REKLAMA

Płace mocno wzrosły, zwłaszcza w górnictwie i leśnictwie

Krzysztof Kolany2022-01-21 10:00główny analityk Bankier.pl
publikacja
2022-01-21 10:00
Płace mocno wzrosły, zwłaszcza w górnictwie i leśnictwie
Płace mocno wzrosły, zwłaszcza w górnictwie i leśnictwie
fot. Bartlomiej Kudowicz / / Forum

Grudniowe dane z polskiego rynku pracy przyniosły dużą niespodziankę po stronie płac. Niecodzienna była bardzo wysoka dynamika płac w górnictwie oraz w leśnictwie.

Liczba zatrudnionych w sektorze przedsiębiorstw w grudniu wyniosła 6 361,6 tys. i była o 2,1 tys. niższa niż miesiąc wcześniej - wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. Względem grudnia 2020 roku liczba zatrudnionych była wyższa o 32,6 tys., czyli tylko o 0,5 proc.

Bankier.pl na podstawie GUS

Grudniowy rezultat był zatem słabszy od oczekiwań większości ekonomistów, którzy spodziewali się rocznej dynamiki zatrudnienia na poziomie 0,7 proc. Prognozy dla statystyk zatrudnienia w ostatnich miesiącach uległy i tak obniżeniu po tym, jak dane za sierpień okazały się wyraźnie słabsze od oczekiwań większości prognostów. W grze pozostaje też efekt niższej bazy sprzed roku, kiedy to rząd na wiele miesięcy zamknął sektor turystyczno-gastronomiczny oraz ograniczył funkcjonowanie handlu.

Natomiast przeciętne wynagrodzenie brutto w dużych firmach niefinansowych wyniosło w grudniu rekordowe 6 644,39  zł brutto i było nominalnie (tzn. bez uwzględnienia inflacji) aż o 11,2 proc. wyższe niż przed rokiem. Tak wysoka dynamika płac to spora niespodzianka. Analitycy spodziewali się wzrostu „średniej krajowej” o 9,0 proc. po zwyżce o 9,8 proc. notowanej w listopadzie. W ujęciu nominalnym przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w grudniu 2021 roku było o 670,64 złotych wyższe niż rok wcześniej.

Grudniowe statystyki wynagrodzeń zostały jednak zaburzone przez zmiany podatkowe zawarte w „Polskim ładzie”.  Wchodzące od 1 stycznia zmiany podatkowe mogły wywołać przesunięcia w wypłacie premii, benefitów i innych dodatków, aby uniknąć opodatkowania ich podwyższoną daniną na NFZ. Ponadto statystyki zostały podbite m.in. przez wypłaty premii w górnictwie oraz nadzwyczajnie wysoki wzrost płac w dziale „rolnictwo, leśnictwo, łowiectwo i rybactwo”. Górnictwo oraz leśnictwo charakteryzują się dominacją spółek państwowych.

- Wzrost wynagrodzeń w grudniu 2021 r. względem listopada 2021 r. spowodowany był m.in. wypłatami premii kwartalnych, świątecznych, nagród z okazji Dnia Górnika, nagród rocznych, uznaniowych, jubileuszowych, dodatkowych nagród jednorazowych, rozliczenia wynagrodzeń za pracę w godzinach nadliczbowych oraz odpraw emerytalnych (które obok wynagrodzeń zasadniczych również zaliczane są do składników wynagrodzeń) – dodaje Główny Urząd Statystyczny.

- Najwyższy wzrost wynagrodzeń względem poprzedniego miesiąca odnotowano w sekcji „Rolnictwo, leśnictwo, łowiectwo i rybactwo” (o 112,3%), gdzie wynagrodzenia wyniosły 14751,91 zł (miesiąc wcześniej 6949,39 zł), „Górnictwo i wydobywanie” (o 55,5%), gdzie przeciętna płaca brutto wyniosła 16224,97 zł (miesiąc wcześniej 10436,85 zł), „Działalność związana z kulturą, rozrywką i rekreacją” (o 25,0%), gdzie wynagrodzenia zwiększyły się do 6551,03 zł (miesiąc wcześniej wyniosły 5239,98 zł) – dodaje GUS (podkreślenia od Redakcji).

Bankier.pl na podstawie GUS

Warto też uwzględnić wpływ bardzo wysokiej inflacji, która „zjada” większość wzrostu średniego wynagrodzenia. W grudniu inflacja CPI wyniosła aż 8,6%. W rezultacie realna roczna dynamika przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw wyniosła tylko 2,42%.

Równocześnie warto przypomnieć, że przytoczona powyżej kwota to wynagrodzenie przed potrąceniem podatków od pracy (składek na ZUS i zaliczki na PIT). Faktycznie liczy się to, ile pracownik otrzyma „na rękę” oraz ile wynosi tzw. koszt pracodawcy - wyliczyć to można, korzystając z Kalkulatora Płacowego Bankier.pl.

Co obejmują statystyki i jak GUS to liczy?

Ponadto raport ten dotyczy tylko firm niefinansowych zatrudniających ponad 9 pracowników. Statystyki te obejmują więc niespełna 40 proc. pracujących. Dodatkowo z innych badań wiemy też, że ok. 2/3 zatrudnionych otrzymuje pensje niższe od tzw. średniej krajowej.

Nieco lepiej opisujący realia polskiego rynku pracy raport o medianie wynagrodzeń GUS publikuje tylko raz na 2 lata. Najnowsze dane zostały upublicznione pod koniec listopada i dotyczyły stanu na październik 2020 roku. Z tego opracowania wynika, że połowa zatrudnionych pracowników otrzymywała do 4702,66 zł brutto, czyli około 3403 zł netto (tzn. na rękę).

Dane, na podstawie których GUS oblicza statystyki przeciętnego wynagrodzenia i zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw, pochodzą z „Meldunku o działalności gospodarczej” (DG-1). W ramach tego sprawozdania podmioty o liczbie pracujących 50 lub więcej osób badane są metodą pełną, a podmioty o liczbie pracujących od 10 do 49 osób – metodą reprezentacyjną. Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule „Kto tak dużo zarabia? Wynagrodzenia w Polsce - jak GUS to liczy? [Tłumaczymy]”.

 

Źródło:
Krzysztof Kolany
Krzysztof Kolany
główny analityk Bankier.pl

Analityk rynków finansowych i gospodarki. W zakresie jego zainteresowań leżą zarówno Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie, jak i rynki zagraniczne: Nowy Jork, Londyn i Frankfurt. Specjalizuje się w rynkach metali szlachetnych oraz monitoruje politykę najważniejszych banków centralnych. Analizuje wpływ sytuacji gospodarczej na notowania akcji, kursy par walutowych i ceny surowców. Jest trzykrotnym laureatem organizowanego przez NBP prestiżowego konkursu im. W. Grabskiego dla dziennikarzy ekonomicznych w kategoriach dziennikarstwo internetowe (2010) oraz polityka pieniężna i stabilność finansowa (2018 i 2019). Otrzymał także tytuł Herosa Rynku Kapitałowego 2016 przyznawany przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Tel.: 697 660 684

Tematy
Kredyt gotówkowy bez porównania opłacalny.

Kredyt gotówkowy bez porównania opłacalny.

Teraz z kodem PROSTY masz 0% prowizji za udzielenie kredytu gotówkowego (RRSO 12,68%).

Komentarze (47)

dodaj komentarz
kiwixix
Im szybciej ten śmieszny niepoważny kraik padnie, tym lepiej. Płace rosną w budżetówce, na którą zrzuca się sektor prywatny, któremu ciągle podnosi się podatki, no cóż, to jest komuna, ale długo to nie potrwa.
bha
Niby Pięknie i Niby coraz to godniej u wszystkich w kieszeni, portfelu i na koncie ???. Tyle że około 90%emerytów i rencistów otrzymuje obecnie świadczenia do max w porywach 2500 zł pracując wcześniej przecież wiele, wiele lat w Niby tak dynamicznie rozwijającej się od ponad już 30 lat gospodarce !!!??? Około 45 % Polaków nie posiada Niby Pięknie i Niby coraz to godniej u wszystkich w kieszeni, portfelu i na koncie ???. Tyle że około 90%emerytów i rencistów otrzymuje obecnie świadczenia do max w porywach 2500 zł pracując wcześniej przecież wiele, wiele lat w Niby tak dynamicznie rozwijającej się od ponad już 30 lat gospodarce !!!??? Około 45 % Polaków nie posiada obecnie żadnych oszczędności, a 2/3 osób pracujących zarabia obecnie znacznie poniżej średniej krajowej coraz to bliżej minimalnej lub niewiele więcej od niej będąc. Ale co tam propaganda pozorów rosnących non stop coraz to Niby mocniej dla wszystkich, coraz to Niby godniejszych stawek i płac zawsze jest najważniejsza dla wielu - niestety nie bez celu od lat !.
najmadrzejszy
Kto wie dlaczego GUS publikuje inflacje grudniową 21r w wysokosci 8,6% a w ujeciu rocznym publikuje wskaznik 105,1, czyli jakby 5,1% za 21r ?
igła
Czy nauczyciele dostali już 1000zł podwyżki ?
mikimysz
Wszyscy zachwyceni wzrostem płac o 11 procent w korporacjach a nie każdy pracuje w korporacji, a nikt nie pisze że o tej samej godzinie podano iż ceny producentów wzrosły o 14% a to już będzie dotyczyło każdego
janoz_lobolotorant
przy takiej inflacji trzymanie gotówki to ignorancja - tylko nieruchomości, akcje, metale szlachetne
demeryt_69
Nie zapominajmy o dziełach sztuki :)

fundinvestments
Janoz dobrze mówi. Akcje cd projekt są ciekawe, bo prawie 10mln akcji szorty muszą odkupić.
momotaro
Spirala się rozkręca. Już niebawem inflacja powyżej 10. Jak miło.

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki