Przedsiębiorca nie może zabronić palenia w pracy

Firma nie może wprowadzić bezwzględnego zakazu palenia na terenie zakładu. Musi wydzielić specjalnie do tego przystosowane miejsca, szczególnie jeżeli zatrudnia więcej niż 20 osób. Ich brak może być potraktowany jako wykroczenie przeciwko prawom pracownika - informuje we wczorajszym wydaniu ”Gazeta Prawna”.

”Kwestii funkcjonowania palarni w zakładzie pracy poświęcony jest rozdział 7 (par. 40–42) załącznika nr 3 do rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (t.j. Dz.U. z 2003 r. nr 169, poz. 1650 z późn. zm.). Zgodnie z powyższym rozporządzeniem palenie tytoniu w zakładach pracy jest dozwolone wyłącznie w odpowiednio przystosowanych pomieszczeniach” – czytamy w ”Gazecie Prawnej”.

”Z kolei wyrok NSA w Warszawie z 4 kwietnia 2007 r. (I OSK 892/06) przypomina, że na pracodawcy spoczywa powinność wyodrębnienia i przystosowania pomieszczeń przeznaczonych do palenia tytoniu oraz oznaczenia miejsc, w których zakaz palenia obowiązuje, a ponadto miejsc, w których wolno palić. Niewydzielenie palarni może być potraktowane przez organy inspekcji pracy jako wykroczenie przeciwko prawom pracownika i ukarane grzywną od 1 tys. do 30 tys. zł” – dodaje ”Gazeta Prawna”.

Nie wszystkie firmy organizują na terenie zakładu tzw. palarnie. Ich brak nie oznacza, że pracownicy mogą palić na terenie całego zakładu. Nie mniej jednak pracodawca musi zapewnić pracownikom odpowiednie do tego pomieszczenie. Nie może również narażać innych, niepalących członków załogi na przebywanie w miejscach przeznaczonych do palenia.

Więcej informacji na ten temat we wczorajszym wydaniu ”Gazety Prawnej”, w artykule Marcina Marcinkowskiego pt. ”Nie można zakazać palenia w pracy”.

BS
Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne