REKLAMA

Przedłużono kwarantannę w greckich obozach dla migrantów

2020-06-07 12:22
publikacja
2020-06-07 12:22
fot. Alkis Konstantinidis / Reuters

O dwa tygodnie, do 21 czerwca, Grecja przedłużyła nałożoną w marcu kwarantannę w przeludnionych obozach dla migrantów w celu powstrzymania rozprzestrzeniania się koronawirusa. Jednocześnie Grecy aktywnie przygotowują się do wznowienia ruchu turystycznego, niezbędnego dla ich gospodarki.

21 marca rząd objął kwarantanną obozy dla migrantów na wyspach Morza Egejskiego i na kontynencie. Następnie 23 marca zdecydował o izolacji sanitarnej w całym kraju, która została utrzymana do 4 maja.

Kwarantanna w obozach dla migrantów była już dwukrotnie przedłużana: 10 maja, a następnie 21 maja - do 7 czerwca.

Epidemia koronawirusa w Grecji spowodowała do tej pory śmierć 180 osób i 2980 przypadków zakażenia SARS-CoV-2. Agencja AFP zwraca uwagę, że Grecja została w mniejszym stopniu dotknięta pandemią niż inne kraje europejskie. Według greckich władz wśród migrantów nie odnotowano żadnego zgonu z powodu Covid-19 oraz jedynie kilkadziesiąt przypadków zakażenia.

Ponad 33 tys. osób ubiegających się o azyl mieszka w pięciu obozach na wyspach Morza Egejskiego, a ok. 70 tys. w innych ośrodkach tego typu na kontynencie. Te pierwsze są przygotowane na przyjęcie zaledwie 5400 osób.

Organizacje obrony praw człowieka obawiają się, że prawa migrantów są ograniczane w związku z nałożeniem restrykcji w obozach w celu walki z epidemią koronawirusa. Informacja o przedłużeniu tam kwarantanny pojawiła się tuż po uruchomieniu przez rząd kampanii promocyjnej mającej na celu przyciągnięcie do kraju turystów. "Otwieramy drzwi i okna Grecji, stopniowo, ale z optymizmem" - zapewniał w czwartek premier Kyriakos Micotakis, prezentując spot reklamowy, mający przyciągnąć do Hellady turystów z całego świata.

Od 15 czerwca dwa główne lotniska w Atenach i Salonikach będą gotowe na przyjęcie podróżnych z ok. trzydziestu krajów, w tym głównie z Unii Europejskiej. Otwarcie mniejszych lotnisk regionalnych planowane jest na 1 lipca.

Dla odwiedzających przewidziano losowe testy na obecność koronawirusa. Osoby przybywające z miejsc najbardziej dotkniętych Covid-19, takich jak Paryż czy poszczególne regiony Włoch, będą podlegać kwarantannie trwającej od 7 do 14 dni.

Agencja AFP zwraca uwagę, że Grecja, której gospodarka w dużej mierze opiera się na turystyce (20 proc. PKB), desperacko potrzebuje w tym roku przyciągnąć turystów z całego świata. (PAP)

cyk/

Źródło:PAP
Tematy
Wybierz konto firmowe, które zarabia na Ciebie i zyskaj premię do 1250 zł.

Wybierz konto firmowe, które zarabia na Ciebie i zyskaj premię do 1250 zł.

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Epidemia koronawirusa z Chin

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki