REKLAMA
ZAGŁOSUJ

Przedsiębiorcy przedstawili pomysły na podwojenie unijnego PKB

2012-07-02 15:12
publikacja
2012-07-02 15:12

Uratowanie euro, reformy finansów publicznych, uwolnienie prywatnego kapitału, poszerzenie wspólnego rynku oraz zwiększenie handlu Unii Europejskiej z resztą świata - to pięć propozycji organizacji przedsiębiorców, mających pomóc w podwojeniu unijnego PKB.

Jak poinformowała na poniedziałkowej konferencji prasowej prezydent PKPP Lewiatan Henryka Bochniarz, te pięć postulatów to propozycja organizacji Business Europe, zrzeszającej stowarzyszenia pracodawców z 35 europejskich krajów. Dodała, że program został przedstawiony szefom państw i rządów przy okazji odbywającego się w zeszłym tygodniu szczytu Rady Europejskiej.

Jak podkreśliła Bochniarz, zdaniem przedsiębiorców najlepszym wyjściem z kryzysu będzie - jak to ujęła - ucieczka do przodu. Chodzi o zwiększenie integracji ekonomicznej, fiskalnej i politycznej w Unii Europejskiej. "Dezintegracja nie opłaca się nikomu, nawet dla tak rozwiniętych gospodarek jak Niemcy oznaczałaby degradację" - powiedziała. Dodała, że w dzisiejszym świecie tylko zjednoczona Unia może być partnerem dla takich gospodarek, jak amerykańska, chińska czy indyjska.

mama w pracy»Czy mogę założyć firmę, będąc na wychowawczym

Przedstawiciele Lewiatana przyznali, że ustalenia zeszłotygodniowego szczytu w znacznej części pokrywają się z propozycjami przedsiębiorców. Chodzi o utrzymanie stabilizującej roli Europejskiego Banku Centralnego i o to, by instytucje finansowe mogły być kredytowane bezpośrednio z Europejskiego Mechanizmu Stabilności. Wśród propozycji mających poprawić stan finansów publicznych poszczególnych państw znalazły się pomysły redukcji deficytów, uelastycznienia rynków pracy i ułatwienie firmom wchodzenie na rynek.

W celu zwiększenia prywatnych inwestycji państwa powinny - zdaniem przedsiębiorców - skoncentrować krajowe wydatki publiczne na inwestycje w obszarach stymulujących wzrost jak infrastruktura czy nowe technologie, natomiast w nowym wieloletnim budżecie UE powinny wzrosnąć wydatki na badania i rozwój. Poszerzenie wspólnego rynku miałoby być ułatwione przez uproszczenie zasad przeprowadzania zamówień publicznych, zlikwidowanie barier w przepływie pracowników i utworzenie "przewidywalnej i realistycznej" polityki energetyczno-klimatycznej. Zwiększenie handlu UE z resztą świata miałyby ułatwić umowy handlowe zawierane np. z Indiami czy Kanadą.

Henryka Bochniarz zapowiedziała, że PKPP Lewiatan będzie przedstawiał te pomysły członkom rządu i związkom zawodowym. Wyraziła nadzieję, że jeszcze w lipcu uda się o nich porozmawiać na forum Komisji Trójstronnej. (PAP)

her/ mki/ ura/

Źródło:PAP
Tematy
Tanie konta z przelewami ekspresowymi – styczeń 2022 r.

Tanie konta z przelewami ekspresowymi – styczeń 2022 r.

Komentarze (5)

dodaj komentarz
~Senior
Niestety nic nie proponują co wskazywaloby, ze rozumieją sytuacje. Klęska rozumu, tylko dym, propaganda,polityka i bezsilność.
~Wojtek
Ja mam lepszy i suteczniejszy sposob na zwiekrzenie PKB zniesienie durnych przepisow ue ktore niszcza tylko rozwoj mialych i srednich przedsiebiorst obnzenie podatku i pozwolenie bankom zbankrutowac :)
~ra
tego nie mozna zrobic bo inaczej wladza moze wymknac sie z naszych rak atak przejmiemy decydowanie nad panstwami i narodami
~xxx POLAK
KOSZTEM OBNIZENIA PŁAC - to nie jest obrońca luszi pracy - TO LICHWIARZ I WYZYSKIWACZ , publiczne ramię przedsiebiorców LICZĄCYCH NA CORAZ WIEKSZE ZYSKI - SZUJE !!!
~Tek
"Przedstawiciele Lewiatana " jakże proroczo to brzmi....

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki