REKLAMA

Prywatna piwniczka na wino

2007-09-25 08:37
publikacja
2007-09-25 08:37
Wino jest wymagające i wymaga szczególnego traktowania. Do długiego przechowywania najlepsza jest piwnica, w której panuje cisza, odpowiednia temperatura i wilgotność. Godnie ją jednak zastąpi nowoczesna winiarka.

Wino nie lubi światła, hałasu, zbyt niskiej lub zbyt wysokiej wilgotności, zmieniających się temperatur. Kto myśli poważnie o własnej kolekcji tego trunku prędzej czy później stanie przed dylematem, jak ją przechowywać. Do długiego leżakowania najlepsza jest piwnica - z porowatymi ścianami, podłogą wysypaną żwirem, oświetlona jedynie płomieniem świec; temperaturą ok. 12C i wilgotnością 70-80%. Tylko, że posiadanie takiej piwniczki to luksus, no i dodatkowe obowiązki. Alternatywą jest chłodziarka na wino. Popularnie nazywana winiarką, jest w ofercie wielu producentów urządzeń AGD.

Winiarka, co to takiego?

Chłodziarka do wina wyglądem przypomina witrynę chłodniczą. Ma drzwiczki zwykle z przyciemnionego szkła, dzięki czemu butelki są widoczne, a jednocześnie chronione przed niekorzystnym wpływem światła. W zależności od wielkości można w niej zmieścić od 20 do 180 butelek o pojemności 0,75 litra. Dostępne są zarówno modele wolno stojące, jak i przeznaczone do zabudowy. Wszystkie posiadają kilka, drewnianych lub metalowych półek, na których, w pozycji poziomej, układane są butelki.

Funkcje i możliwości

Winiarki mają możliwość regulacji temperatury, zwykle 4-18C. Wyposażone są w system wentylacyjny, doprowadzający świeże powietrze, filtry usuwające obce zapachy oraz kompresory, które eliminują wszelkie drgania zapewniając trunkom pożądany spokój. Niezbędne oświetlenie wewnętrzne umieszczone jest zwykle z przodu urządzenia, tak by butelki ulegały jak najmniejszemu naświetleniu. Wśród chłodziarek na wino wyróżnia się: typu piwnica - do długotrwałego przechowywania, panuje tu niezmienna wilgotność i jednakowa temperatura; ze strefami temperatur - mają wydzielone co najmniej dwie komory, lub wyznaczone półki, w których warunki dostosowane są do wymagań różnych gatunków wina. Te drugie służą często jako podręczne barki, choć nadają się również do długotrwałego przechowywania win.

EMILIA WITKOWSKA

Fot. Electrolux
Butelki z winem zawsze pod ręką - przechowywane w idealnych warunkach i w eleganckiej oprawie, gotowe do podania na stół. To wszystko gwarantuje chłodziarka na wino

Do pobrania

electroluxjpg
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Budżet rodziny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki