REKLAMA

Przed nami gwałtowne podwyżki cen leków

2022-01-27 07:01
publikacja
2022-01-27 07:01
Przed nami gwałtowne podwyżki cen leków
Przed nami gwałtowne podwyżki cen leków
fot. Grand Warszawski / / Shutterstock

W tym roku zmiany cen leków mogą być dużo bardziej odczuwalne dla konsumentów, zaś gwałtowny skok może mieć miejsce już na przełomie kwietnia i maja - informuje w czwartek "Dziennik Gazeta Prawna".

Jak podaje "DGP", w 2021 r. ceny leków pełnopłatnych zdrożały średnio o 7,1 proc., czyli podobnie jak w 2020 r., i za opakowanie trzeba było średnio zapłacić 31,21 zł. Ceny suplementów diety poszybowały w górę o 5,6 proc., wobec 3,1 proc. rok wcześniej, i kosztują średnio 22,18 zł za opakowanie. Najbardziej zdrożały preparaty OTC – o 7,5 proc. w 2021 r. wobec 6,3 proc. w 2020 r. W efekcie średnia cena opakowania wynosi 17,20 zł.

"Dotychczasowe podwyżki nie łamią istotnie trendów. Ceny rosły tak, jak w poprzednich latach, czyli o kilka procent z miesiąca na miesiąc. W tym roku ten trend może się jednak zmienić" – mówi cytowany przez "DGP" prezes PEX PharmaSequence dr Jarosław Frąckowiak. "To oznacza, że zmiany cen mogą być dużo bardziej odczuwalne dla konsumentów" – podkreśla, dodając, że gwałtowny skok może mieć miejsce już na przełomie kwietnia i maja.

"W praktyce może to oznaczać nawet dwucyfrowe podwyżki rok do roku, co oznaczałoby historyczny wynik pod tym względem. A to dlatego, że dojdzie do kumulacji wielu czynników mających wpływ na cenę produktów na aptecznej półce" - czytamy w "DGP".(PAP)

mchom/ dki/

10 sprawdzonych sposobów, jak polepszyć zdolność kredytową

Poradnik

10 sprawdzonych sposobów, jak polepszyć zdolność kredytową

Pobierz poradnik bezpłatnie lub kup za 10 zł.
Masz pytanie? Napisz na [email protected]

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Źródło:PAP
Tematy
Kredyt gotówkowy bez porównania opłacalny.

Kredyt gotówkowy bez porównania opłacalny.

Teraz z kodem PROSTY masz 0% prowizji za udzielenie kredytu gotówkowego (RRSO 12,68%).

Komentarze (28)

dodaj komentarz
jakslo23
I dobrze, przeciętny emeryt zrzuci winę na rząd, i może nie zagłosuje znowu na pis - zakładam, że nie ogarnia ekonomii, bo przecież nie głosowałby na tą partię od samego początku, gdyby ekonomię ogarniał. Alternatywnie rząd nadsypie dopłat do leków kosztem dodatkowego długu, do czego pis oczywiście jest zdolny i sugerując się ostatnimi I dobrze, przeciętny emeryt zrzuci winę na rząd, i może nie zagłosuje znowu na pis - zakładam, że nie ogarnia ekonomii, bo przecież nie głosowałby na tą partię od samego początku, gdyby ekonomię ogarniał. Alternatywnie rząd nadsypie dopłat do leków kosztem dodatkowego długu, do czego pis oczywiście jest zdolny i sugerując się ostatnimi 6-oma latami - nader chętny. Ogółem to taki mamy obecnie populistyczno-emerycki reżim za przyzwoleniem zobojętniałego społeczeństwa.
3456
Amerykanie to nas puszczą bez portek z goła d....pą
bha
Jak już to nie tylko oni wielu innych też. 0becnie już mamy ponad 1 Bilion 300 Miliardowe zadłużenie ogólne kraju tylko te oficjalne, od którego co roku musimy w terminie zapłacić już ponad 53 Miliardy złotych samych tylko odsetek!!!!!!. Brak słów na tą bezmyślność i nieodpowiedzialne zadłużanie od ponad 30 lat niestety na wieki Jak już to nie tylko oni wielu innych też. 0becnie już mamy ponad 1 Bilion 300 Miliardowe zadłużenie ogólne kraju tylko te oficjalne, od którego co roku musimy w terminie zapłacić już ponad 53 Miliardy złotych samych tylko odsetek!!!!!!. Brak słów na tą bezmyślność i nieodpowiedzialne zadłużanie od ponad 30 lat niestety na wieki już wieków wszystkich Pokoleń niestety do ich coraz droższej i droższej itd. co roku spłaty narastających lekką ręką zaciąganych długów.
bha odpowiada bha
http://www.dlugpubliczny.org.pl/en/
bha odpowiada bha
https://commodity.com/data/poland/debt-clock/
marxs
to nieprawda bo juz puścili
marxs
no i fajnie emeryty chcieli PISu i Ojca Narodu to i pójda niebawem do Domu Ojca Swego
bha
Co za krótkowzroczne dyrdymały. Co ma piernik do coraz mocniejszej od lat zachłanności rynkowej szczególnie tej ukrytej za kotarami sznurków rynkowych non stop pociąganych do windowanie wszelakich rynkowych cen nie bez celu!!! Takie wizje to albo Krótkowidztwo albo jak u wielu tylko we wszystkim widzenia chorej polityki jednostronnie Co za krótkowzroczne dyrdymały. Co ma piernik do coraz mocniejszej od lat zachłanności rynkowej szczególnie tej ukrytej za kotarami sznurków rynkowych non stop pociąganych do windowanie wszelakich rynkowych cen nie bez celu!!! Takie wizje to albo Krótkowidztwo albo jak u wielu tylko we wszystkim widzenia chorej polityki jednostronnie niby tylko słusznej ??? . Brak słów
kenn
Biznes farmaceutyczny to najpotężniejszy biznes na świecie. I to Amerykanie na nim trzymają twardo rękę. Dlaczego? :P
lancealot
Przecież napisałeś w pierwszym zdaniu dlaczego..

Powiązane: Zdrowie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki