REKLAMA

Przedsiębiorca z zarzutami łapownictwa w śledztwie dot. warszawskich reprywatyzacji

2020-01-16 09:51
publikacja
2020-01-16 09:51
Przedsiębiorca z zarzutami łapownictwa w śledztwie dot. warszawskich reprywatyzacji
Przedsiębiorca z zarzutami łapownictwa w śledztwie dot. warszawskich reprywatyzacji
fot. STUDIO GRAND WEB / / Shutterstock

Zarzut wręczenia 20 tys. zł łapówki jednemu z urzędników stołecznego magistratu postawiła wrocławska prokuratura w śledztwie dot. warszawskich reprywatyzacji Gerardowi P. - prezesowi spółki handlowej z branży nieruchomości.

To druga z osób zatrzymanych we wtorek przez CBA w związku z prowadzonym przez Prokuraturę Regionalną we Wrocławiu śledztwem dot. warszawskich reprywatyzacji. Prokuratura nie ujawnia informacji na temat tożsamości podejrzanego. Poinformowano jedynie, że to warszawski przedsiębiorąca. Z ustaleń PAP wynika, że chodzi o Gerarda P. - prezesa spółki handlowej z branży nieruchomości, będącej m.in. właścicielem jednego z warszawskich kompleksów biurowych.

Rzecznik prokuratury prok. Katarzyna Bylicka przekazała w czwartek PAP, że przedsiębiorca usłyszał zarzut wręczenia łapówki w kwocie 20 tys. zł urzędnikowi zatrudnionemu na stanowisku głównego specjalisty Pierwszego Działu Nieruchomości Dekretowych m.st. Warszawy w Wydziale Spraw Dekretowych i Związków Wyznaniowych w Biurze Gospodarki Nieruchomościami.

Podejrzany miał to zrobić "w zamian za przychylność i pozytywne rozpoznawanie wniosku o ustanowienie prawa użytkowania wieczystego do nieruchomości warszawskiej położonej przy ul. Młynarskiej 48 na rzecz nabywcy roszczeń dekretowych" - przekazała prokurator Bylicka.

Prokurator zastosował wobec przedsiębiorcy poręczenie majątkowe w kwocie 100 tys. zł, dozór policji oraz zakaz opuszczania kraju połączony z zatrzymaniem paszportu, a także zakaz kontaktowania się ze świadkami.

W środę prokuratura poinformował, że zarzuty w tej sprawie usłyszał też urzędnik warszawskiego ratusza również zatrzymany we wtorek przez CBA. Tu także śledczy nie udzielają informacji o tożsamości podejrzanego.

Z ustaleń PAP wynika, że chodzi o Jerzego P., który obecnie pracuje w Wydziale Zasobów Lokalowych w dzielnicy Żoliborz. Wcześniej mężczyzna pracował na stanowisku głównego specjalisty Pierwszego Działu Nieruchomości Dekretowych m.st. Warszawy w Wydziale Spraw Dekretowych i Związków Wyznaniowych w Biurze Gospodarki Nieruchomościami.

"Zarzucono mu, że w ramach powierzonych mu obowiązków przyjął korzyść majątkową w kwocie 20 tys. zł w zamian za przychylność i pozytywne rozpoznawanie wniosku o ustanowienie prawa użytkowania wieczystego do nieruchomości warszawskiej położonej przy ul. Młynarskiej 48 na rzecz nabywcy roszczeń dekretowych" – wyjaśniła wcześniej prok. Bylicka.

W środę CBA zatrzymał kolejną osobę w tym śledztwie. To były pracownik stołecznego ratusza. We wrocławskiej prokuraturze nadal trwa przesłuchanie tego podejrzanego.

Obecnie agenci warszawskiej delegatury CBA prowadzą pod nadzorem prokuratury około 70 śledztw, które dotyczą blisko 200 nieruchomości.

30 grudnia 2019 r. wrocławska prokuratura regionalna skierowała do sądu już siódmy akt oskarżenia w związku z tym wielowątkowym postępowaniem.

autor: Piotr Doczekalski

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź ile możesz zyskać z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź ile możesz zyskać z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Reprywatyzacja

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki