Prowadzący prywatne szkoły w Małopolsce wyłudzili 7,8 mln zł z subwencji oświatowej MEN

Małopolscy policjanci zatrzymali trzy osoby prowadzące prywatne szkoły, podejrzane o wyłudzenie 7,8 mln zł pochodzących z subwencji oświatowych przyznawanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Za popełnione oszustwa grozi im do ośmiu lat więzienia.

Jak poinformowała w środę Barbara Szczerba z zespołu prasowego małopolskiej policji, zatrzymanie właścicieli ośrodków kształcenia – matki i syna oraz zarządzającej nimi dyrektorki, to efekt śledztwa prowadzonego przez funkcjonariuszy wydziału do zwalczania przestępczości gospodarczej Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie, pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Tarnowie.

Według ustaleń grupa, w której skład wchodzili 58-letnia matka, jej 34-letni syn oraz 57-letnia kobieta, która pełniła w szkołach funkcje dyrektora, pod przykrywką prowadzenia prywatnych ośrodków kształcenia w latach 2016-2018 wyłudziła z jednego z małopolskich urzędów miasta 7,8 mln zł subwencji oświatowych przyznawanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Pieniądze te wypłacane były na podstawie wniosków, w których podejrzani poświadczyli nieprawdę, zawyżając liczbę uczniów.

"Zebrany w śledztwie materiał dowodowy, w tym protokoły z przeprowadzonych kontroli oświatowych oraz faktury dotyczące fikcyjnych remontów, pozwoliły na przedstawienie zarzutów zarówno właścicielom szkół, jak i zarządzającej nimi dyrektorce" - poinformowała Szczerba.

Wszyscy odpowiedzą za wyłudzenie mienia znacznej wartości w postaci dotacji pochodzącej z MEN. Wobec członków rodziny, którym przypisano rolę kierowniczą w przestępstwie, zastosowane zostały środki zapobiegawcze: 58-latka trafiła na trzy miesiące do aresztu, a jej syn został objęty dozorem policji. Mężczyzna otrzymał również zakaz opuszczania kraju. Podejrzanym za popełnione przestępstwa grozi do ośmiu lat więzienia.

autor: Rafał Grzyb

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,5% X 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 084,56 zł IX 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil