Przedsiębiorcy bez prawa do błędu

Minister Emilewicz przekonywała kolegów z rządu, że biznes ma prawo się pomylić. Odpowiedzieli: jak się myli, to niech płaci kary - podaje wtorkowy "Dziennik Gazeta Prawna",

(fot. onephoto / YAY Foto)

Jak podaje "DGP", resort przedsiębiorczości zaproponował w projekcie kolejnych ułatwień dla biznesu, by wprowadzić prawo do błędu. Miałoby ono polegać na tym, że w przypadku mniej istotnego naruszenia przepisów związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą przedsiębiorca nie będzie podlegał karze, jeżeli stwierdzone naruszenie zostanie usunięte w wyznaczonym przez urzędników terminie. Z prawa do błędu mieliby korzystać tylko mikro, mali i średni przedsiębiorcy i jedynie przez rok od założenia działalności.

Gazeta pisze, że twardo przeciwko pomysłowi Emilewicz oponuje resort finansów (wcześniej resort technologii zakwestionował pomysł MF wprowadzenia tzw. testu przedsiębiorcy). Rządowi "księgowi" uważają, że przecież firmy są zobowiązane do bezwzględnego przestrzegania przepisów. A gdy tego nie robią – naturalne wydaje się nałożenie kary pieniężnej.

"Ograniczenie możliwości ukarania określonej grupy podatników mandatem karnym w okresie 12 miesięcy od dnia podjęcia przez nich działalności gospodarczej stwarza zagrożenie nierzetelnego wykonywania przez nich obowiązków podatkowych w tym okresie i tym samym rozwiązanie to może naruszać zasadę równości i powszechności opodatkowania" – przekonuje MF, cytowane przez gazetę.

"Podobnych argumentów używa kilkanaście innych urzędów. Jedni martwią się o bezpieczeństwo żywności. Inni o środowisko naturalne. Jeszcze kolejni o przestrzeganie praw pracowniczych" - dodaje "DGP".

emi/ pat/

Źródło: PAP
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 7 karbinadel

Jeśli to są te słynne ułatwienia dla przedsiębiorców w wykonaniu PiS, to strach pomyśleć co będzie, gdy zechcą szkodzić :)

! Odpowiedz
0 15 dziki_losos

Konstytucja Biznesu pokazała swoje prawdziwe oblicze.

! Odpowiedz
0 29 jaffa

Cały czas mówie że żyjemy w państwie represyjnym króry nie jest po to aby pomagać, ale aby karać za dowolną błahostkę. To jest chorę.
Prowadzę małą firmę i w sumie cały czas jest ryzyko że np. "podpadne" US i mnie ten urzad rozjedzie swoim walcem i zniszczy i nie będę miał możliwości obrony.

W Polsce karze się cały czas ludzi za ich niewiedze lub za to że są durne skomplikowane przepisy których nawet ktoś po polibudzie nie jest w stanie pojąc, a w tym samym czasie urzędnicy są totalnie bezkarni - bo mogą położyć firme, a jeżeli nawet okaże sie że popelnili bląd to nikt osobie pokrzydzonej już nic nie zrekompensuje, nie mowiąc już od odpowiedzialności urzedników.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 4 nowerozdanie

Celem izraela i usa jest zniszczenie Polski, zrobić mogą to tylko poprzez zniszczenie własności prywatnej.Gdy nie będzie polskiej własności, każdy kto będzie musiał podjąć zatrudnienie w korporacjach a że nie będzie wyboru to zrobią z nami co będą chcieli.

! Odpowiedz
0 10 zenonn

Politycy za naruszenie zasad powinni dostać zawsze najwyższy wymiar kary.
Miejsce kartoffla, krokodyla, bulteriera jest w pierdlu. Dlaczego to cos jeszcze żyje i jad wylewa publicznie.

! Odpowiedz
0 17 abcx

Doszliśmy w Polsce do takiego absurdu że za przestępstwa skarbowe (np wyłudzenia vat) można dostać 25 lat a zabicie urzędnika US w afekcie tylko 8 lat.

! Odpowiedz
0 31 glos_rozsadku

a może, Wy socjaliści przesiąknięci komuną i etatyzmem, uprościć prawo tak by się nikt nie mylił?

! Odpowiedz
0 5 zenonn

Najpierw za różna interpretację tego samego prawa interpretatorów pozbawiac prawa wykonywania zawodu. Jak można takie prawa przestrzegać?
Funkcjonariusz zmieniający starą interpretację na szkodliwą zaraz powinien stracić majątek rodziny i błagać o śmierc. Milion w srode milion w sobote.
Wysrańcy narodu tworzą prawo dla dobra reptilian czy eskimosów nie ponoszac żadnej odpowiedzialności. Lud zagłosuje znowu na aspołeczne kmioty.
Uchachany kraj i jego mieszańcy.
Fuj.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 16 antek10

Tylko ksiadz sie nie myli ;-))

! Odpowiedz
7 33 karbinadel

Jest dokładnie tak, jak przewidywałem: skończyła się prawdziwa przestępczość podatkowa, to aparat bierze się za mnożenie restrykcji i ściganie przeciętnych przedsiębiorców za drobne uchybienia

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne