Średnia krajowa najwyższa w historii

Jak co roku grudzień przyniósł nowy nominalny rekord wysokości średniego wynagrodzenia w sektorze dużych przedsiębiorstw. Tzw. średnia krajowa przekroczyła 5 600 zł. Warto jednak pamiętać, że większość pracowników zarabia poniżej średniej.

Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w grudniu 2019 roku wyniosło 5 604,25 zł – poinformował Główny Urząd Statystyczny. To o 6,2% więcej niż w poprzednim grudniu oraz o 7,2% więcej niż w listopadzie. To wynik zbieżny z oczekiwaniami ekonomistów.

(Bankier.pl na podstawie danych GUS.)

Warto mieć na uwadze, że grudzień jest miesiącem specyficznym. Grudniowe wypłaty w wielu firmach obok wynagrodzenia zasadniczego obejmują także świąteczne bonusy oraz całoroczne premie, co jednorazowo (ale cyklicznie) podbija wartość przeciętnej płacy. I dlatego to właśnie w grudniu rokrocznie pada nominalny wysokości rekord płac w sektorze przedsiębiorstw.

Jednakże po uwzględnieniu raportowanej przez GUS inflacji CPI realna dynamika „średniej krajowej” wyniosła zaledwie 2,75% rdr i był to jeden z najniższych wyników w ostatnich dwóch latach. Jeszcze w styczniu 2019 roku realne wynagrodzenia rosły w tempie 6,7% rdr.

(Bankier.pl na podstawie danych GUS.)

Zaznaczmy, że tzw. średnia krajowa to kwota przed potrąceniem podatków od pracy („składek” na ZUS i zaliczki na PIT). Ponadto dotyczy tylko firm niefinansowych zatrudniających ponad 9 pracowników. Statystyki te obejmują więc niespełna 40% pracujących. Dodatkowo z innych badań wiemy też, że ok. 2/3 zatrudnionych otrzymuje pensje niższe od tzw. średniej krajowej.

Lepiej opisujący realia polskiego rynku pracy raport o medianie wynagrodzeń GUS publikuje tylko raz na 2 lata. Najnowsze dane zostały upublicznione pod koniec listopada i dotyczyły stanu na październik 2018 roku. Z tego opracowania wynika, że połowa zatrudnionych pracowników otrzymywała do 4094,98 zł brutto, czyli około 2919,54 zł netto (tzn. "na rękę").

(Bankier.pl na podstawie danych GUS.)

Zgodnie z oczekiwaniami okazały się też statystyki zatrudnienia. Liczba pracowników (w przeliczeniu na pełne etaty) wyniosła 6396 tys. i była o 1,2 tys. większa niż w listopadzie oraz o 163,3 tys. większa niż w grudniu 2018 roku. Roczna dynamika zatrudnienia wyniosła 2,6% wobec 2,6% oczekiwanych przez ekonomistów.

Rok Zmiana zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw (w tys.)
2005 115,3
2006 196,3
2007 246,0
2008 116,0
2009 -98,0
2010 124,0
2011 124,0
2012 -29,0
2013 17,0
2014 58,1
2015 76,7
2016 173,1
2017 266,1
2018 167,7
2019 163,3
Źródło: GUS.

Polska gospodarka ma za sobą cztery lata hossy na rynku pracy, objawiającej się stosunkowo wysoką dynamiką płac i sporym wzrostem zatrudnienia. Choć zeszłoroczny przyrost liczby zatrudnionych w sektorze przedsiębiorstw był zbliżony do tego odnotowanego w roku 2018, to ostatnie miesiące 2019 roku przyniosły wyraźne hamowanie. W drugiej połowie 2019 r. liczba etatów zwiększyła się ledwie o 2,2 tys. wobec +10,6 tys. odnotowanych w analogicznym okresie roku 2018.

KK

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 and-owc

Dane o przeciętnych wynagrodzeniach od 1992 r. podawane są w ujęciu brutto tj. razem z podatkiem dochodowym PIT, a od 1999 r. razem ze składkami na obowiązkowe ubezpieczenie emerytalne, rentowe i chorobowe ( https://www.zus.pl/baza-wiedzy/skladki-wskazniki-odsetki/wskazniki/przecietne-wynagrodzenie-w-latach).

! Odpowiedz
3 9 xxpp

Uwaga. To dopiero początek rekordów.

! Odpowiedz
2 8 xxpp

do minusujących. Naprawde uważacie, ze inflacja spadnie? ;)

! Odpowiedz
3 3 bt5 odpowiada xxpp

Nie wiem ile masz ale sądze że niezbyt wiele. Pamiętam dwie inflacje kosztowe stagflacyjne , końcówki komuny , i jeszcze większą ( 700%) z 1 roku planu Balcerowicza. Zarobki nie doganiają wtedy cen. W latach 1987 - 89 ilość wakatów w gospodarce wynosiła 600 tys. osób ale jakoś mniejsze firmy nie potrafiły podniesc płac powyżej ustawowej minimalnej . W latach 1990 - 92 ( jeszcze przed masowym pomorem firm tez było sporo wakatów w gospodarce ale za niskie pensje.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 29 okazjonalny

Przeczytałem wszystkie 26 komentarzy i żaden nie dotknął meritum sprawy.
GUS wyciągnął średnią aż o ponad 6 % ponieważ od średniej liczy się składkę na ZUS oraz zdrowotną dla samozatrudnionych oraz prowadzących jakiś drobny biznes.
Ciekawe, że w wyliczeniach inflacji GUS nie jest taki "chojny".
Oficjalna inflacja ma wpływ na waloryzację rent i emerytur.
Czy na prawdę nie ma tu kumatych ?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 14 hfjdj

Nie ma tu kumatych bo kumaci nie mają czasu na takie pierdoły.

! Odpowiedz
0 4 sammler

Ja to napisałem. O 14.46. Więc jednak wszystkich komentarzy nie przeczytałeś.

! Odpowiedz
5 5 muhh5

A jak ma sie średnia w relacji do dolara? Również jest najwyzsza w historii?

! Odpowiedz
7 43 karbinadel

Ludzie już zapomnieli, co to inflacja, więc nadal się podniecają wartością nominalną pensji - a nie tym, co można za nią kupić. Ja akurat pamiętam, kiedy zarabiałem 3 miliony, i jakoś za tym nie tęsknię

! Odpowiedz
25 6 andre_van_danswijk

Ty jedyny mądry, a wszyscy wokół głupi. Trąbią o inflacji naokoło w mediach, a ja się zastanawiałem "co to takiego ta inflacja i kto ją do Polski naprzywoził"? Pytałem ludzi dookoła, zaczepiałem nieznajomych na ulicy - nie wiedzieli. Możesz oficjalnie czuć się jak biały jednorożec i z wielkim poczuciem wyższości pisać komentarze w internecie, jak ty to wiesz lepiej, a inni nie.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 8 fred_

Przeczytalem post Jaska ponizej i wszystko stalo sie jasne. Ja myslalem ze Ty inteligentny gosc jestes a Ty szczeniak jeszcze. Pozdrawiam Cie i zycze szczescia w zyciu, zapewniam Cie ze bedzie Ci potrzebne. Milenialny buraczek z Ciebie ale spoko, tacy tez sa potrzebni, nie jest tak klamczuszku?

! Odpowiedz
4 1 jasiek2017

Widzę, że inteligencję masz na poziomie pantofelka (poszukaj w necie co to jest) jeśli nie rozumiesz ironii. I później idziesz i głosujesz. Takim alfom powinni odbierać prawa wyborcze bo później mamy to co mamy.

! Odpowiedz
0 2 1as

Aż tak pięknie nie mają, ale za to są pierwsze do długich weekendów, dodatkowych dni wolnych i wyjazdów na narty.

! Odpowiedz
9 4 degrengolada

pracodawca który nie dał podwyżki jest już moim ex pracodawcą, ale wziąłem od niego to co mi się należało i tak. A teraz niech on mnie ściga i za mną lata hehe

! Odpowiedz
6 16 hfjdj

Rzecz się rozchodzi że myślący inaczej nie rozumieją że bogatego czyni to że ma więcej niż inni. Więc jak się wszystkim da to nikt nie będzie i tak bogaty. To tak samo jak z ziemia. Szwajcaria jest na górze a my na dole. Można zjeżdżać sankami. Ale jak się zrówna to dupa, sankami się nie zjedzie. Nie mogą być wszyscy bogaci i biednych zawsze musi być nieporównywalnie więcej.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
23 31 igła

Nauczycielki bardzo zawyżają średnią krajową. Za to czas pracy zaniżają

! Odpowiedz
20 20 jasiek2017

Tak, nauczyciele pracują po 10 h tygodniowoi mają po 20 tys/mies !

! Odpowiedz
10 4 hfjdj odpowiada jasiek2017

Ja nic tygodniowo nie pracuje a zarabiać to nawet nie wiem ile ale napewno więcej niż 20tys. Kiedyś byłem w kuchni żeby sobie buty podczyścić i tak przy ścianie między automatem do kawy a automatem do wody kucnąłem i słucham dwóch lasek. I coś gadały że 6tys. ma ktoś/któraś z nich?/mąż/razem? I potem coś o żłobku że tys.zł, w każdym razie wstałem i przeszedłem obok nich i tak popatrzałem tylko z lekkim współczuciem... tak mnie głos w środku mówił: "za 6 tys. pracujecie? żućcie to ludzie szkoda życia, już lepiej być bezdomnym i cieszyć się życiem kadego dnia niż marnować psychikę, plecy i hemoroidy hodować." Ale nie jestem aż tak wylewny. Zresztą jak wyszedłem na parking i popatrzyłem na budynek biura z którego jestem dumny to mi to współczycie czmychneło z głowy.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 7 rekin1986

Nauczycielli oraz sektora publicznego się nie bierze do staystyk tylko firmy 9 plus i na pełny etat z umową o pracę ale to szczegół

! Odpowiedz
5 4 xxpp

około 50 godzin tygodniowo to mało, czy dużo?
tyle pracują nauczyciele, którzy prowadzą zajęcia, kółka, spotkania z rodzicami, prowadzenie dokumentacji (jest tego coraz więcej), sprawdzjaa prace domowe, odpowiadają na maile rodziców itd. Praca nauczyciela to juz od dawna nie jest tylko prowadzenie zajęć.
No ale co możesz o tym wiedzieć.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
16 15 and-owc

Kiedy dogonimy rok 1994 ?: 63 936 000/rok, (5 328 000zł/m-c x 12m-cy). Już bylismy milionerami. Przeciętne wynagrodzenie od 1950 r. (https://www.zus.pl/baza-wiedzy/skladki-wskazniki-odsetki/wskazniki/przecietne-wynagrodzenie-w-latach).

! Odpowiedz
1 13 silvio_gesell

Mediana jest ok. 20% niższa, więc ok. 4500zł brutto.

! Odpowiedz
0 2 zzibi2

dodatkowo nie wlicza mikroprzedsiębiorstw, więc pewnie w okolicy 3k

! Odpowiedz
6 9 hfjdj

Powinny być reklamy maści na ból dupy.

! Odpowiedz
25 34 maryjanek

spółki skarbu państwa z synekurami robią średnią

! Odpowiedz
36 22 talmud

jaki jest sens podawania "średniej" ....jak wiekszosc pracownikow zarabia poniżej średniej.....chyba tylko po to zeby pośmiać sie "wyborcom" w twarz....:):)
w ameryce 0.01% kontroluje 90% bogactwa a ......."średni dochód" jest ....."oszałamiający".....oy vey goyim knows....:)

! Odpowiedz
18 7 hfjdj

I oczywiście to beczenie baranków bo podali średnią a oni nawet tyle nie zarabiają i mają foszka.

! Odpowiedz
3 24 zenonn

Jak szef bierze 300 tys a 81 pracowników po 2 tys to średnia jest 5,6 tys

! Odpowiedz
8 6 hfjdj odpowiada zenonn

No najgorszy ten szef co bierze 300tys.

! Odpowiedz
3 13 kerad_

Sens jest takie żeby zobaczyć jaka jest tendencja zmian. A frustracje na temat swoich zarobków należy wylewać u szefa, a nie obrażać się na współczynniki ekonomiczne!

! Odpowiedz
1 5 sammler

Nie. Po to, by składka zdrowotna dla przedsiębiorców była jak najwyższa. Nieprzypadkowo podstawą do jej naliczania (w wysokości minimalnej) jest przeciętne wynagrodzenie za IV kwartał roku poprzedniego, by właśnie wliczać efekty jednorazowe w postaci np. premii i nagród. Tylko że wysokość tej składki obowiązuje później przez cały rok!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
75 47 marxs

kolejne PISdurnoty i PISpropaganda średnia krajowa przekroczyła 5 600 zł? niech każdy PISnięty jak w to wierzy przejdzie się do byle jakiego UPu i znajdzie oferty pracy za 5600 zł
80-90 % ofert to za minimalną a do tego robota na 3 zmiany albo co gorzej w ruch ciągłym
4-brygadowym ot taki mini Auschwitz-Birkenau dla tzw."pracownika" w polskim wydaniu

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
8 16 wektorwg

Kapitalizm

! Odpowiedz
58 30 marxs odpowiada wektorwg

tu nie o to chodzi o kapitalizm tylko o mowienie prawdy a KAŻDY PIS zamiast jeszcze mordę otworzy to już łże i kłamie jako przykład Pan Pinokio dwa razy skazany prawomocnymi wyrokami sądowymi za kłamstwa(dlatego tak walczą z sędziami i chcą mieć swoich ci nie skażą a jeszcze dadzą odszkodowanie albo jakąś fajną działeczkę przy autostradzie na otarcie łez)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 3 rekin1986

Żadna szanująca się firma nie szuka fachowców czy specjalistów w pośredniaku tylko przez portale dla pracodawców

W pośredniakach owszem trafiają się oferty za 6 tys brutto tylko , że lista wymogów prawie jak na dyrektora korporacji

Ostatnio mnie zwaliło z nóg ogłoszenie o poszukiwaniu kierownika budowy z uprawnieniami BHP i przeciwpożarowymi do gaśnic i hydrantów oraz uprawnieniami na koparki i Prawo jazdy kat C+E to było za 6 tys brutto

Takie wymogi spokojnie spełniłby mój prezes dr inż od BHP i ochrony środowiska z uprawnieniami na gaśnice i hydranty z tym , że stawka wyjściowa to 250 zł za godzinę
żeby mu się chciało wyjść z gabinetu

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil