REKLAMA

Przedkomercyjne zamówienia publiczne wdrażane po raz pierwszy w Polsce

2010-10-16 10:15
publikacja
2010-10-16 10:15
Powstała właśnie pierwsza w Polsce kompleksowa analiza obejmująca stworzenie podstaw do realizacji PCP. Raport opracowali – na zlecenie województwa kujawsko-pomorskiego – specjaliści z warszawskiej Kancelarii Doradztwa Gospodarczego Cieślak & Kordasiewicz.

Kujawsko-pomorskie to jak na razie jedyne województwo, które zamierza realizować projekt PCP. Polega on na utworzeniu internetowej platformy innowacji, której celem będzie pobudzenie współpracy wszystkich środowisk zainteresowanych wdrażaniem nowych technologii.

PCP jest stosowane na szeroką skalę w USA i – na razie w ramach projektów pilotażowych – w Europie. Istotą tej procedury jest finansowanie przez sektor publiczny badań naukowych i prac badawczo-rozwojowych do fazy przedkomercyjnej. W postępowaniu PCP może brać udział znaczna liczba firm z sektora MSP, które dysponują potencjałem w zakresie opracowywania innowacyjnych produktów lub usług. W kolejnych etapach postępowania uczestniczy coraz mniejsza liczba dostawców, zaś ostatnim etapem jest komercjalizacja finalnego produktu.

Podstawowa trudność w przygotowaniu przedsięwzięcia PCP polega na konieczności opracowania zupełnie nowych, nieznanych dotąd procedur, opartych na konkurencyjnym wyborze dostawców w kolejnych etapach zamówienia, nie zaś na przepisach prawa zamówień publicznych. Do oceny potencjału zamówienia przedkomercyjnego, stworzenia odpowiednich procedur prawnych i przeprowadzenia całego postępowania, potrzebna jest wiedza fachowców.

„Jeżeli mamy osiągnąć w przyszłości satysfakcjonujący poziom rozwoju gospodarczego, opartego na wykorzystywaniu badań naukowych i zaawansowanej wiedzy technologicznej, PCP stanowią właściwą drogę do tego celu” – podkreśla Rafał Cieślak, wspólnik w Kancelarii Doradztwa Gospodarczego Cieślak & Kordasiewicz.

Państwa najwięcej inwestujące w badania i rozwój oraz nowe technologie to Stany Zjednoczone oraz - coraz częściej - państwa azjatyckie (np. Japonia, Chiny). Europa, pomimo przyjętej Strategii Lizbońskiej, wciąż nie jest w stanie osiągnąć pożądanego wskaźnika 3% PKB przeznaczanego na sektor B+R. Podstawowym źródłem finansowania innowacji – poza dużymi koncernami - pozostaje kapitał publiczny, zaś komercjalizacja badań naukowych napotyka opór zarówno środowisk naukowych, jak i biznesu. Dlatego przedsięwzięcia typu PCP wydają się być przyszłościową i atrakcyjną metodą finansowania innowacji.

Więcej informacji pod adresem: www.kdg.waw.pl
Źródło:Informacja prasowa
Tematy
Otwórz Konto Firmowe Godne Polecenia i zyskaj nawet 1300 zł premii!

Otwórz Konto Firmowe Godne Polecenia i zyskaj nawet 1300 zł premii!

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki