku GE Money Banku na Bank BPH, z równoczesnym podwyższeniem kapitału zakładowego Banku BPH o nową emisję akcji połączeniowych, które Bank BPH przyzna akcjonariuszom GE Money Banku.

Banki już wcześniej, we wrześniu 2008 roku, ogłaszały plan połączenia. Wówczas jednak parytet wymiany ustalono na 0,825.

GE Money Bank posiada obecnie 65,9 proc. akcji Banku BPH.

Połączony BPH-GE Money Bank planuje w 2012 roku osiągnąć ROE na poziomie 17 proc. lub więcej, natomiast wskaźnik kosztów do dochodów poniżej 50 proc. - poinformował bank w czwartkowym komunikacie. Strategia przewiduje średnią roczną stopę wzrostu aktywów w latach 2009-2012 na około 6 proc. z 39 mld zł w 2009 r. do 47 mld zł w 2012 r.

Banki we wrześniu 2008 roku planowały, że w 2011 roku ROE będzie powyżej 20 proc, a C/I poniżej 50 proc.

Średnia roczna stopa wzrostu kredytów w latach 2009-2012 - wynieść ma około 8 proc., a depozytów ok. 15 proc. (z 13 mld zł w 2009 r. do 19 mld zł w 2012 r.). Średnią roczną stopę wzrostu kredytów w segmencie klientów indywidualnych i MSP w latach 2009-2012 bank szacuje na ok. 7 proc. (z 31 mld zł do 39 mld zł), a kredytów korporacyjnych ok. 19 proc. (z 2 mld zł do 3 mld zł).

Bank określił jednorazowe koszty integracji na około 85 mln zł, a roczny wpływ synergii przed opodatkowaniem począwszy od 2012 roku na 240 mln zł. Średnie inwestycje w latach 2009-2012 wynieść mają ok. 200 mln zł rocznie.

Współczynnik wypłacalności wynieść ma 10 proc. lub więcej.

Według założeń strategii, do roku 2012 sieć dystrybucji połączonego banku składać się ma m.in. z 337 oddziałów własnych i 350 placówek partnerskich.

Na dzień fuzji połączony bank będzie mieć 319 oddziałów własnych, 150 placówek franczyzowych.

Zgodnie z planem liczba aktywnych użytkowników bankowości internetowej wzrosnąć ma z 400 tys. w 2009 roku do planowanych 1,5 mln w 2012 roku.

BPH podał, że do 2012 roku połączony z GE Money Bankiem chce mieć 10 proc. udział w rynku kredytów dla segmentu MSP.

Na rynku detalicznym połączony bank chce mieć 11 proc. udział w segmencie kart kredytowych, 8 proc. udział w kredytach gotówkowych i 4 proc. udział w kontach osobistych oraz utrzymać 30 proc. udziału w segmencie kredytów ratalnych, a także 7 proc. udział w kredytach hipotecznych.

OLPP

Operator Logistyczny Paliw Płynnych (OLPP) uruchamia kolejną instalację do dodawania biokomponentów do paliw, dzięki czemu spółkom z branży łatwiej będzie zrealizować ustalone przez rząd wskaźniki udziału biokomponentów w paliwach.

Założony przez rząd na ten rok Narodowy Cel Wskaźnikowy (NCW) wynosi 4,6 proc. udziału biokomponentów w paliwach. W roku przyszłym wskaźnik rośnie do 5,75 proc., a w roku 2013 ma wynieść 7,1 proc.

"Właśnie uruchomiliśmy kolejną instalację komponowania biopaliw w naszej bazie w Nowej Wsi Wielkiej koło Bydgoszczy" - powiedziała Hanna Węglewska, rzecznik OLPP. "Jest to instalacja do mieszania benzyny z alkoholem" - dodała.

Węglewska powiedziała, że nowa instalacja będzie tak mogła dozować odwodniony alkohol etylowego, aby jego udział w benzynie wynosił od 4 proc. do 20 proc. Według niej koncerny paliwowe otrzymują możliwość blendowania on-line benzyny z alkoholem, czyli dodawania alkoholu w trakcie napełniania cystern.

"Ponadto w bazie tej w trakcie ukończenia jest budowa instalacji komponowania polegającego na mieszaniu benzyny z alkoholem w zbiornikach znajdujących się na terenie bazy, co umożliwi ekspedycję znaczących ilości benzyny z alkoholem cysternami kolejowymi" - dodała.

W bazie w Nowej Wsi Wielkiej od początku 2008 roku dodawane są już estry metylowe do oleju napędowego metodą on-line.

Węglewska powiedziała, że OLPP jest technologicznie gotowy do usługowego komponowania paliw z dodatkiem biokomponentu w ilościach uzgodnionych z kontrahentem. "OLPP dostosował także swój system informatyczny, by przekazywać klientom dokumentację niezbędną do rozliczenia ulgi akcyzowej oraz Narodowego Celu Wskaźnikowego" - dodała.

Baza w Nowej Wsi Wielkiej jest połączona rurociągiem z płocką rafinerią należącą do PKN Orlen.

PHARMENA

Pharmena, której przychody w przychody w pierwszym półroczu 2009 wzrosły o blisko 12 proc. do 2,74 mln zł, podtrzymuje plany wzrostu w 2009 roku przynajmniej ze zwyżką rynku aptecznego. W najbliższych miesiącach firma planuje kolejne dofinansowanie 1 mln USD amerykańskiej spółki, która prowadzi badania nad nowym lekiem przeciwmiażdżycowym.

"Na pewno na koniec 2009 roku nie chcemy wypaść gorzej niż rynek apteczny" - powiedział na konferencji prasowej Konrad Palka, prezes producenta dermokosmetyków.

Wcześniej w maju prezes zapowiadał w wywiadzie dla PAP zwyżkę przynajmniej z rynkiem aptecznym, który według prognoz IMS Health ma zyskać w 2009 roku 6-7 proc.

Pharmena, która produkuje m.in szampony lecznicze, żel przeciwtrądzikowy i na oparzenia oraz produkty hipoalergiczne do pielęgnacji twarzy i skóry, planuje w tym roku wprowadzenie kilku nowych produktów. Firma pracuje też nad poszerzeniem portfolio o preparaty przeciwzmarszczkowe.

Po pierwszym półroczu zysk netto Pharmeny, której największym akcjonariuszem jest Polska Grupa Farmaceutyczna, wzrósł do 0,67 mln zł z 73 tys. zł rok wcześniej. Część zysku spółka zawdzięcza jednak odsetkom ze środków pozyskanych z emisji.

W połowie ubiegłego roku w ofercie prywatnej spółka pozyskała 13,6 mln zł, które miały być przeznaczone głównie na finansowanie wprowadzenia przez amerykańską firmę Cortria przeciwmiażdżycowego leku.

"Do tej pory na dwa podwyższenia kapitału wydaliśmy 1 mln USD. Za kilka miesięcy planujemy udział w kolejnym podwyższeniu kapitału w wysokości 1 mln USD" - powiedział Palka.

Pharmena ma 22,32 proc. akcji amerykańskiej spółki. Pozostałe akcje należą do funduszy private equity: Domain Associates oraz MVM Life Science.

Cortria prowadzi obecnie badania kliniczne w USA i Kanadzie, gdzie chce zarejestrować nowy produkt.

Według wcześniejszych szacunków Pharmeny, rejestracja leku w Kanadzie i USA ma pochłonąć 20-25 mln USD. Preparat może trafić do aptek najwcześniej w 2012 roku.

Pharmena Polska jest właścicielem licencji na substancję czynną w nowym leku, którą na rynku Ameryki Północnej przekazała amerykańskiej spółce.

Pytany o możliwość sprzedaży tego projektu Palka odpowiedział:

"W każdym momencie ten projekt może być przejęty przez sektor farmaceutyczny" - powiedział.(PAP)

pif/ gor/ seb/ mab/ epo/ jtt/ bos/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki