Przed nami aż trzy handlowe niedziele

W niedzielę, 15 grudnia sklepy będą otwarte, tak samo jak w kolejną niedzielę - 22 grudnia. Handlowa niedziela przypadnie jeszcze 29 grudnia - zgodnie z obowiązującą w 2019 r. zasadą, że handel jest dozwolony w jedną - ostatnią niedzielę w miesiącu.

(Bankier.pl)

Ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele i święta weszła w życie 1 marca 2018 roku. Zgodnie z nią w tym roku handel jest dozwolony w jedną niedzielę w miesiącu - ostatnią, a także w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie i w niedzielę przed Wielkanocą.

Od 2020 r. zakaz handlu nie będzie obowiązywał jedynie w siedem niedziel: w ostatnią niedzielę stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia, a także w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie i w niedzielę przed Wielkanocą. Wszystkie szczegóły opisaliśmy w tekście "Zmiany w zakazie handlu w niedziele od stycznia 2020 r."

Ustawa przewiduje katalog 32 wyłączeń. Zakaz nie obowiązuje m.in. w cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w sklepach z prasą, kawiarniach. Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi kara w wysokości od 1 tys. zł do 100 tys. zł, a przy uporczywym łamaniu ustawy - kara ograniczenia wolności.

Zakaz handlu i niedziele handlowe w 2020 roku

W 2020 roku będzie tylko siedem niedziel handlowych, a dodatkowo w niektóre dni zakupy będzie można zrobić tylko do godziny 14:00.

autor: Longina Grzegórska-Szpyt

Źródło: PAP
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
3 4 silvio_gessell

Dzięki Bogu, również w niedzielę musi być możliwość aby pracować.

! Odpowiedz
0 0 silvio_gesell

Silvio Gesell pisze się przez jedno „s”.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne