Prysł mit niezależności polskich sądów

główny analityk Bankier.pl
Bezczelna, lecz skuteczna prowokacja dziennikarska obnażyła fakt, o którym do tej pory nie wypadało mówić. Niezależność i niezawisłość polskich sądów od władzy wykonawczej okazała się fikcją. To kolejny etap utraty pewnych zbiorowych złudzeń.

Prysł mit niezależności polskich sądów
Źródło: Thinkstock

Do tej pory można było myśleć, że mimo całej swej ślamazarności wymiar sprawiedliwości w III Rzeczypospolitej jest niezawisły i niezależny. Teraz tę wiarę podzielają tylko nieuleczalni marzyciele i obłudnicy. Wystarczył jeden telefon dziennikarza „Gazety Polskiej Codziennie”, by zdemaskować fikcję niezależności. Prezes gdańskiego sądu okręgowego stanął na baczność i strzelił obcasami, rozmawiając z osobą podającą się za asystenta szefa Kancelarii Premiera. Czyli za urzędnika państwowego niskiej rangi.

»Tusk: wypowiedzi sędziego - nie do zaakceptowania


Jeden telefon z Kancelarii wystarczył, aby sędzia był gotowy ustalić termin rozprawy i „zaufany” skład sędziowski wyrokujący w aferze, w którą pośrednio zamieszany jest syn premiera. Fikcja konstytucyjnej niezawisłości polskiego sądownictwa została zdemaskowana. Można tylko domniemywać, że podobne telefony nie są dla polskich sędziów zaskakujące i że gdyby zażądał tego sam Pan Premier, to sędzia urządziłby rozprawę nawet w siedzibie partii rządzącej.

Nie wińcie sędziego


Może się wydawać, że sędzia Milewski miał chwilę słabości lub padł ofiarą wrodzonego braku asertywności. Zamiast zakończyć rozmowę mocno niecenzuralnym czasownikiem, postanowił złamać podstawowe pryncypia swojej profesji. Nie mam jednak do niego pretensji. To tylko trybik w maszynie, która podporządkowana jest interesom państwa, a nie dobru jego obywateli.

»Sędzia się tłumaczy: "zmanipulowano zbitki dwóch rozmów"


Od małego wmawiają nam, że w Polsce obowiązuje klasyczny monteskjuszowski trójpodział władzy. Że sądy są niezależne od rządu i że są w stanie się mu sprzeciwić, aby chronić obywateli przed tyranią władzy wykonawczej. Ale to nieprawda. Chcecie przykładów? W czyim interesie działają sędziowie automatycznie akceptujący wnioski podsłuchowe, masowo składane przez policję i służby specjalne? Dlaczego sądy bez zastanowienia kwitują praktycznie każdy wniosek prokuratora o aresztowanie na 3 miesiące? I to nawet w najbardziej niewinnych przypadkach? Dlaczego w polskim „niezawisłym” sądzie praktycznie niemożliwe jest uzyskanie godziwego odszkodowania od Skarbu Państwa? Dlaczego sędziowie - w tym także ci z Trybunału Konstytucyjnego - boją się orzekać przeciwko państwu i jego urzędnikom, kiedy ci krzywdzą obywateli?

Sądy na pasku ministra finansów


Tam, gdzie nie wiadomo, o co chodzi, niemal zawsze chodzi o pieniądze. Sędziowie zawdzięczają swoje pensje rządowi. A nikt rozsądny nie będzie kąsał ręki, która go karmi. Wysokie i w całości sponsorowane przez podatników emerytury sędziowskie nie są zaś niczym innym, jak łapówką za korzystne wyroki. Nie dziwię się, że polskie sądy nie chcą orzekać przeciwko państwu, które ich utrzymuje. I to nie jest tylko polska specyfika. To konstrukcja całego systemu władzy we współczesnej Europie prowadzi do takich patologii.

»Gowin ostro zareagował na prowokację wobec sędziego z Gdańska


Dlatego zachowanie gdańskiego sędziego nikogo nie powinno dziwić. Lamentowanie nad „skandalem” w wykonaniu polityków i dziennikarzy to dowód najwyższej hipokryzji bądź utraty kontaktu z rzeczywistością. Gdy następnym razem jakiś sąd lub trybunał wyda wyrok niekorzystny dla obywateli i podatników, przypomnijmy sobie słowa sędziego Milewskiego: „Proszę się nie martwić”.

Krzysztof Kolany
Główny Analityk Bankier.pl

Krzysztof Kolany

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~Caesar

Niestety częściowo się zgadzam z panem Kolany. Częściowo, bo ja uważam że jest dużo gorzej niż pan Kolany pisze. Chore jest państwo - totalnie zepsuta głowa, ponad 2 mln Polaków w desperacji wybrało emigracyjną tułaczkę bynajmniej nie za samym chlebem...Co do zasady (PO przeforsowało w praktyce bezkarność urzędników , zarządów spółek i rad nadzorczych) urzędnicy i funkcjonariusze są nietykalni, mają szereg przywilejów i ZERO odpowiedzialności . Sędziowie , prokuratorzy i parlamentarzyści są dodatkowo chronieni immunitetem w tym również - od krytyki . Sędziowie i prokuratorzy zostali w zasadzie w całości przeniesieni ze struktur PRLu - czyli służby Moskwie. Zachowali WSZYSTKIE nabyte przywileje, dołożono nowe. Samowolę i zwolnienie z odpowiedzialności (ustawowe!) nazwano niezawisłością. Za PRLu było o tyle lepiej że poza wymaganą dyspozycyjnością sędzia i prokurator podlegał też ocenie i odpowiadał - co prawda przed "władzą", ale jednak. Dziś nie odpowiada już przed nikim, więc postępuje degrengolada ale kariera i uposażenie to wystarczające narzędzia dla podporządkowania ludzi o duszach carskich czynowników. A przykład proszę bardzo Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego - powołany przez Bronisława K. - sędzia Stanisław Dąbrowski w stanie wojennym był sędziom sądu wojewódzkiego....Zaiste urodzony demokrata.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~sibut

PO w pełnej krasie- http://www.dziennikzachodni.pl/artykul/658709,syn-komisarz-biedy-w-bytomiu-strzelal-w-plakat-wyborczy,id,t.html

! Odpowiedz
0 0 ~skazany

panie kolany !! napisał pan naprawdę świetny artykuł otym,żepies nie pokąsa swego pana!! o tym, że rozdział władzy ustawodawczej, wykonawczej i sądowniczej to fikcja !!
Pan wie,oczym pan pisał !! ja wiem też,o czym pan pisał!! może jeszcze nieliczni też to wiedzą!! niestety, 99,9999999% obywateli naszego kraju, nawet gdyby przeczytało pana artukuł setki razy, nic z tego nie rozumie i nie jest w stanie pojąć o czym jest mowa !! Ci ludzie idą głosować!!Tymi ludzmi można sterować do woli !! ci ludzie nie potrafią myśleć !! Jesteśmy skazani na tych ludzi!!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~Qwerty

Natychmiastowo powinniśmy wziąść broń i siłą wyrzucić cały reżim okrągłostołowy (PO&PIS&SLD&PSL i partie transferowa RP). To nie jest państwo! to jakaś kpina! Posadzenie króla na tronie by było najlepszym rozwiązaniem.

! Odpowiedz
0 0 ~oszołom

Każdy średnio rozgarnięty człowiek, który choć raz był na rozprawie w sądzie, ma o tej bandzie jak najgorsze zdanie.

! Odpowiedz
0 0 ~marcin77

A ja się dziwię mocno, że główny analityk Bankier.pl potrafi od razu rzucić ogólne hasło pod adresem całego wymiaru sprawiedliwości w Polsce, na podstawie przypadku z Gdańska, że niezależność sądów polskich to fikcja. Artykuł jest na poziomie bardzo miernego dziennikarza a nie jak przystało na głównego analityka Bankier.pl. Nie wspomnę o bardzo krzywdzącej ocenie w stosunku do wszystkich uczciwych i niezależnych od jakichkolwiek wpływów politycznych sędziów z całego kraju. Żenujący artykuł.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~judex

Tak, tak - sędzia Milewski to ziarno kąkolu w pełnym worku zdrowych ziaren żyta. Wszyscy wiemy, że sądy są "absoliutnie" niezawisłe, zaś sędziowie in corpore - skrajnie uczciwi. Prawda, że generalizowanie nie ma sensu, ale w Polsce, "tu i teraz" zbyt wiele jest przykładów kundlizmu sędziów i prokuratorów, by "dziwić się" wymowie artykułu. Przykro mi, ale to propagandowy bełkot marcina77 o "rzucaniu ogólnych haseł pod adresem". Są rzucane słusznie - bo za wiele już było przypadków "drukowania" wyroków, miłosnych związków sędziów z przestępcami, etc. Polecam - dla ochłody - film o uczciwych sędziach (wprawdzie piłkarskich, ale co tam) - "Piłkarski poker".

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~basiek

Do marcin77...czyżbyś miał sędziów w rodzinie ? bo żaden człowiek ich nie broni ani chwali, oprócz tych , którzy dają im łapówy! Wiele znam przykładów przekupnych sędziów...a taki lżejszy przypadek, to gdy policja wniosła oskarżenie a potem pytali świadków czy może coś dostali z sądu, bo nawet wyroku nie było. ..ha,ha,ha. Sąd wyroku nie wydał! A sprawa żadna, o wywóz nieczystości w miejsca niedozwolone...Szkoda słów! Kolega zaś opowiadal jak sam przekupił sedziego przez adwokata właśnie...Zastanów się więc kogo bronisz! chyba sam siebie!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~Polak

Gratuluję Panie Kolany za świetny artykuł i prawdę, która jest znana od lat !!!
Teraz piszą że się chcą dobrać do tego dziennikarza co wszystko nagrał. Ludzie - państwo medal ( nagrodę ) mu powinni dać !!! Wy dziennikarze obserwujcie tą sprawę bo szykują na niego paragraf. Brońcie takich ludzi jak NIEPODLEGŁOŚCI !!! Pokazywać takich co okradają ten kraj i ludzi z pieniędzy i honoru.
Jak widać pisze Pan b.dobre artykuły ekonomiczne ( złoto ) jak i ,, społeczne"- GRATULUJE !!! ( uważaj Pan na siebie i miej oczy i głowę otwartą ). POWODZENIA .......

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~emeryt dziennikarz

świetny, odważny komentarz, gratuluję panu redaktorowi kolana

! Odpowiedz