Prowadzenie biznesu w Polsce wciąż jest skomplikowane

Polska wciąż uważana jest przez przedsiębiorców za trudne miejsce do prowadzenia biznesu. Pod względem zawiłości procedur i kosztów zajmujemy 21. miejsce wśród 76 państw świata - wynika z raportu TMF Group. W Europie trafiliśmy na 10. pozycję w rankingu 30 państw. Trudniej prowadzić biznes jest m.in. w Niemczech, Grecji, we Francji czy na Słowacji, za to łatwiejsze życie przedsiębiorcy mają m.in. w Holandii, Danii, Rosji, Bułgarii czy na Węgrzech.

(YAY Foto)

- Najważniejszymi elementami przy prowadzeniu biznesu są koszty prowadzenia działalności, a także przejrzyste i klarowne procedury, które wspierają rozwój biznesu, a przynajmniej mu nie przeszkadzają - mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes Dagmara Witt-Kuczyńska, dyrektor operacyjna TMF Group. - Dla przedsiębiorców najważniejsze jest, aby móc się skupić na podstawowej działalności gospodarczej i operacyjnej swojego przedsiębiorstwa, a nie na konieczności wypełnienia bardzo skomplikowanych i żmudnych oraz czasochłonnych procedur.

Polska w Europie znalazła się na 10. miejscu pod względem trudności, co oznacza, że w 20 krajach Starego Kontynentu biznes prowadzi się znacznie łatwiej. To brytyjskie wyspy Jersey i Guernsey, ale też Dania, Holandia, Bułgaria czy Węgry. Z większymi formalnościami muszą się mierzyć natomiast biznesmeni w Grecji, na Słowacji, w Niemczech, Francji, na Ukrainie, w Portugalii i Hiszpanii.

W zestawieniu globalnym Global Business Complexity Index, w którym uwzględniono 76 krajów, Polsce też przypadło miejsce bliżej końca rankingu: 21. pod względem trudności i 56. wśród krajów najżyczliwszych biznesowi.

- Dwa najważniejsze aspekty, które powodują, że w Polsce trudno jest prowadzić biznes, to przede wszystkim skomplikowane procedury, a także bardzo często zmieniające się środowisko legislacyjne - wyjaśnia Dagmara Witt-Kuczyńska. - Największym wyzwaniem dla firm, które chcą prowadzić działalność w Polsce, jest przede wszystkim formalizm urzędów. Niestety, wielokrotnie w urzędach należy przedstawić oryginał jakiegoś dokumentu bądź też osobiście stawić się w urzędzie. Natomiast w innych jurysdykcjach wystarczy przesłać ten dokument w formie skanu czy faksu, a rejestracja następuje przez portal internetowy.

Na świecie najprościej odnaleźć się w biznesowej rzeczywistości Kajmanów, Curaçao, wyspy Jersey i Tajlandii. Zaraz za nimi znalazły się Paragwaj i Izrael. Poza Szwajcarią, Holandią i Brytyjskimi Wyspami Dziewiczymi wysoko plasują się także Stany Zjednoczone, Australia i Nowa Zelandia. Wśród najbardziej wymagających rynków - poza Grecją - znalazły się także Indonezja, Brazylia i Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Przykładem utrudnień już na starcie może być to, że wszystkie dokumenty korporacyjne firmy, która chce rozpocząć działalność w Polsce, muszą być wypełnione w języku polskim. Poza tym problemem jest także długi czas założenia firmy w przypadku podmiotów, których spółki-matki mają siedzibę poza Polską.

- Proces zakładania spółki dla inwestora zagranicznego jest istotny, natomiast nie jest to rzecz najważniejsza. Bierze się pod uwagę również wiele innych aspektów - podkreśla przedstawicielka TMF Group. - Obecnie na rynku polskim działa wiele podmiotów, które już oferują gotowe spółki, więc ten proces jest istotnie uproszczony. Można oczywiście również założyć spółkę przez internet, natomiast wiąże się to z wieloma uproszczeniami, m.in. tym, że trzeba zaakceptować wzorzec umowy spółki, nie można go dostosowywać do własnych wymagań. Jeśli chodzi o kraje, gdzie jest to prostszy proces, to są to m.in. Anglia i Czechy, a tak naprawdę każdy kraj ma swoje mocne i słabe strony w tym procesie.

Autorzy raportu brali pod uwagę różne aspekty prowadzenia działalności, nie tylko jej zainicjowanie, lecz także przepisy, regulacje i kary, księgowość i opodatkowanie oraz Kodeks pracy, w tym zasady dotyczące zatrudniania, zwalniania i wynagradzania pracowników.

- Inny przykład: w ostatnim czasie zmieniły się mocno przepisy dotyczące składania sprawozdań finansowych, które muszą być składane w formie elektronicznej, natomiast członkowie zarządu muszą mieć podpisy elektroniczne. To bardzo istotnie skomplikowało proces - mówi Dagmara Witt-Kuczyńska.

Źródło:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 4 raficus

Pierwsza rzeczą jaka trzeba zrobić to zmiana w mentalności urzedasow!
Podam przykład, jeśli jest jakaś kontrola skarbowa czy jakaś inna, to przedsiębiorca winien być traktowany jak porządny obywatel nie łamiący prawa, no chyba ze udowodni mu się winę. Zatem domniemanie niewinności aż się udowodni ewidentna winę. A co jest teraz? Przedsiębiorca musi się tłumaczyć, jest upodlany i traktowany jak złoczyńca, choć nie raz nic złego nie uczynił. To musi się zmienić!!!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 6 marianpazdzioch

Państwo nie ma pieniędzy nawet na dobrych prawników do pisania ustaw, nie mówiąc już o innych podstawowych funkcjach jak wymiar sprawiedliwości, wojsko, policja czy budowa dróg. Jakim więc cudem ma być dobrze?

! Odpowiedz
19 17 khh

Jest trudno? Za chwile nie bedzie wogole mozliwe prowadzenie biznesu. Dla prezia naszej jedynie slusznej partii 'polski kapital' to panstwowy pod kontrola partii. Nikt przy zdrowych zmyslach nie prowadzi biznesu w takich 'rajach na ziemi'.

! Odpowiedz
10 5 trooper

Masz rację, albo PIS odejdzie w zapomnienie, albo kolejne 4 lata zepchną nas w przepaść. Jak się trafi recesja za takich rządów jakie mamy, to druga grecja to będzie mało powiedziane. Będziemy wychodzić z kryzysu przez kolejne 20 lat.

! Odpowiedz
15 9 bt5

Procedury to są 3- cio rzędne kwestie. Czytałem na forum polonijnego biznesu wątek na temat osób zza granicy wchodzących w biznes w Polsce i powtarzały się w narzekaniach na Polskę dwie sprawy: 1. polscy klienci mają wielkie wymagania a nie mają pieniędzy nawet na małe wymagania, 2. nagminne opóźnianie płatności czy wręcz całkowicie ignorowanie wezwań do zapłaty. Słowem trzeba mieć nie dobrze z głową żeby się porywać w Polsce na prowadzenie biznesu. Jedynie fabryki zagranicznego kapitału zatrudniające Ukraińców i produkujące na eksport jako tako prosperują i to tylko do momentu gdy całkiem nie padła koniunktura.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 2 khh

To co? Klienci sa niedopasowani do oferty biznesowej czy oferta do klientow? Jak myslisz? Bo mi sie wydaje, ze jak nie masz nic do zaoferowania na danym rynku, to na niego nie wchodzisz, zamiast narzekac na klientow.

! Odpowiedz
7 8 karbinadel

Takie głupoty może pisać tylko ktoś, kto nigdy nie prowadził własnej działalności. Procedury są bardzo istotne, bo po pierwsze zabierają mnóstwo czasu, po drugie sporo kosztują. A pod władzą niemiłościwie panującej jedynie słusznej partii tych procedur przybywa z każdym miesiącem

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne