Protesty w kilku miastach po podwyżce cen benzyny w Iranie

W Iranie doszło w sobotę wieczorem do kolejnych protestów przeciwko racjonowaniu i podwyżce cen benzyny. Półoficjalna irańska agencja prasowa Isna poinformowała, że poprzedniej nocy w starciach w siłami bezpieczeństwa zginęła jedna osoba.

(fot. WANA NEWS AGENCY / Reuters)

Demonstracje, które w kilku miastach przerodziły się w gwałtowne starcia z policją, rozpoczęły się w piątek późnym wieczorem, po ogłoszeniu przez rząd znacznej podwyżki cen benzyny.

Niemiecka agencja dpa poinformowała, że władze drastycznie ograniczyły w kraju dostęp do internetu, chcąc w ten sposób utrudnić organizację antyrządowych demonstracji a także publikację zdjęć z protestów i brutalnych działań policji.

W piątek prezydent Iranu Hasan Rowhani oświadczył, że władze podnoszą o połowę ceny benzyny, aby wspomóc ludność kraju "w drodze redystrybucji dóbr, nie zaś w celu zmniejszenia deficytu budżetowego". Według Rowhaniego dochody ze sprzedaży paliwa płynnego po podwyższonej cenie przyniosą poprawę sytuacji materialnej 60 milionów osób w liczącym ponad 80 milionów ludzi Iranie.

Rząd zapowiedział pierwsze wypłaty dla rodzin już za 10 dni. Każde małżeństwo ma otrzymać po 550 tys. riali (ok. 50 zł), a każda rodzina od pięciu osób wzwyż - 2 mln (ok. 183 zł).

Pogrążony w ciężkim kryzysie gospodarczym Iran należy do krajów, w których paliwa płynne są najwyżej subwencjonowane: dotąd cena litra benzyny ustalona była przez rząd na poziomie 10 tys. riali (0,91 zł).

Każdy irański kierowca ma specjalną kartę, dzięki której będzie mógł kupić maksymalnie 60 litrów benzyny na miesiąc, płacąc 15 tys. riali (1,37 zł) za litr. Jednak każdy następny litr paliwa zakupiony w tym samym miesiącu będzie go kosztował dwukrotnie drożej. Karty zostały wprowadzone w 2007 roku w ramach walki z przemytem taniej irańskiej benzyny. System ten stopniowo porzucono, ale w listopadzie 2018 roku rząd wprowadził go ponownie. 

Irański MSZ potępia wsparcie USA dla "grupy podżegaczy" protestujących w Iranie

MSZ Iranu potępiło w poniedziałek w komunikacie USA i sekretarza stanu Mike'a Pompeo za wyrażenie poparcia dla "grupy podżegaczy" protestujących w tym kraju i za "interwencjonistyczne uwagi". USA zdecydowanie potępiły użycie "śmiercionośnej siły" w Iranie.

W sobotę sekretarz stanu Mike Pompeo napisał na Twitterze: "Jak powiedziałem narodowi Iranu blisko półtora roku temu: USA są z wami". W niedzielę Biały Dom poinformował, że Stany Zjednoczone zdecydowanie potępiły użycie "śmiercionośnej siły" wobec uczestników antyrządowych protestów i wprowadzenie "surowych ograniczeń komunikacyjnych" przeciwko demonstrantom w Iranie.

Irańskie ministerstwo napisało w komunikacie, że "szlachetny naród irański dobrze wie, że taka hipokryzja nie przekłada się na oznaki uczciwości i współczucia".

Władze irańskie podały w niedzielę, że jedna osoba została zabita podczas protestów w mieście Sirdżan na południu Iranu. W mediach społecznościowych pojawiły się z kolei doniesienia o kilku ofiarach śmiertelnych w wyniku starć sił bezpieczeństwa z demonstrantami w Teheranie i kilkunastu innych miastach w całym kraju.

Jak zauważa agencja Reutera, protesty przeciwko podwyżce cen benzyny przerodziły się w demonstracje o charakterze politycznym.

Agencja AFP napisała, powołując się na irańskie źródła, że od piątku w protestach zginął jeden policjant w Kermanszah i jeden cywil w Sirdżanie. Około 40 osób zatrzymano w mieście Jezd w środkowym Iranie po starciach z policją podczas demonstracji.

Organizacja pozarządowa NetBlocks, monitorująca blokady internetu, w sobotę wieczorem przekazała na Twitterze, że "w Iranie obecnie trwa niemal całkowita blokada krajowego internetu (...)".

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne
ZŁOTO -0,01% 1 480,25
2019-12-16 10:19:00
MIEDŹ 0,55% 6 174,75
2019-12-16 10:19:00
ROPA 0,62% 65,33
2019-12-16 10:19:00
SREBRO 0,24% 17,04
2019-12-16 10:17:00
PLATYNA 0,28% 933,25
2019-12-16 10:19:00

Znajdź profil