REKLAMA

Protest w Głogowie. Policjant użył pałki wobec kobiety. Policja publikuje swoje nagranie

2021-04-11 20:23, akt.2021-04-12 14:05
publikacja
2021-04-11 20:23
aktualizacja
2021-04-12 14:05
Protest w Głogowie. Policjant użył pałki wobec kobiety. Policja publikuje swoje nagranie
Protest w Głogowie. Policjant użył pałki wobec kobiety. Policja publikuje swoje nagranie
/ Twitter

Podczas nielegalnego zgromadzenia w Głogowie, w którym uczestniczyło około 200 osób, jeden z interweniujących policjantów użył pałki wobec protestującej kobiety i przewrócił ją na ziemię. Film z tego zdarzenia trafił do sieci; wywołał protesty m.in. polityków KO.

W niedzielę w Głogowie odbył się protest około 200 sprzeciwiających się obostrzeniom epidemicznym. Było to kolejne tego typu zgromadzenie w tym mieście w ostatnim czasie i kolejna z tym związana interwencja policji.

Podczas protestu policjanci interweniowali m.in. wobec jednej z kobiet, a film z tego zdarzenia trafił do sieci. Na fragmencie nagrania widać jak policjant uderza kobietę pałką, łapie ją za szyję i przewraca na ziemię.

Rzecznik dolnośląskiej policji Kamil Rynkiewicz powiedział PAP, że interwencja policjanta dotyczyła kobiety, która zachowywała się agresywnie. "Szarpała policjanta za mundur, nie reagowała na wezwania do zachowania zgodnego z prawem. Została ostrzeżona o możliwości użycia środka przymusu bezpośredniego, ale nie reagowała; policjant użył wobec niej pałki służbowej; kobieta została zatrzymana" - powiedział policjant.

Podczas nielegalnego zgromadzenia policja wystawiła 32 mandaty i 101 wniosków o ukaranie do sądu. Zatrzymano sześć osób, a wylegitymowano 196.

Film, na którym widać interwencję policjanta wobec kobiety, wywołał reakcję m.in. polityków KO. "Czy ktoś zna okoliczności tego zajścia? Czy @WasikMacieji reszta z @MSWiA_GOV_PL mogą się ustosunkować? Przecież to jest Białoruś" - napisał na Twitterze poseł Sławomir Nitras.

"Ustalę nazwisko tego policyjnego bandyty z Głogowa. Proszę o informacje na priv. Gwarantuję anonimowość. Złożę zawiadomienia do prokuratury za przekroczenie uprawnień. Za dwa lata nie będzie go w tej formacji. Będzie szukał pracy w białoruskim OMON!" - odniósł się do zdarzenia na Twitterze poseł Michał Szczerba.

Zatrzymana kobieta usłyszała zarzut

Rzecznik dolnośląskiej policji Kamil Rynkiewicz poinformował w komunikacie, że kobieta usłyszała zarzut znieważenia i naruszenia nietykalności policjantów.

"Zatrzymana nie ustawała w kierowaniu agresji słownej również w trakcie doprowadzania do radiowozu. Cała trójka podejrzana jest o znieważenie funkcjonariuszy publicznych. Dodatkowo zatrzymana podejrzana jest o to, iż działając w celu zmuszenia funkcjonariusza do zaniechania czynności służbowej polegającej na jej zatrzymaniu, szarpała za mundur oraz odpychała go, a także naruszała nietykalność cielesną" - napisano w komunikacie.

Rzecznik dodał, że w związku z użyciem środków przymusu bezpośredniego zatrzymani zostali przebadani na okoliczność posiadania obrażeń. Przeprowadzone badanie nie wskazało u nich obrażeń.

"Jak się okazało w trakcie dalszych czynności, zarówno zatrzymana podejrzana, jak również jeden z zatrzymanych wspólnie z nią mężczyzn w przeszłości byli już notowani za znieważenie funkcjonariusza publicznego oraz stosowanie gróźb karalnych i uszkodzenie mienia. Zatrzymana ma na swoim koncie także udział w bójce, natomiast zatrzymany mężczyzna kradzież, wymuszenie rozbójnicze oraz spowodowanie średniego uszczerbku na zdrowiu" - podano w komunikacie.

Nadkom. Rynkiewicz dodał, że jak w każdym przypadku użycia środków przymusu bezpośredniego, również i w tym przebieg całej sytuacji jest obecnie drobiazgowo analizowany.

Komendant Główny Policji polecił zbadanie interwencji policjanta wobec kobiety w Głogowie

Komendant Główny Policji polecił, aby oficerowie Biura Kontroli KGP wyjaśnili podstawy, zasadność i okoliczności, związane z interwencją, podczas której policjant użył pałki wobec kobiety biorącej udział w niedzielnym, nielegalnym proteście w Głogowie.

Na terenie Głogowa odbyło się nielegalne zgromadzenie, podczas którego jego uczestnicy ignorowali obowiązujące obostrzenia związane z panującą w całym kraju pandemią koronawirusa. Policjanci dbając o bezpieczeństwo mieszkańców, monitorowali to wydarzenie. Niestety mimo licznych policyjnych apeli o stosowanie się do ograniczeń i restrykcji sanitarnych, wielu protestujących ignorowało obowiązujące przepisy, stwarzając tym samym zagrożenie dla życia i zdrowia wielu osób w związku możliwością rozprzestrzeniania się COVID-19. Podczas działań mundurowi zatrzymali łącznie 6 osób. Spośród nich troje zostało zatrzymanych w związku z agresywnym zachowaniem wobec policjantów. Prezentujemy zapis z policyjnej kamery przedstawiający to, co działo się tuż przed zatrzymaniem całej trójki.

Posted by Komenda Wojewódzka Policji we Wrocławiu on Sunday, April 11, 2021

W niedzielę wieczorem policja poinformował na Twitterze, że Komendant Główny Policji polecił, aby oficerowie Biura Kontroli KGP szczegółowo wyjaśnili podstawy, zasadność i okoliczności związane z tą interwencją. "Analizowane będą m.in. nagrania policyjne i dostępne w sieci" - podano.

Wcześniej rzecznik dolnośląskiej policji Kamil Rynkiewicz powiedział PAP, że interwencja policjanta dotyczyła kobiety, która zachowywała się agresywnie. "Szarpała policjanta za mundur, nie reagowała na wezwania do zachowania zgodnego z prawem. Została ostrzeżona o możliwości użycia środka przymusu bezpośredniego, ale nie reagowała; policjant użył wobec niej pałki służbowej; kobieta została zatrzymana" - powiedział policjant. Dodał, że środki przymusu bezpośredniego zostały użyte zgodnie z przepisami.

autor: Piotr Doczekalski

pdo/ mrr/

Źródło:PAP
Tematy
Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Komentarze (44)

dodaj komentarz
kris74keh
Wszyscy do dymisji, przekaźcie już władzę miłującej pokój platformie , a i jeszcze założyć worki pokutne i do Lichenia na kolanach.
grab
A gdzie była policja kiedy pod Jasną Górą było nielegalne zgromadzenie 10 000 motocyklistów?
volksempfanger
Są trolle w dodatku uważający się za merytorycznych - jest dobrze :)
innowierca
Ludzie przestancie robic tragedie bo 1000 podobnych zdarzen wydarzy sie dzis na swiecie i nie ma co sie obrazac nawzajem i wpadac w jakis szok. Przede wszystkim zwroccie uwage na brak organizacji protestantki i brak mozliwosci obrony czyli odpowiedniego rynsztunku. Policjant widoczna zbroja chroniaca wiekszosc ciala. Kobieta mogla Ludzie przestancie robic tragedie bo 1000 podobnych zdarzen wydarzy sie dzis na swiecie i nie ma co sie obrazac nawzajem i wpadac w jakis szok. Przede wszystkim zwroccie uwage na brak organizacji protestantki i brak mozliwosci obrony czyli odpowiedniego rynsztunku. Policjant widoczna zbroja chroniaca wiekszosc ciala. Kobieta mogla zalozyc pod spod kurtke typu "polar" a na wierzch kurtke typu "puff" skafandrowa co chroni przed bulem od razow zadawanych
pala i mozna dluzej sie bronic. Dalej powinna miec pelny kask Covidovo-ochronny na cala twarz. Dodatkowo wszedzie dostepne ochraniacze sportowe na lokcie, kolana takie jak sie kupuje na rolki. A ona ma gole ramiona jakby szla sie opalac.
Kolejna rzecz rekawice jak na narty w Alpach. Takie rakawice umozliwiaja akcje typu "zlapanie i przejecie opadajacej paly". Rakawice umozliwiaja tez atak na byka, czyli zaslaniamy nimi glowe kiedy uderzemy w szeregi blokujacych nas barierek.Odpowiednie przygotowanie rynsztunkowe chroni nas rowniez przed tzw. przeciaganiem i tarzaniem po asfalcie, czyli obtarciami naskorka kiedy nas odciagaja na bok zeby chronic od nie bezpiecznej sytuacji. Nalezy dowiedziec sie kto byl organizatorem tych protestow i ukarac ta osobie. Dlaczego puszczono te kobiete na protest bez przeszkolenia BHP z protestow i sytuacji jakie podczas protestu moga sie pojawic. Widac ze kobieta miala naprawde dobre checi ale to niestety nie wystarczy.
innowierca
*niebezpiecznej

A jeszcze sie zastanawiam jak nasza bohaterka ze szczepieniem. Przed czy juz po.
Ja bym na miejscu pani protestowal jakby chcieli zaszczepic Zeneca. Holownia prosze pani to on dostal Pfizer. Prosze sie nie poddawac. Prosze tylko nie gryzc i nie drapac bo dadza do senatorium skierowanie. Glodowke niech pani
*niebezpiecznej

A jeszcze sie zastanawiam jak nasza bohaterka ze szczepieniem. Przed czy juz po.
Ja bym na miejscu pani protestowal jakby chcieli zaszczepic Zeneca. Holownia prosze pani to on dostal Pfizer. Prosze sie nie poddawac. Prosze tylko nie gryzc i nie drapac bo dadza do senatorium skierowanie. Glodowke niech pani oglosi teraz i nalezy powiadomic o tym rodzine i przyjaciol. Na protesty sie pani nie przygotowala ale teraz jest okazja bo sie pani dostala do " alien ship" bezposrednio to prosze zbadac sprawe od srodka i duzo opowiadac nam poprzez prase skad ten wirus do nas przybyl. Za sprawa nietoperzy, reptilian czy Chinczykow.
uczen_manueli_g
Popieram posła Szczerbę.

Resztę komentarza bankier kasuje zanim post się ukaże.
Ale płatni propagatorzy pisuarów mają ogromne możliwości na swoje szczekanie...
przemek_opinia
Michał Szczerba jeden z głównych szantażystów. Poseł, który informuje, że jawnie złamie literę prawa, bo policjant po opluciu i bluzgasz zastosował procedurę i wycelował zwykłym ruchem w torebkę. Takiego posła powinno się spuścić sami wiecie, gdzie. Jakby pod domem posła stał rozjuszony tłum, to wołałby policję Michał Szczerba jeden z głównych szantażystów. Poseł, który informuje, że jawnie złamie literę prawa, bo policjant po opluciu i bluzgasz zastosował procedurę i wycelował zwykłym ruchem w torebkę. Takiego posła powinno się spuścić sami wiecie, gdzie. Jakby pod domem posła stał rozjuszony tłum, to wołałby policję jak słaba marionetka, która jedyne co potrafi to zastraszać policję i łamać prawo. "Policyjny bandyta", "za dwa lata nie będzie go w formacji" --- kim tu jesteś pośle, że takie skur*#&$#o stosujesz. Precz.
nie_lewacz_lemingu
no i co z tego że kobieta?! to jakaś świętość? nie słuchała poleceń!!

już w ogole myślą ze są poza prawem?

a pantoflarze i rogacze już ujadają, smieszni jesteście, nie pracowaliście nigdy z kobietami? posłuchajcie sobie co mówią, jaki mają poziom etyczno-moralny....

a teraz pantoflarze i
no i co z tego że kobieta?! to jakaś świętość? nie słuchała poleceń!!

już w ogole myślą ze są poza prawem?

a pantoflarze i rogacze już ujadają, smieszni jesteście, nie pracowaliście nigdy z kobietami? posłuchajcie sobie co mówią, jaki mają poziom etyczno-moralny....

a teraz pantoflarze i rycerzyki minusować, czas start
samsza
Widzimy samotną kobietę otoczoną wianuszkiem policjantek i policjantów, a czytamy, że podczas zgromadzenia 200 osób...
przemek_opinia
Wybiórczy kadr wystarczy, żeby tak ocenić sytuację. Ale pewnie jest tak jak piszesz, grupa policjantów otoczyła tylko samotną kobietę, ponieważ nie ma co robić. To jak zaczęli formułować szyk i kordon wokół zatrzymanej świadczy pewnie, że po drugiej stronie nagrania za plecami kamerzysty nikogo nie było, a policja Wybiórczy kadr wystarczy, żeby tak ocenić sytuację. Ale pewnie jest tak jak piszesz, grupa policjantów otoczyła tylko samotną kobietę, ponieważ nie ma co robić. To jak zaczęli formułować szyk i kordon wokół zatrzymanej świadczy pewnie, że po drugiej stronie nagrania za plecami kamerzysty nikogo nie było, a policja ustawiła się, aby podziwiać pogodą. Tak, tak zapewne było....
Dla nie kumatych. To był sarkazm.

Powiązane: O tym mówią ludzie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki