REKLAMA

Protest branży fitness. "Nie zamykajcie siłowni. Fitness to zdrowie"

2020-10-17 14:35
publikacja
2020-10-17 14:35
fot. Mateusz Włodarczyk / FORUM

Kilkaset osób uczestniczyło w sobotnim proteście właścicieli i pracowników klubów fitness oraz siłowni, którzy nie zgadzają się z zamknięciem swojej branży w związku koronawirusem.

Od soboty weszły w życie nowe obostrzenia związane z epidemią koronawirusa. W związku z tym zawieszona została działalność basenów, aquaparków i siłowni. Z decyzją rządu nie zgadzają się ich właściciele, pracownicy i klienci, którzy przyszli w sobotę zaprotestować w tej sprawie.

Na placu Zamkowym zgromadziło się kilkaset osób. Niektórzy z nich przynieśli ze sobą transparenty "Fitness = zdrowie", "Fitness = odporność", czy "Nie zamykajcie siłowni. Fitness to zdrowie". W trakcie manifestacji jej uczestnicy skandowali "Chcemy pracować".

"Kościoły otwarte, knajpy otwarte, to skoro one są otwarte, a tam też mogą być ogniska epidemii, to po co nas się zamyka? (...) Nasza branża to jest 100 tysięcy miejsc pracy i przez rozporządzenie w ciągu dwóch dni chcą ją zamknąć całkowicie. Tak naprawdę dzisiaj te 100 tysięcy osób ma trafić na bruk. (...) My jako branża nie mogliśmy w większości skorzystać z tarczy PFR z prostej przyczyny; nasza branża to umowy zlecenie, a żeby skorzystać z tarczy PFR są potrzebne umowy o pracę. Tylko 8 procent branży skorzystało z tarczy PFR. Co to jest?"- podkreślali podczas manifestacji jej organizatorzy

Zaznaczali też, że strata, którą branża poniosła do tej pory, to 3 mld zł. "Byliśmy zamknięci jako pierwsi i otwarci jako ostatni. Jesteśmy jedyną prywatną branżą, łącznie z aguaparkami, która jest teraz zamykana, ale jest jedna różnica. W marcu nasi klienci byli w wielu przypadkach przeciwko nam, a raczej chcieli, żeby nas zamknąć, bo przecież się bali, nie wiedzieli, o co chodzi. Dzisiaj ci klienci są z nami (...) Nie jesteśmy marginalną branżą" - podkreślali organizatorzy protestu.

Ich protest poparł m.in. prezydent stolicy Rafał Trzaskowski. "Trwa protest branży fitness. Epidemia uzasadnia obostrzenia, ale nie uzasadnia wprowadzania ich na oślep i bez logicznych podstaw. Skoro, w ograniczonym zakresie działać mogą lokale gastronomiczne, sklepy czy kościoły, to czemu na katastrofę skazuje się siłownie czy pływalnie?" - napisał w sobotę na Twiterze Trzaskowski.

Poparł go też m.in. obecny na manifestacji były kandydat na prezydenta Polski Paweł Tanajno, czy jeden z liderów Konfederacji Krzysztof Bosak.

"Jestem nie tylko osobą, która zgadza się z celem Waszego protestu, ale również Waszym klientem, czy kolegą z siłowni (...) Uważam, że w tej chwili ograniczanie w tak chaotyczny sposób, na wyrywki różnych branż jest po prostu niesprawiedliwe, jest ograniczeniem praw obywatelskich, które bez stanu nadzwyczajnego nie powinno być wprowadzane" - mówił do zgromadzonych ludzi Bosak.

Organizatorzy sobotniego protestu zapowiedzieli, że jeżeli w ich sprawie nic się nie zmieni, to będą organizować kolejne manifestacje.

Policja uznała zgromadzenie za nielegalne i wezwała uczestników do rozejścia się. Wcześniej funkcjonariusze informowali m.in. przez megafony uczestników o obowiązujących obostrzeniach sanitarnych. Podchodzili też do protestujących z informacją o zakazie zgromadzeń spontanicznych.

Jak przekazał PAP asp. sztab. Mariusz Mrozek z Komendy Stołecznej Policji, w czasie zabezpieczenia zgromadzenia na pl. Zamkowym policjanci wylegitymowali 256 osób, wystawili 11 mandatów karnych, 215 wniosków o ukaranie do Sądu i sporządzili 226 notatek do Sanepidu. (PAP)

Autorzy: Aleksandra Kuźniar, Marcin Chomiuk

akuz/ mchom/ robs/

Źródło:PAP
Tematy

Komentarze (10)

dodaj komentarz
grab
Fitness to również pot, dynamiczny oddech i ścisk na salach!
karbinadel
Nie ma ścisku, bo obiekty dostosowały się do wytycznych odnośnie tzw. dystansu społecznego. Ja osobiście z siłowni nie korzystam, wolę trening na świeżym powietrzu. Ale wkurza mnie takie bezsensowne niszczenie drobnego biznesu oraz ograniczanie wolności
barysza51
Ta władza potrafi tylko trzymać za mordę !!! Zero myślenia !!!!
rysiek58
brawo Panie Krzysztofie Bosaku za założenie maseczki na proteście. Jest Pan inteligentnym człowiekiem, nie ma sensu iść w zaparte z obostrzeniami Władzy. Dbajmy o wytyczne i zdrowie. Wirus istnieje i nie można udawać że nie ma zagrożenia. Dzięki temu tworzona jest pewna przestrzeń do wspólnych rozmów i brawo Panie Krzysztofie Bosaku za założenie maseczki na proteście. Jest Pan inteligentnym człowiekiem, nie ma sensu iść w zaparte z obostrzeniami Władzy. Dbajmy o wytyczne i zdrowie. Wirus istnieje i nie można udawać że nie ma zagrożenia. Dzięki temu tworzona jest pewna przestrzeń do wspólnych rozmów i porozumień.
karbinadel
Marchewki się skończyły, został już tylko kij - i będzie używany coraz częściej
karbinadel
Taka sama jak twoja głowa
samsza
11 mandatów karnych, 215 wniosków o ukaranie do Sądu i sporządzili 226 notatek do Sanepidu

- czyli "przyjmij mandat i napisz odwołanie do sądu, a nie będzie ci grozić sanepidowe 30 tyś kary" to fake news. Do sanepidu kierują wszystko!
samsza
Sanepid się skarżył, że zakażonych jest tak dużo, że nie wyrabiają się z szukaniem kontaktów i nakładaniem kwarantanny. Władza pomaga im dosyłając hurtowe ilości notatek policyjnych do przerobienia.
barysza51
Jak przyjąłeś mandat to już w sądzie nie wygrasz.

Powiązane: Sport i pieniądze

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki