REKLAMA
APOGEUM IV FALI

Przed nami wyhamowanie boomu mieszkaniowego i wzrostu cen [Raport]

2021-10-25 14:26
publikacja
2021-10-25 14:26
Przed nami wyhamowanie boomu mieszkaniowego i wzrostu cen [Raport]
Przed nami wyhamowanie boomu mieszkaniowego i wzrostu cen [Raport]
fot. natureman30 / / Shutterstock

Pandemia zwiększyła popyt na domy poza miastem i mieszkania blisko terenów zielonych - wynika z raportu Otodom i Polityki Insight. Autorzy raportu przewidują, że te trendy się utrwalą, ponadto powróci popyt na mieszkania na wynajem, nastąpi też stopniowe wyhamowanie boomu mieszkaniowego i wzrostu cen.

Pierwszy z cyklu czterech raportów kwartalnych Otodom i Polityki Insight podsumowuje obecną sytuację na rynku mieszkaniowym w czasie, gdy już próbujemy wrócić do normalności, ale gdy nadal odczuwamy zagrożenie pandemiczne - podają autorzy.

Zauważają, że pandemia przyniosła szereg zmian, których trwałość ma kluczowe znaczenie dla rynku mieszkaniowego, w szczególności dla wielkości i struktury popytu na mieszkania w ich różnorodnych formach i lokalizacjach.

Jak zaobserwowano, pandemia wzmocniła potrzebę zmiany mieszkania, co potwierdziły wyniki badania „Szczęśliwy dom. Badanie dobrostanu Polaków”, przeprowadzonego przez Otodom i SWPS Innowacje. Według niego w pierwszym roku po wybuchu pandemii decyzję o przeprowadzce podjęło 12 proc. Polaków, kolejne 6 proc. wciąż aktywnie szukało nowego lokum, a 15 proc. przymierzało się do tego kroku. Potrzebę zmiany wywołała konieczność prowadzenia większości aktywności życiowych w swoich czterech ścianach. W efekcie, wbrew obawom ekspertów z początku pandemii, rynek mieszkaniowy nie tylko się nie załamał, ale rozwinął - podkreślono w raporcie.

Wskazano, że potrzeba przeprowadzki oraz obniżki stóp procentowych, które zwiększyły zdolność kredytową wielu rodzin, spowodowały wzrost popytu na mieszkania w celach konsumpcyjnych. Według danych BIK wartość udzielonych w sierpniu 2021 r. kredytów hipotecznych osiągnęła najwyższy w historii poziom 8,1 mld zł, o 80 proc. więcej niż rok wcześniej.

"Wzmożony ruch na rynku mieszkaniowym potwierdzają dane z serwisu Otodom, z których wynika, że liczba wyszukiwań mieszkań na sprzedaż wzrosła w I kwartale 2021 r. o 65,7 proc. w porównaniu do analogicznego okresu rok wcześniej. Najczęściej szukano nieruchomości w pobliżu terenów zielonych oraz mieszkań z balkonem i ogrodem" - wynika z raportu.

Wzrosło też zapotrzebowanie na domy poza miastem. "W I kwartale 2021 r. liczba wyszukiwań takich nieruchomości w serwisie Otodom wzrosła o 161 proc. rdr. Sprzyjały temu zmiany w trybie pracy – ze stacjonarnej na zdalną. Wzrosło także znaczenie funkcjonalności mieszkania. Co ciekawe, nie było to równoznaczne z większym metrażem – średnia powierzchnia nieruchomości, z której Polacy się wyprowadzali i tej, do której się wprowadzali, była podobna" - zaznaczyli autorzy raportu.

W ich ocenie, potrzeba bliskości z naturą, wyższy popyt na domy oraz dbanie o funkcjonalność przestrzeni to te pandemiczne trendy, które się utrwalą. Popyt na domy poza miastem utrzyma się, jednak nie obejmie wszystkich lokalizacji. Na atrakcyjności stracą domy pod miastem, zwłaszcza osiedla łanowe, czyli budowane w szczerym polu wzdłuż jednej drogi, z małym ogródkiem i widokiem na dom sąsiada. Wiele osób, które także po pandemii będą mogły pracować zdalnie w pełnym wymiarze godzin, być może zdecyduje się na przeprowadzkę z dużych miast do dalszych, ale tańszych lokalizacji z dobrym dostępem do internetu oraz podstawowych usług publicznych, położonych w pobliżu atrakcyjnych rekreacyjnie terenów - przewidują autorzy.

Prognozują, że w samych miastach utrzyma się zapotrzebowanie na bliskość terenów zielonych – skwerów czy parków. To - ich zdaniem - wymusi zmiany w planowaniu przestrzeni miejskiej przez deweloperów i urbanistów, a więc odwrót od zamiany przestrzeni zielonych na łatwe w utrzymaniu sztuczne powierzchnie z betonu, bruku czy marmuru.

Według raportu po pandemii poszukiwane będą też funkcjonalne, często wielopokojowe mieszkania, w których będzie można zaaranżować osobne miejsce do pracy zdalnej. Jednocześnie powróci popyt na mieszkania na wynajem, osłabiony podczas pandemii. Nowym zjawiskiem na rynku najmu będzie popyt na mieszkania oferowane przez wyspecjalizowanych najemców, w tym podmioty instytucjonalne.

Autorzy raportu przewidują stopniowe wygaszanie boomu mieszkaniowego. Złoży się na to szereg czynników, m.in. mniejsza potrzeba przeprowadzki, wzrost popytu na mieszkania na wynajem i rozpoczęcie cyklu podwyżek stóp procentowych. Wraz z rosnącą liczbą oddawanych do użytku lokali przełoży się to na wyhamowanie wzrostu cen – stwierdzono.

Raport został przedstawiony podczas ubiegłotygodniowego Europejskiego Forum Nowych Idei w Sopocie.

autorka: Karolina Mózgowiec

Źródło:PAP
Tematy
Szukasz pracownika? Opublikuj pierwsze ogłoszenie o pracę już od 59,32 zł na Pracuj.pl!

Szukasz pracownika? Opublikuj pierwsze ogłoszenie o pracę już od 59,32 zł na Pracuj.pl!

Advertisement

Komentarze (23)

dodaj komentarz
1a2b
To, to jest akurat już za nami. Teraz się dopiero zacznie jazda.
bmwm6jp
Psy szczekają a karawana jedzie dalej. Przy obecnym dodruku pustego pieniądza to chyba nie jest możliwe przez następne kilka lat. Chyba że Rząd Polski ogłosi odłączenie się od tego strasznego Zachodu i wstąpienie do miłującego pokój Związku Radzieckiego.
trolley
Psy zjadły karawane i teraz trzeba czekać kilkanascie lat na następną hehe
jasiek2017
Spowolnienie cen to rzecz normalna. Może nie będzie szło po 20% do góry ale 5-10%.
Za jakiś czas mikro korekta a później ponowna jazda do góry tak długo aż Polacy nie będą zarabiać tyle co w Europie Zachodniej więc można oczekiwać dziesiątek lat wzrostu.
kenn
Skoro już bankier pisze, że zapowiada się wyhamowanie boomu, musi być już naprawdę źle ;)
czeslaw2020
Chamowanie moze i nastąpi, ale już nigdy nie powróca ceny sprzed pandemi... zatem po co trzymac piniądze na marnie oprocentowanych lokatach, jak morzna kupić już teraz posiilkujac sie tanim kreytem> Po co czekac, skoro piniadze przenaczone na mieszkanie oi tak zjada inflacja?
jpelerj
"Chamowanie" chyba już nastąpiło, sądząc po lekceważeniu ortografii. Serio uważam, że pracodawca powinien zainwestować w edytor tekstu do korekty wpisów swoich pracowników. I nie wysilaj się, te hmm, "argumenty" już dawno przestały działać na tym forum. A używano ich w czasie, kiedy kredyt był "Chamowanie" chyba już nastąpiło, sądząc po lekceważeniu ortografii. Serio uważam, że pracodawca powinien zainwestować w edytor tekstu do korekty wpisów swoich pracowników. I nie wysilaj się, te hmm, "argumenty" już dawno przestały działać na tym forum. A używano ich w czasie, kiedy kredyt był rzeczywiście tani, a stopy procentowe nie miały być podnoszone do 2023 roku co najmniej LOL
3xx
be ceny mieszkan beda spadac a inflacja rosnac, wiec tracisz dwa razy
3xx odpowiada 3xx
Niemożliwe! W końcu zaliczyliśmy korektę cen mieszkań

https://www.msn.com/pl-pl/finanse/najpopularniejsze-artykuly/niemo%C5%BCliwe-w-ko%C5%84cu-zaliczyli%C5%9Bmy-korekt%C4%99-cen-mieszka%C5%84/ar-AAPSQG0?ocid=msedgntp&fbclid=IwAR3dxbWpUPHWga8rqqU8xiOPV_VYjjLpR-fqWcIwo1FKYBrKWo_ppebovp8

Powiązane: Budowa domu

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki